

LEHTIKUVA
Ukrainan kansan puolustustaistelu hillinnyt pakolaismääriä – sadat tuhannet äidit ja lapset hakeutuneet turvaan naapurimaihin
Venäjän hyökkäys Ukrainaan on johtanut inhimilliseen katastrofiin ja tilanne pahenee päivä päivältä. Maasta on lähtenyt pakolaisuuteen satoja tuhansia ihmisiä ja luku voi nousta miljooniin, jos Venäjä miehittää koko maan.
Amnesty International on varoittanut humanitaarisesta katastrofista Itä-Euroopassa. Jos sota Ukrainassa päättyy siihen, että Venäjä liittolaisineen miehittää koko maan, miljoonat ihmiset todennäköisesti pyrkivät ulos Ukrainasta muualle Eurooppaan.
YK:n mukaan Ukrainassa on jo kolme miljoonaa ihmistä avun tarpeessa ja luku kasvaa kaiken aikaa vesi- ja lämpölaitosten vaurioituessa ohjus-, raketti – ja tykistötulessa. Ruoan jakelu on poikki monin paikoin. Kyse on aivan perusasioista, joita ihminen tarvitsee selvitäkseen päivästä toiseen.
Ensin naapurimaihin sitten muualle Eurooppaan
Ukrainasta oli sunnuntaihin mennessä poistunut naapurimaihin 368 000 ihmistä, paljolti naisia ja lapsia. Pakolaiset suuntaavat aluksi naapurimaihin Puolaan, Unkariin ja Romaniaan. Monet jatkavat matkaansa pidemmälle Euroopan unionin alueelle ja Isoon-Britanniaan. Pohjois-Irlanti on poistanut viisumivaatimuksen ukrainalaisilta ja brittien odotetaan toimivan pian samoin.
Sotaa pakoon pyrkivien ihmisten määrä on nyt niin suuri, että varsinkin Ukrainan Puolan vastaisella rajalla on kilometrien pituisia autojonoja. Ihmiset ovatkin kävelleet raja-asemille jouduttaakseen pääsyä turvaan. Pulaa on myös keinoista rajalla pääsemiseksi, sillä maanteillä voi tulla vastaan venäläinen tai valkovenäläinen sotilaskolonna ja vähät junat ovat täyteen ahdettuja.
Suomalaiset valmiina ottamaan vastaan Ukrainan pakolaisia
Ukrainan pakolaisia on tulossa myös Suomeen ja ensimmäiset turvapaikkahakemukset on jo jätetty. Suomeen saapuvien ukrainalaisten pakolaisten määrän odotetaan kasvavan lähipäivien aikana. Pakolaisten määrästä ei vielä ole arviota.
Suomen vastaanottokeskuksissa on tällä hetkellä noin 3 500 paikkaa, jonka lisäksi alaikäisyksiköissä on noin 130 paikkaa. Paikoista on heti käytettävissä noin 1 300. Maahanmuuttovirasto koordinoi sitä, mihin turvapaikanhakijat majoittuvat. Ukrainan kansalaisille ei tehdä kielteisiä turvapaikkapäätöksiä, jotka johtaisivat maasta poistamiseen.
Ukrainan kansaa voi auttaa:
https://ukraine.ua/news/donate-to-the-nbu-fund/
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- viisumi Auta Ukrainan kansaa Pohjois-Irlanti hyökkäyssota inhimillinen katastrofi Hyökkäys sota humanitäärinen katastrofi Valko-Venäjä vastaanottokeskus turvapaikka Migri Maahanmuuttovirasto Unkari Puola Iso-Britannia Ukraina Romania pakolaiset Venäjä EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho puhuu venäjäksi suoraan venäläisille: ”Teidän presidenttinne sodalle Ukrainassa ei ole mitään syytä, sota on vain käsittämätöntä pahuutta”

Halla-aho esittää Naton joukkojen lähettämistä Länsi-Ukrainaan

Helsingin PS: ”On tärkeää, että jokainen kansallismielinen tukee ja puolustaa Ukrainaa sodan keskellä eikä levitä Putinin valheellisia väitteitä”

Ronkainen Ukrainan sodasta: Nyt jos koskaan on irtauduttava Ottawan sopimuksesta – ”Varautuminen pahimpaan on viisautta”

Mäenpää huolissaan Ukrainan kriisin aiheuttaman viestinnän vaikutuksista suomalaisiin lapsiin: ”Meidän tärkein tehtävämme on suojella lapsia”

Purra: Monien suomalaisten turvallisuususkomukset romahtivat torstaiaamuna

Antikainen: Venäjän hyökkäys Ukrainaan toi sodan jälleen Eurooppaan – muuttunut turvallisuustilanne edellyttää Pohjois-Karjalan prikaatin perustamista uudelleen

Eduskunnan hallintovaliokunta kannattaa EU:n tilapäisen suojelun direktiivin aktivoimista Ukrainasta pakenevien auttamiseksi

Kaupunginvaltuuston kyselytunnilla aiheena tänään Helsingin väestönsuojatilojen määrä ja kunto
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.