Ulkoministeri Soini vierailulla Turkissa

10.01.2017 |17:12

TURKKI | Ulkoministeri Timo Soini (ps.) vierailee Ankarassa tällä viikolla (10.–12. tammikuuta). Hän pitää puheen Turkin ulkoministeriön vuosittaisilla suurlähettiläspäivillä keskiviikkona. Kyseessä on ensimmäinen kerta kun Suomen ulkoministeri on kutsuttu puhujaksi Turkin suurlähettiläspäiville.

Ulkoministeri Soinin tapaa vierailullaan myös ulkoministeri Mevlüt Çavuşoğlun sekä Turkin valtiojohtoa.

Vierailun tapaamisissa ovat esillä muun muassa Suomen ja Turkin kahdenväliset suhteet, Turkin sisäinen tilanne, terrorismi, Euroopan unionin ja Turkin suhteet, Syyrian tilanne, Kyproksen jälleenyhdistymisneuvottelut sekä ajankohtaiset alueelliset kysymykset.

Vierailuohjelmassa ovat myös tapaamiset opposition ja kansalaisyhteiskunnan edustajien kanssa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
5.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
10.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää