

KUVAKAAPPAUS/YOUTUBE
Näin ruotsidemokraatit yrittää voittaa herruuden verkossa
Ruotsidemokraatit hengittää gallupeissa aivan demareiden niskaan ja saattaa vielä tänä syksynä nousta maan suurimmaksi. Puolue on kuitenkin ollut vallan kammareiden ulkopuolella 15 vuotta ja tämä on pakottanut kansallismieliset ja maahanmuuttokriittiset voimat etsimään vaihtoehtoisia vaikutuskanavia.
Ruotsidemokraatit on löytänyt alusta alkaen netin ja sosiaalisen median valtaeliitin unohtaman kansan äänitorveksi. Verkossa puolue onkin sitten jo itsensä kokoinen ja muut puolueet tulevat jälkijunassa tai jopa resiinassa. Somessa lasketaan jokainen ääni.
Menestyksen pitkä varjo
Ruotsidemokraattien voittokulun köli laskettiin runsaat 15 vuotta sitten, Facebookin perustamisen aikoihin. Kansallismielinen keskustelu heräsi henkiin ja vuonna 2008 ilmestyivät ensimmäiset oikeat uutiset vaihtoehdoksi valtamedialle. Maahanmuutosta janottiin ja jaettiin enemmän uutisia kuin missään virallisissa dagensnyhetereissä.
Vuoden 2010 valtiopäivävaaleista lähtien puolueen panostus verkkokeskusteluun ja -mediaan on ollut erittäin määrätietoista. Viimeistään vuoden 2018 vaaleissa totuus selveni jo kaikille. Ruotsidemokraattien Facebook veti kävijöitä yhtä paljon kuin kaikkien muiden puolueiden facet yhteensä. Instagramissa puolue sai seitsemän kertaa enemmän tykkäyksiä kuin sosialidemokraatit. Nämä vain esimerkkeinä.
Valtamediaa vastaan
Ruotsidemokraattien keskeinen tapa toimia on reagoida valtamediaa vastaan. Koska eliitin johtama media kertoo liian vähän tai vinoutuneesti puolueen politiikasta ja henkilöistä. Koska omaa sanomaa ei ole saatu julki, on pitänyt luoda omat mediat ja kanavat, kertovat ruotsidemokraatit itse. Kyse ei siis ole vapaaehtoisesta valinnasta, vaan pakosta.
Ruotsidemokraatit katsovat maailmaa uutispainotteisesti ja puolue viestii muista uutisvälineistä tutulla ja turvallisella tavalla. Sisältö onkin sitten oman näköistä. Puolueen viestintähenkilöt eivät kokoonnu aamukahville juoruamaan politiikasta, vaan keskustelemaan päivän uutisagendasta ja siitä, miten sitä voisi hyödyntää puolueen viestinnässä.
Tunne on tärkeintä
Puolue pitää selvän hajuraon maan vaihtoehtoisiin medioihin, koska se ei halua tulla yhdistetyksi tarkistamattoman ja mahdollisesti juridisesti ongelmallisen informaation levittämiseen. Vaihtoehtoiset uutislähteet kuitenkin toimivat kokonaisuutena enemmän tai vähemmän puolueen päämäärien hyväksi.
Ruotsidemokraatit ovat saaneet hyvin kiinni myös somen keskeisestä ominaisuudesta, joka on useammin oman sanan levittämistä kuin harrasta nyökyttelyä ja kuuntelua. Puolueen terävä pää on hieman huolissaan siitä, että toisinaan porukka paiskaa someen tavaraa enemmänkin tunne- kuin älypohjalta.
Sanoma uutisten ympärille
Ruotsidemokraattien sosiaalisen median menestyksestä huolimatta muut puolueet eivät ole lähteneet kopioimaan toimintamallia. Johtuen lähinnä siitä, että ruotsidemokraatit rakentavat viestintäimperiuminsa uutisten ympärille. Ruotsidemokraatit kertovat, että maassa on ongelmia. Demarit, vihreät, keskusta, liberaalit ja vasemmistopuolue eivät voi sitä tehdä, koska ne pitävät kaikki yhdessä hallituksen kulisseja pystyssä.
Maltillinen kokoomus ja kristillisdemokraatit ovat oppositiossa ja osin ryhtyneet jakamaan ruotsidemokraattien kriittistä maailmankuvaa maahanmuuton aiheuttamista epäkohdista ja rikollisuudesta. Ehkä edellä mainitut puolueet ovat oivaltaneet, että se on tunne, joka parhaiten toimii sosiaalisessa mediassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraateille mitattiin ennätyskannatus – puolueella on keinot väkivallan lopettamiseen

Valtamedian vaalivaikuttaminen osoittautui valepropagandaksi – Göteborgin autopalot eivät olleet ruotsidemokraattien sytyttämiä

Ruotsidemokraattien gallupmenestys ei ole sattumaa – Tutkimus: puolueen teemat herättävät luottamusta lähes kaikilla politiikan osa-alueilla

Demarit paniikissa, ruotsidemokraatit nousemassa maan suurimmaksi puolueeksi

Kansa haluaa panna pisteen ruotsidemokraattien syrjinnälle

Ay-liike ruotsidemokraattien taakse – sosialidemokraattien kannatus sukeltaa

Näin Jimmie Åkessonista tulee pääministeri – opposition yhteistyö tiivistyy Ruotsissa

Ruotsidemokraatit nyt suurin puolue – sosiaalidemokraattien hegemonia päättyi Ruotsissa
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













