

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
”Valtio maksoi aseeni” – ruotsalaiset Isis-terroristit sotivat sosiaalituella
Syyriaan sotimaan lähteneet Isis-terroristit nostivat Ruotsista miljoonien kruunujen edestä sosiaalitukia, kuten lapsilisiä, asumistukea ja opintotukea. Ainakin 45 ruotsalaista Isis-terroristia on toiminut Syyriassa Ruotsista maksettujen sosiaalitukien voimalla. Matkakassan ehtyessä he ovat onnistuneet jopa Syyriasta käsin anomaan lisää sosiaalitukia, ja Ruotsin viranomaiset ovat myöntäneet rahat.
Yhtenä esimerkkinä Expressen kertoo perheestä, joka poistui vaivihkaa Göteborgin Frölundan lähiöstä kolmen alle viisivuotiaan lapsensa kanssa syksyllä 2014. Perhe lähti Syyriaan Isis-alueelle, mutta Ruotsin viranomaiset jatkoivat tukien maksamista. Perhe sai Syyriassa ollessaan lapsilisät monilapsikorotuksella, asumistuen ja vanhempainrahan.
Suomen Kelaa vastaava Försäkringskassan hoksasi lopettaa tukien maksamisen vasta yli vuosi sen jälkeen, kun perhe oli poistunut Ruotsista. Siihen mennessä niitä oli maksettu Syyriaan jo 165 000 kruunua eli yli 16 000 euroa. Eräälle toiselle lapsiperheelle maksettiin Syyriaan 250 000 kruunua.
Viranomaisilla ei ole tietoa
Lapsilisien ja asumistuen lisäksi Isis-terroristit ovat saaneet Ruotsista työttömyyskorvauksia, opintotukia ja kunnan sosiaalitoimistojen toimeentulotukia. Joissakin tapauksissa tukien maksatus on jatkunut vuosia.
– On täysin pöyristyttävää, että tässä kävi näin, kommentoi Ruotsin Kelan petostutkimuksista vastaava Thomas Falk.
Viranomaisilla ei ole kokonaiskuvaa siitä, kuinka paljon Isis-terroristeille on maksettu sosiaalitukia.
– Siinä on vähän vaikeuksia. Me emme pidä emmekä saisikaan pitää rekisteriä siitä, kuuluuko joku asiakas Isis-lähtijöihin tai esimerkiksi moottoripyöräjengiin, Falk sanoo.
Isis-propagandisti: Ruotsin valtio maksoi Kalashnikovini
Yksi tunnetuimmista Pohjoismaista Syyriaan lähteneistä terroristeista oli muslimiksi kääntynyt Michael Skråmo, joka lähti maahanmuuttajataustaisen vaimonsa ja neljän lapsensa kanssa Syyriaan syksyllä 2015. Skråmosta tuli tunnettu Isis-propagandisti, joka houkutteli ruotsalaisia lähtemään Isis-joukkoihin. Hänen liittymisestään Isis-järjestöön kerrottiin Ruotsin mediassa jo jouluna 2015, mutta Ruotsin viranomaisilta kesti helmikuun lopulle saakka keskeyttää perheen kaikkien tukien maksatus. Siihen mennessä perheelle oli Syyriaan muuton jälkeen maksettu jo lähes 100 000 kruunua.
– Ruotsin valtio maksoi Glockini ja Kalashnikovini, kehui Michael Skråmo sosiaalisessa mediassa.
Sekä Michael Skråmo että hänen vaimonsa kuolivat Syyriassa, mutta perheen seitsemän lasta (1-8-vuotiaat) tuotiin takaisin Ruotsiin toukokuussa 2019, kertoo SVT. Lapset ovat siis jälleen päässeet ruotsalaisen kansankodin sosiaaliturvajärjestelmän hoiviin.
Vanhempainrahaa miinaan kuolleelle isälle
Muissakin tapauksissa viranomaiset ovat olleet hitaita reagoimaan siihen, että tuensaajat ovat muuttaneet pysyvästi Syyriaan. Eräälle perheenisälle maksettiin Syyriaan vanhempainrahaa, vaikka hän oli kykenemätön pitämään isyyslomaansa, koska oli kuollut astuessaan miinaan jo pari vuotta aiemmin. Mutta joku teki hänen nimissään tukihakemuksen ja sai 49 500 kruunua.
Ruotsin Kelan ylijohtaja Nils Öberg avautui sosiaaliturvan väärinkäytöksiin liittyvistä ongelmista äskettäin Dagens Nyheter -lehden mielipidekirjoituksessaan.
– Tukiin liittyvästä rikollisuudesta ja sosiaaliturvajärjestelmän väärinkäytöstä on tullut niin laajoja ongelmia, että ne uhkaavat koko järjestelmän toimivuutta, ylijohtaja Öberg kirjoitti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nils Öberg Michael Skråmo Frölunda sosiaaliturvapetos Försäkringskassan Isis-perheet Göteborg ISIS Ruotsi Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Niikko: Muista Pohjoismaista poiketen Suomen hallitus ei uskalla kieltäytyä auttamasta terroristijärjestöön liittyneitä aikuisia

Tutkijat: Isis on yhä uhka Saksassakin vaikka äärioikeiston iskut ovat nyt huomion keskipisteenä

Turkki kutsuu al-Hol-palaajia ”vierasmaalaisiksi terroristitaistelijoiksi”, Suomen ulkoministeriön mukaan kyse on ”kolmesta leiriltä paenneesta perheestä”

Ylen pääuutislähetyksen käsittämättömät, ällösiirappiset sanavalinnat Isis-naisista: ”Suomalaiset lensivät kotiin”, ”lapsia ja heidän huoltajiaan”, ”perheet pakenivat leiriltä”

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Rantanen terrorismilainsäädännön kiristämisestä: ”Suomi tarvitsee tiukkaa lainsäädäntöä”

Ranska on saanut tarpeekseen islamistien ymmärtäjistä: ”Kansaa yököttää”

Hyvinvointivaltiota jymäytettiin oikein olan takaa: Isis-terroristit saivat sosiaalitukien lisäksi opintorahaa Ruotsissa

Taas uusi selitys tuhopoltoille: kun jengien rauhaa häiritään, autot palavat kostona
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Mäenpää hämmästelee syrjintää puolustaneen yhdenvertaisuusvaltuutetun roolia oikeudessa: ”Eihän tämän pitäisi olla mahdollista”
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää kyseenalaistaa kirjallisessa kysymyksessään yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnan Provinssi-tapauksen oikeudenkäynnissä ja ihmettelee, miksi valtuutettu asettui syrjinnästä tuomittujen johtohenkilöiden puolelle.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.

Purra varoittaa: Luottamuksen kulttuuri uhkaa murentua työperäisen hyväksikäytön takia
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa Maaseudun Tulevaisuuden kolumnissaan työperäisestä hyväksikäytöstä, ihmiskaupasta ja väärinkäytöksistä maahanmuuttajavaltaisilla aloilla Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












