

LEHTIKUVA
USA:n varapresidenttiehdokkaiden väittelyssä puhuttiin Trumpista, joukkokarkotuksista ja Suomesta
Yhdysvaltain varapresidenttiehdokkaat kohtasivat vaaliväittelyssä, joka oli asiallisempi ja asiapitoisempi kuin varsinaisten ehdokkaiden väittely taannoin. Keskustelussa käsiteltiin Lähi-idän kriisiä ja hurrikaani Helenen tuhoja, taloutta, aborttioikeutta ja laittomien siirtolaisten joukkokarkotuksia. Suomikin nousi esille esimerkkinä turvallisesta maasta, jossa ei tapahdu kouluammuskeluja.
Ohion senaattori J. D. Vance ja Minnesota kuvernööri Tim Walz ovat molemmat melko tuntemattomia poliitikkoja valtakunnalliselle yleisölle. Vaaliväittely oli siis heille erinomainen tilaisuus esitellä itsensä Amerikan kotikatsomoille.
Lehtitietojen mukaan Walz oli jännittänyt väittelyä etukäteen, koska hänellä on vähemmän esiintymiskokemusta. Walz näyttikin ajoittain hätääntyneeltä ja eksyneeltä, mutta paransi suoritustaan loppua kohden.
Yleisesti ottaen varapresidenttiehdokkaiden välillä nähtiin asiallisempaa ja asiapitoisempaa keskustelua kuin pääehdokkaiden kohdatessa. Ehdokkaiden mikrofonit jouduttiin mykistämään vain kerran, kun haitilaisten siirtolaisten maassaolon laillisuus tai laittomuus aiheutti kiivasta väittelyä.
CBS-uutiskanavan toimittajat kysyivät ehdokkailta ajankohtaisista aiheista, kuten Lähi-idän kriisistä ja hurrikaani Helenen aiheuttamista tuhoista. Vaalien keskeisiä aiheita, kuten taloutta, aborttioikeutta ja laitonta siirtolaisuutta käsiteltiin laajasti.
Trumpista puhuttiin paljon
Heti ensimmäisen kysymyksen jälkeen väittelyn peruslinja tuli selväksi: Walz vastasi kysymykseen Lähi-idän kriisistä haukkumalla Donald Trumpia ja Vance puolestaan puolusti Trumpia. Sama tahti jatkui läpi koko väittely. Vastaehdokas Kamala Harrisista puhuttiin selvästi vähemmän.
Molemmat ehdokkaat puhuivat paljon ihmisten arjen ongelmista ja inflaatiosta ja olivat keskiluokan puolella. Itse asiassa monissa kohdissa ehdokkaat totesivat olevansa pitkälti samoilla linjoilla.
Asepalveluksen kautta yhteiskunnalliseen nousuun
Varapresidenttiehdokkailla on paljon yhteistä: molemmat ovat nousseet politiikkaan köyhästä tai keskiluokkaisesta perhetaustasta. Ratkaiseva tekijä kummankin ehdokkaan yhteiskunnallisessa nousussa on ollut asepalveluksen suorittamisen kautta saatu ilmainen yliopistokoulutus.
Vance palveli merijalkaväessä neljä vuotta – josta puoli vuotta sotatoimialueella Irakissa – ja opiskeli sen jälkeen juristiksi. Walz palveli peräti 24 vuoden ajan osa-aikaisesti kansalliskaartissa ja opiskeli opettajaksi.
Walz on liioitellut sotilasuraansa
Tim Walz jäi eläkkeelle kansalliskaartista vuonna 2005 saatuaan tietää, että hänen yksikkönsä tultaisiin pian lähettämään Irakiin. Tuolloin 41-vuotias Walz päätti mieluummin lähteä kansanedustajaehdokkaaksi kuin sotimaan. Minnesotan kansalliskaartin sotilasmestari evp. Thomas Behrends luonnehtii Walzin tekoa ”anteeksiantamattomaksi pelkuruudeksi” ja pitää Walzia ”petturina ja karkurina”, joka jätti alaisensa pulaan juuri ennen Irakin komennusta.
Walz on myöhemmin antanut harhaanjohtavaa tietoa sotilasurastaan. Hän on väittänyt palvelleensa ”sodassa”, mikä ei pidä paikkaansa. Hän on myös väittänyt jääneensä kansalliskaartista eläkkeelle sotilasmestarina, mikä ei pidä paikkaansa, sillä hänen saamansa ylennys sotilasmestariksi peruuntui, koska hän ei täyttänyt ylennykseen liittyneitä opinto- ja palvelusvelvollisuuksia ennen eläköitymistään.
Walzin höpöpuheet nousivat esille
Tässä väittelyssä ei kuitenkaan keskusteltu Walzin liioitellusta ”sotasankaruudesta”, josta on jo väännetty paljon, vaan toisesta tapauksesta, jossa Walz oli valheellisesti väittänyt olleensa Hong Kongissa Tiananmenin torin verilöylyn tapahtuessa.
Vastauksena toimittajan kysymykseen Walz lähti selittelemään jotain lapsuudestaan kuin Kamala Harris konsanaan. Yhdeksi vaalien vakiovitseistä on noussut Kamala Harrisin tapa vastata kysymykseen kuin kysymykseen, että hän kasvoi keskiluokkaisessa perheessä, jossa äiti teki kovasti töitä ja naapurit olivat ylpeitä nurmikoistaan.
– Synnyin pikkukaupungissa Nebraskassa, jossa ajoimme poikien kanssa polkupyörillä, Walz selitteli. Ihmiset tuntevat minut: minä puhun paljon.
Lopulta Walz joutui myöntämään puhuneensa tälläkin kertaa höpöjä.
Yli puolet kansasta kannattaa joukkokarkotuksia
CBS-kanavan kyselytutkimuksen mukaan yli puolet amerikkalaisista kannattaa joukkokarkotuksia. Trumpin kampanja on luvannut toimeenpanna Yhdysvaltain historian suurimman karkotusoperaation, joka suoritetaan tarvittaessa armeijan avustuksella. Toimittaja pyysi varapresidenttiehdokas Vancea kertomaan tarkemmin miten laittomasti maassa olevien joukkokarkotus pantaisiin toimeen.
Vancen mukaan ensimmäinen askel olisi rajan sulkeminen uusilta laittomasti maahan pyrkiviltä henkilöiltä. Karkotettavia riittää, koska Vancen mukaan maassa on jopa 25 miljoonaa laitonta siirtolaista, joista peräti miljoona on syyllistynyt johonkin rikokseen laittoman maahantulon lisäksi. Vancen mielestä karkotukset on järkevintä aloittaa näistä rikollisista.
Suomi mainittu!
Hieman yllättäen pieni Suomikin nousi esille, kun varapresidenttiehdokkaat keskustelivat koulujen turvallisuudesta ja aselainsäädännöstä. Harris ja Walz ajavat tiukempia aselakeja ja ovat valmiita kieltämään esimerkiksi reserviläiskiväärit siviileiltä kokonaan. Trump ja Vance eivät kannata lisärajoituksia aselakeihin.
Kouluammuskeluista puhuttaessa Walz kertoi käyneensä Suomessa ja sanoi, että Suomessa ei tapahdu kouluampumisia, vaikka aseen omistajia on väkilukuun nähden paljon. Minnesotan kuvernööri Walz vieraili Suomessa marraskuussa 2021. Myös vastaehdokas Vance oli sitä mieltä, että Suomessa ovat asiat hyvin, koska Suomessa ei ole niin paljon masennusta ja mielenterveysongelmia kuin Yhdysvalloissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- joukkokarkotukset Tim Walz J.D. Vance Yhdysvaltain presidentinvaalit 2024 kouluammuskelut Ohio Minnesota laiton siirtolaisuus Kamala Harris karkotukset Donald Trump Suomi
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










