

LEHTIKUVA
Valtamedian vaalivaikuttaminen osoittautui valepropagandaksi – Göteborgin autopalot eivät olleet ruotsidemokraattien sytyttämiä
Viime syksyllä pidettyjen Ruotsin eduskuntavaalien alla Ylen Jälkiviisaat-ohjelmassa annettiin ymmärtää, että Ruotsin autopaloissa olisi kyse ruotsidemokraattien suorittamasta lavastuksesta. Myös Iltalehti esitti epäilyn, että laajassa ja järjestelmällisessä autojen polttamisessa olisi ehkä ”kyse jonkin tahon pyrkimyksistä vaikuttaa Ruotsin vaaleihin”. Nyt on selvinnyt, että vaalivaikuttamiseen syyllistyivätkin Yle ja Iltalehti.
Median huomion kiinnittänyt suuri autopalo tapahtui vuosi sitten Frölundan lähiössä Göteborgissa. Siinä ei sinänsä ole mitään uutta, että maahanmuuttajavaltaisten lähiöiden nuorisojengit polttavat autoja eri puolilla Ruotsia, mutta tällä kertaa toiminta oli poikkeuksellisen tehokasta ja hyvin organisoitua: kymmenkunta naamioitunutta henkilöä hakkasi autoja rikki ja sytytti niitä palamaan. Frölundassa paloi samana yönä noin 70 autoa.
Viisastelijat löysivät ”erikoisia piirteitä”
Tapausta käsiteltiin muun muassa Ylen Jälkiviisaat-ohjelmassa, jossa annettiin ymmärtää, että Ruotsin autopaloissa voisi olla kyse ruotsidemokraattien suorittamasta lavastuksesta. Ylen aamuohjelmassa mukana ollut Iltalehden pääkirjoitustoimittaja Kreeta Karvala vihjasi, että näissä autopaloissa on ”erikoisia piirteitä”, varsinkin ”koska nyt on vaalit tulossa”. Karvala antoi ymmärtää, että ruotsidemokraatit olisivat sytyttäneet autopalot saadakseen turvallisuuskysymykset paremmin esille vaaleissa.
Jälkiviisaiden vakiokasvo Jan Erola heitti lisää löylyä villien salaliittoteorioiden kiukaalle:
– Tulee ihan vääjäämättä mieleen Erdogan ja Marcos ja Adolf Hitler, Erola sanoi.
Jan Erola väitti, että autopaloissa on kyse vallankaappauksesta, joka tehdään provokaatioiden avulla. Erola piti hyvin epäilyttävänä, että autojen sytyttäjät ovat niin hyvin naamioituneita ja tekojen ajoitus on vaaleihin nähden ”niin täydellinen”.
Huoli ruotsidemokraattien kannatuksesta
Kreta Karvala käsitteli autopaloja jo pari päivää aiemmin Iltalehden pääkirjoituksessaan, jossa hän
totesi, että ”autopalojen jälkeen turvallisuusteemat nousivat singahtaen vaaliväittelyjen kärkeen”. Hän mainitsi maahanmuuttajataustaisten nuorten syrjäytymisen aiheuttamat ongelmat ja jengiytymisen, mutta kaikkein eniten Karvala tuntui olevan huolissaan ruotsidemokraattien gallup-nosteesta.
– Jos taas kävisi ilmi, että hyvin koordinoiduissa autopalo-operaatiossa olikin kyse jonkin tahon pyrkimyksistä vaikuttaa Ruotsin vaaleihin, vaatisi se tietysti omat vastatoimensa, Karvala päättää pääkirjoituksensa.
Epäillyt tekijät maahanmuuttajataustaisia
Nyt poliisi on saanut tutkimuksensa päätökseen ja autopaloista on nostettu syyte kuutta nuorta vastaan, kertoo Expressen-lehti. Epäiltyjä tekijöitä on enemmän, mutta poliisi ei ole onnistunut löytämään todisteita useampia vastaan. Syytteeseen asetetut kuusi nuorta ovat 16-21-vuotiaita paikallisen nuorisojengin jäseniä. Heiltä vaaditaan 2,4 miljoonan kruunun vahingonkorvauksia.
Syyttäjän haastehakemuksessa olevat epäiltyjen nimet kuuluvat maahanmuuttajanuorille, joiden juuret ovat eri puolilla maailmaa, ex-Jugoslaviasta Lähi-idän kautta Kaukoitään.
Jälkiviisaat-ohjelmassa Karvala sanoi jäävänsä odottamaan lopullisen tutkinnan tulosta saadakseen tietää, mistä näissä autopaloissa oli oikein kysymys. JSN:n journalistin ohjeiden mukaan ”uutistapahtumia on pyrittävä seuraamaan loppuun saakka”. Jäämme odottamaan, korjaako Karvala virheelliset vihjailunsa ruotsidemokraattien vaalivaikuttamisesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jan Erola Kreeta Karvala Jälkiviisaat syytetyt autopalo Iltalehti Expressen JSN Göteborg maahanmuuttajat Ruotsidemokraatit Yle Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson tuhopoltoista: ”Ei ole kyse siitä, että muutama kundi polttaa pari autoa, koko maa on menossa säpäleiksi”

Teinitytöt syytteeseen Göteborgin jengimurhasta

Ruotsidemokraateille mitattiin ennätyskannatus – puolueella on keinot väkivallan lopettamiseen

Juutalaisviha lakaistaan maton alle Malmössä – syynä maahanmuuttajien äänet

Kansa haluaa panna pisteen ruotsidemokraattien syrjinnälle

Jengi hakkasi ruotsalaisisän – kukaan ei uskaltanut todistaa

Ay-liike ruotsidemokraattien taakse – sosialidemokraattien kannatus sukeltaa

Näin ruotsidemokraatit yrittää voittaa herruuden verkossa

Näin Jimmie Åkessonista tulee pääministeri – opposition yhteistyö tiivistyy Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.