

LEHTIKUVA
Valkoisten tappamisesta laulaminen ei ole vihapuhetta Etelä-Afrikassa
Etelä-Afrikassa valkoisten tappamiseen kehottava laulu ei ole tutkijoiden ja tuomioistuimen mielestä vihapuhetta. Ei siitäkään huolimatta, että mustien valtakaudella tuhansia valkoisia on surmattu tai pahoinpidelty maatiloille tehdyissä hyökkäyksissä. Asia nousi esille mediassa, kun Elon Musk uskalsi kritisoida buurintappolaulua laulavaa mustaa poliitikkoa.
Etelä-Afrikan mustia edustavan äärivasemmistolaisen EFF (Economic Freedom Fighters) -puolueen perinteinen tunnuslaulu kaikui jälleen puolueen vaalitilaisuudessa kuun vaihteessa Johannesburgissa. Laulun sanoissa kehotetaan aivan suorasanaisesti tappamaan buurit eli valkoiset maanviljelijät.
Shocking video shows South Africa’s black party singing “kill the Boer (Whites), kill the White farmer”
This is all downstream from the rotten secular religion of wokeness and CRT plaguing America today.
You have been warned.
WATCH.
— Benny Johnson (@bennyjohnson) July 31, 2023
Etelä-Afrikassa syntynyt ja varttunut Elon Musk kommentoi videota kysyen, miksi presidentti Cyril Ramaphosa ei tee mitään tälle avoimelle vihanlietsonnalle.
– He lietsovat aivan avoimesti valkoisten kansanmurhaa, Musk kirjoitti.
EFF-puolueen puheenjohtaja Julius Malema vastasi Muskille, että “O bolela masepa”, eli sinä puhut paskaa, kertoo The Times -lehti. 42-vuotias Malema aloitti poliittisen uransa maata johtavan ANC-puolueen nuorisojärjestön johtajana, mutta hänet erotettiin ANC:stä. Yhtenä syynä erottamiselle oli buurintappolaulun esittäminen julkisesti.
Kommunisteja ja putinisteja
Erottamisen jälkeen Malema perusti oman, äärivasemmistolaisen puolueensa kymmenisen vuotta sitten. EFF on kommunistinen ja putinistinen puolue. ”Me olemme Putin ja Putin on me”, sanoi Malema vaalitilaisuudessa.
Maleman johtama EFF-puolue on tällä hetkellä maan kolmanneksi suurin puolue. Mikäli ANC menettää ensi vuoden vaaleissa ehdottoman enemmistön, joka sillä on tähän asti ollut, EFF saattaa päästä vaa’ankieliasemaan.
Tällöin Malema saattaa nousta varapresidentiksi tai ainakin ministeriksi. Julius Malema itse on varma, että hänen puolueensa nousee hallitukseen ensi vuonna.
– Etelä-Afrikan vallankumous on taattu, Malema toteaa.
Malema: ”Tappamista ei pidä pelätä”
Malemalle vallankumous merkitsee nimenomaan tappamista, kuten hän korosti viime marraskuussa pidetyssä puoluetilaisuudessa.
– Tappamista ei pidä ikinä pelätä. Vallankumous edellyttää tappamista, koska tappaminen on osa vallankumousta.
Julius Malema kuitenkin lohduttaa valkoisia sanomalla, että ”me emme ole vaatineet valkoisten tappamista… ainakaan vielä.”
Elon Musk on eri mieltä. Hän sanoo, että Malema on toistuvasti vaatinut kaikkien valkoisten tappamista. Juuri äsken Malema yllytti stadionin täydeltä mustia laulamaan valkoisten kansanmurhasta, Musk toteaa. Maan suurimmassa kaupungissa Johannesburgissa järjestettyyn vaalitilaisuuteen osallistui noin sata tuhatta ihmistä.
– He tappavat valkoisia maanviljelijöitä joka päivä. Se ei ole pelkkä uhkaus, Musk kirjoittaa.
Tuhansia maanviljelijöitä surmattu
Aivan joka päivä valkoisia maanviljelijöitä ei enää nykyään tapeta, mutta keskimäärin joka viikko. Viime vuosina farmimurhia on tapahtunut viitisenkymmentä vuodessa. Maatiloille tehtyjä väkivaltaisia hyökkäyksiä on satoja joka vuosi. Eniten farmimurhia tapahtui apartheidin päättymisen jälkeen vallan siirryttyä mustille 1990-luvun puolivälissä. Vuosituhannen vaihteen tienoilla farmimurhia tapahtui noin 140 vuodessa.
Kaikkiaan farmimurhien uhreja on tuhansia. Asiasta ei ole Suomen mediassa juurikaan uutisoitu. Arman Alizad on tehnyt aiheesta dokumentin, joka on katsottavissa Nelosen Ruutu-palvelussa. Myös kanadalainen Lauren Southern on käsitellyt aihetta dokumentissaan, joka löytyy YouTubesta suomeksi tekstitettynä.
Uusin farmimurha heti seuraavana päivänä
Viimeisin farmimurha tapahtui heti seuraavana päivänä EFF-puolueen vaalitilaisuuden jälkeen. Neljä mustaa nuorukaista tunkeutui vanhan pariskunnan maatilalle vaatien rahaa ja aseita. Hyökkääjät surmasivat 79-vuotiaan miehen ja yrittivät tukehduttaa hänen iäkkään vaimonsa muovipussilla. Vaimo jäi henkiin raa’asta pahoinpitelystä huolimatta.
Poliisi otti epäillyt kiinni sen jälkeen, kun he olivat ajaneet maatilalta varastamansa henkilöauton ojaan. Nuorukaisia syytetään nyt murhasta, murhayrityksestä ja ryöstöstä.
Tuomioistuin: ”Buurintappolaulu ei ole vihapuhetta”
Vasemmistolainen New York Times -lehti puolustelee buurintappolaulua artikkelissaan. Lehden haastattelemat mustat tutkijat ovat sitä mieltä, että tappamiskehotusta ei pidä ottaa tosissaan. Laulussa kehotetaan vain nousemaan alistavaa systeemiä vastaan. Laulu voimavaraistaa nuoria harmittomalla tavalla.
Saman suuntaiseen johtopäätökseen on tullut myös Etelä-Afrikan tasa-arvotuomioistuin, jonka mukaan laulun sanoja ei pidä ottaa sananmukaisesti. Tuomiossa on kyse tapauksesta, jossa EFF-puolueen kannattajat lauloivat buurintappolaulua vuonna 2020 Senekalin kaupungin oikeustalon edessä. Oikeustalolla käsiteltiin parhaillaan yhtä farmimurhaa.
Tuomari Molahllehi totesi tuomiossaan, että sananvapauteen kuuluu erilaisten näkemysten suvaitseminen. Yhteiskunnalla on velvollisuus suvaita jäsentensä kaikenlaisia mielipiteitä. Lisäksi kyse on maanomistukseen liittyvistä todellisista ongelmista.
– Laulu ei ole vihapuhetta vaan kuuluu sananvapauden piiriin, tuomari kirjoitti. Se kuvaa nykyisen hallituksen epäonnistumista talouteen ja maanomistukseen liittyvien ongelmien ratkaisemisessa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Arman Alizad putinismi African National Congress ANC Julius Malema Cyril Ramaphosa Soweto Johannesburg buurit EFF Economic Freedom Fighters äärivasemmistolaisuus Apartheid Etelä-Afrikka Lauren Southern Elon Musk Kommunismi Vladimir Putin
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maailmankuulu woke-parodiahahmo Titania McGrath SuomiAreenassa: ”Kulttuurisota on kielellinen kamppailu – kyse siitä, kuka määrittelee sanojen merkityksen ja sen, miten hahmotamme todellisuutta”

Helsingin Sanomien mainostama rasismikohu olikin vain räppärin julkisuustemppu

Ohiolainen yliopisto tuomittiin 36 miljoonan dollarin korvaukseen perättömästä rasismisyytöksestä – myymälävarkaiden pidätys leipomossa oli yliopiston mukaan rasismia

Hallitusohjelmassa vahvat kirjaukset sananvapaudesta ja suomalaisuudesta – ”Woketus on peruttu”

Kytkökset ääriryhmiin ja vihapuhe eivät haitanneet Arhinmäen ministerinä toimimista – medialla on selvä kaksoisstandardi suhtautumisessa vasemmistoon ja oikeistoon

Irakilaistaustainen feministi sanoo suoraan: Naista alistava kaapuasu on musta säkki

Hallitusta vastustava mielenosoitus meni pahasti överiksi – vaadittiin päiden leikkaamista irti valtiojohdolta
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.












