Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Hakkarainen Strasbourgissa: ”Juutalaisten kokemaan vainoon on puututtava lujin ottein”

12.02.2020 |12:57

Euroopan parlamentin jäsen Teuvo Hakkarainen muistutti kollegoitaan tiistai-iltana Strasbourgissa totuudesta liittyen juutalaisten kokemaan vainoon Euroopassa.

Euroopan parlamentin antisemitismin, rasismin ja vihan torjuntaa Euroopassa käsitelleeseen täysistuntokeskusteluun osallistunut Teuvo Hakkarainen muistutti. Juutalaisille suunnatun kyselytutkimuksen mukaan ääri-islamismi on heidän suurin uhkansa Euroopassa.

Hakkarainen vaati, että kaikkeen juutalaisten kokemaan vainoon on puututtava lujin ottein. Äärimuslimien jälkeen juutalaiset kokevat suurimpana uhkanaan äärivasemmiston ja sitten äärioikeiston.

Rasismia huudetaan, kun asiaperusteet loppuvat

Euroopan parlamentissa kansallismielistä Identiteetti ja demokratia -ryhmää edustavan Hakkaraisen mukaan EU-eliitin ja valtamedian harjoittamalla kansallismielisten demonisoimisella on epärehelliset poliittiset tarkoitusperät.

– Vihapuhe on uussanastoa, jolla käydään toisinajattelijoiden eli kansallismielisten kimppuun. Sen perusteella jaetaan jopa tuomioita eri oikeusasteissa, Hakkarainen hyökkäsi EU:n epädemokraattisia voimia vastaan.

Hakkaraisen mukaan rasismi on sanana kokenut täydellisen inflaation. Rasismi-sanaa käytetään hänen mukaansa nykyään silloin, kun omat asiaperusteet loppuvat.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
5.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
6.
Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”

14.08.2026 |14:44
7.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
9.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää