

LEHTIKUVA
Valtamedian vaalivaikuttaminen osoittautui valepropagandaksi – Göteborgin autopalot eivät olleet ruotsidemokraattien sytyttämiä
Viime syksyllä pidettyjen Ruotsin eduskuntavaalien alla Ylen Jälkiviisaat-ohjelmassa annettiin ymmärtää, että Ruotsin autopaloissa olisi kyse ruotsidemokraattien suorittamasta lavastuksesta. Myös Iltalehti esitti epäilyn, että laajassa ja järjestelmällisessä autojen polttamisessa olisi ehkä ”kyse jonkin tahon pyrkimyksistä vaikuttaa Ruotsin vaaleihin”. Nyt on selvinnyt, että vaalivaikuttamiseen syyllistyivätkin Yle ja Iltalehti.
Median huomion kiinnittänyt suuri autopalo tapahtui vuosi sitten Frölundan lähiössä Göteborgissa. Siinä ei sinänsä ole mitään uutta, että maahanmuuttajavaltaisten lähiöiden nuorisojengit polttavat autoja eri puolilla Ruotsia, mutta tällä kertaa toiminta oli poikkeuksellisen tehokasta ja hyvin organisoitua: kymmenkunta naamioitunutta henkilöä hakkasi autoja rikki ja sytytti niitä palamaan. Frölundassa paloi samana yönä noin 70 autoa.
Viisastelijat löysivät ”erikoisia piirteitä”
Tapausta käsiteltiin muun muassa Ylen Jälkiviisaat-ohjelmassa, jossa annettiin ymmärtää, että Ruotsin autopaloissa voisi olla kyse ruotsidemokraattien suorittamasta lavastuksesta. Ylen aamuohjelmassa mukana ollut Iltalehden pääkirjoitustoimittaja Kreeta Karvala vihjasi, että näissä autopaloissa on ”erikoisia piirteitä”, varsinkin ”koska nyt on vaalit tulossa”. Karvala antoi ymmärtää, että ruotsidemokraatit olisivat sytyttäneet autopalot saadakseen turvallisuuskysymykset paremmin esille vaaleissa.
Jälkiviisaiden vakiokasvo Jan Erola heitti lisää löylyä villien salaliittoteorioiden kiukaalle:
– Tulee ihan vääjäämättä mieleen Erdogan ja Marcos ja Adolf Hitler, Erola sanoi.
Jan Erola väitti, että autopaloissa on kyse vallankaappauksesta, joka tehdään provokaatioiden avulla. Erola piti hyvin epäilyttävänä, että autojen sytyttäjät ovat niin hyvin naamioituneita ja tekojen ajoitus on vaaleihin nähden ”niin täydellinen”.
Huoli ruotsidemokraattien kannatuksesta
Kreta Karvala käsitteli autopaloja jo pari päivää aiemmin Iltalehden pääkirjoituksessaan, jossa hän
totesi, että ”autopalojen jälkeen turvallisuusteemat nousivat singahtaen vaaliväittelyjen kärkeen”. Hän mainitsi maahanmuuttajataustaisten nuorten syrjäytymisen aiheuttamat ongelmat ja jengiytymisen, mutta kaikkein eniten Karvala tuntui olevan huolissaan ruotsidemokraattien gallup-nosteesta.
– Jos taas kävisi ilmi, että hyvin koordinoiduissa autopalo-operaatiossa olikin kyse jonkin tahon pyrkimyksistä vaikuttaa Ruotsin vaaleihin, vaatisi se tietysti omat vastatoimensa, Karvala päättää pääkirjoituksensa.
Epäillyt tekijät maahanmuuttajataustaisia
Nyt poliisi on saanut tutkimuksensa päätökseen ja autopaloista on nostettu syyte kuutta nuorta vastaan, kertoo Expressen-lehti. Epäiltyjä tekijöitä on enemmän, mutta poliisi ei ole onnistunut löytämään todisteita useampia vastaan. Syytteeseen asetetut kuusi nuorta ovat 16-21-vuotiaita paikallisen nuorisojengin jäseniä. Heiltä vaaditaan 2,4 miljoonan kruunun vahingonkorvauksia.
Syyttäjän haastehakemuksessa olevat epäiltyjen nimet kuuluvat maahanmuuttajanuorille, joiden juuret ovat eri puolilla maailmaa, ex-Jugoslaviasta Lähi-idän kautta Kaukoitään.
Jälkiviisaat-ohjelmassa Karvala sanoi jäävänsä odottamaan lopullisen tutkinnan tulosta saadakseen tietää, mistä näissä autopaloissa oli oikein kysymys. JSN:n journalistin ohjeiden mukaan ”uutistapahtumia on pyrittävä seuraamaan loppuun saakka”. Jäämme odottamaan, korjaako Karvala virheelliset vihjailunsa ruotsidemokraattien vaalivaikuttamisesta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jan Erola Kreeta Karvala Jälkiviisaat syytetyt autopalo Iltalehti Expressen JSN Göteborg maahanmuuttajat Ruotsidemokraatit Yle Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson tuhopoltoista: ”Ei ole kyse siitä, että muutama kundi polttaa pari autoa, koko maa on menossa säpäleiksi”

Teinitytöt syytteeseen Göteborgin jengimurhasta

Ruotsidemokraateille mitattiin ennätyskannatus – puolueella on keinot väkivallan lopettamiseen

Juutalaisviha lakaistaan maton alle Malmössä – syynä maahanmuuttajien äänet

Kansa haluaa panna pisteen ruotsidemokraattien syrjinnälle

Jengi hakkasi ruotsalaisisän – kukaan ei uskaltanut todistaa

Ay-liike ruotsidemokraattien taakse – sosialidemokraattien kannatus sukeltaa

Näin ruotsidemokraatit yrittää voittaa herruuden verkossa

Näin Jimmie Åkessonista tulee pääministeri – opposition yhteistyö tiivistyy Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












