

LEHTIKUVA
Tutkijat: Isis on yhä uhka Saksassakin vaikka äärioikeiston iskut ovat nyt huomion keskipisteenä
Terrorisminvastaisen ICCT-keskuksen tutkijat varoittavat, että Isis kykenee yhä terrori-iskuihin Saksassakin. Uhkana ovat Syyrian Isis-alueilta palaajien lisäksi islamistien Saksasta värväämät terroristit, joiden iskuja järjestö kykenee suunnittelemaan ja koordinoimaan netin välityksellä. Tutkijat pelkäävät, että viranomaiset aliarvioivat islamistien uhan keskittyessään estämään äärioikeiston iskuja.
Saksan poliisi pidätti huhtikuun puolivälissä neljä Tadžikistanin kansalaista, joiden epäillään valmistelleen terrori-iskua Yhdysvaltain Saksassa olevia sotilastukikohtia vastaan. Miesten arvellaan liittyneen Isis-järjestöön jo tammikuussa 2019, mutta tiettävästi he eivät ole missään vaiheessa matkustaneet Isis-alueille, vaan ovat saaneet ohjeensa järjestön johdolta netin kautta.
Terrorisuunnitelmia netin välityksellä
Terrorisminvastaisen ICCT-keskuksen tutkijoiden mukaan tämä olisi jälleen yksi esimerkki Isis-järjestön kyvystä suunnitella ja koordinoida eri maissa tapahtuvia terrori-iskuja netin välityksellä. Terrori-iskun ”aivot” omaava suunnittelija voi piileskellä jossakin Lähi-idässä ja etsiä netin välityksellä iskun toteuttajaksi sopivan yksilön tai tiimin.
Suunnittelija voi myös ohjata ”yksinäisiä susia” yhteen tai koordinoida heidän tekemiään erillisiä iskuja. Esimerkiksi tunisialaisen turvapaikanhakija Anis Amrin arvellaan saaneen ohjeita terrori-iskuunsa Isis-järjestön suunnittelijoilta. Anis Amri teki vuonna 2016 rekka-autolla berliiniläiselle joulutorille terrori-iskun, jossa kuoli kaksitoista ihmistä.
Saksasta lähti terroristijärjestön riveihin yli 1 000 Saksan kansalaista. Näistä 330 tiedetään jo palanneen, useimmat vuosina 2014-15. Kurdijoukkojen vankeina on pari sataa Saksan kansalaista, ja jonkin verran saattaa olla vielä vapaalla jalalla Syyriassa ja Irakissa. Osa heistä yrittää jossain vaiheessa todennäköisesti palata Saksaan toteuttaakseen terrori-iskun siellä.
Uhkakuva: Äärijärjestöt tekevät kilvan terrori-iskuja
Tutkijat ovatkin huolissaan siitä, että viranomaisten terrorisminvastainen työ Saksassa saattaa keskittyä liikaa äärioikeiston iskujen torjumiseen. Onhan Saksassa äskettäin tapahtunut kaksi runsaasti huomiota saanutta, äärioikeistolaiseksi terrori-iskuksi luokiteltua tapausta.
Viime lokakuussa Hallessa juutalaisen seurakunnan synagoogaan tehdyssä iskussa kuoli kaksi ihmistä. Helmikuussa Hanaussa mielenterveysongelmista kärsinyt saksalaismies ampui yhdeksän maahanmuuttajaa kahdessa eri vesipiippukahvilassa. Kotiin palattuaan hän surmasi vielä äitinsä ennen kuin teki itsemurhan.
ICCT:n tutkijat korostavat, että sekä äärioikeisto että islamistit aiheuttavat terrorismin uhkaa samanaikaisesti, joten viranomaisten ei pidä keskittyä vain jompaan kumpaan ääripäähän kerrallaan. Pikemminkin tulisi valmistautua sellaiseen tilanteeseen, että lähitulevaisuudessa molemmat ääripäät lähtevät tekemään terrori-iskuja suorastaan kilpaa, jolloin saksalaisen yhteiskunnan polarisoituminen lisääntyy entisestään.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen kysyy al-Holin leirin tilanteesta: ”Ei saa unohtua muun keskellä”

ISIS varoittaa kannattajiaan matkustamasta Eurooppaan koronaviruksen takia

Koronatukea jaettu salafisteille Saksassa – poliisi kävi hakemassa rahat pois

Isis nousee pandemian varjoista – ennätysmäärä terrori-iskuja huhtikuussa

Hakkarainen Strasbourgissa: ”Juutalaisten kokemaan vainoon on puututtava lujin ottein”

Vasemmistoliiton toiminnanjohtajan tili yllyttää tappamaan, puoluesihteeri lakaisee asian maton alle – tällaisia tuhoamiskehotuksia verkkoon ladattiin

Saksassa syyttäjä epäilee islamistista terrori-iskua: Autoilija pyrki lanaamaan moottoripyöräilijöitä ruuhkaisella tiellä

Islamistinen veitsi-isku Dresdenissä – Isis-kannattaja oli tullut turvapaikanhakijana Saksaan

Ranska on saanut tarpeekseen islamistien ymmärtäjistä: ”Kansaa yököttää”
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa

Valitus Turun ratikkapäätöksestä jätetty hallinto-oikeuteen

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











