Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Rantanen kysyy al-Holin leirin tilanteesta: ”Ei saa unohtua muun keskellä”

11.03.2020 |16:07

Perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen on tehnyt hallitukselle uuden kirjallisen kysymyksen Syyrian al-Holin leirin tilanteesta. Leirillä on terroristijärjestö-Isisiin yhteydessä olevia suomalaisia.

Ulkoministeriön salainen Korpi-projekti suomalaisten Isis-naisten ja lasten kotiuttamiseksi johti ulkoministeri Pekka Haaviston esitutkintaan.

– Kun ajattelee vuodenvaihteessa syntynyttä kohua, on asiassa vaiettu jo lähes kokonaan. Al-Hol ei saa kuitenkaan unohtua koronaviruksen ja Kreikan tilanteen keskellä, Mari Rantanen sanoo.

Keitä sieltä on tulossa?

Korpi-projektin työryhmän toimikausi päättyi tammikuussa. Kirjallisessa kysymyksessään Rantanen tiedustelee, onko Suomella vielä aktiivisia toimia kansalaistensa palauttamiseksi leiriltä ja onko julkisuudessa kerrottujen kahden orpolapsen lisäksi palannut muitakin henkilöitä.

Lisäksi Rantanen kysyy mahdollisten palaajien sukupuolesta ja iästä.

– Ottaen huomioon ulkoministeriön salailun asiassa, on perusteltua kysyä missä mennään. Jo ihan suomalaisten turvallisuudenkin kannalta, Rantanen perustelee.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin

14.10.2026 |16:50
10.
Suomen uutiset logo

Valkoisen punta on vain 88 penniä – yleisradioyhtiö BBC syrjii valkoisia työntekijöitään palkkauksessa

09.10.2026 |13:10

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi