

Valtiopäivien enemmistö haluaa Ruotsiin uuden hallituksen – Löfvenin punavihreä koalitio kaatumassa ruotsidemokraattien epäluottamuslauseeseen
Hallituskriisi Ruotsissa on todellinen. Stefan Löfvenistä on tulossa ensimmäinen pääministeri, joka kaatuu epäluottamuslauseäänestykseen. Jos edessä on uudet vaalit, ruotsidemokraateista voi tulla hallituspuolue.
Epäluottamusta Stefan Löfvenille esittää ruotsidemokraattien, kokoomuksen ja kristillisdemokraattien ohella myös vasemmistopuolue, jonka käyttäytyminen maanantain äänestyksessä on vielä hämärän peitossa. Vasemmistopuolueen luottamuspulan syynä on kiista uusien vuokra-asuntojen vapauttamisesta hintasäännöstelystä.
Jos vasemmistopuolue toteuttaa uhkauksensa epäluottamuksesta, koossa on valtiopäivien enemmistö, joka riittää kaatamaan sosialidemokraattien ja ympäristöpuolueen punavihreän vähemmistöhallituksen.
Puhemieskierros tai uudet vaalit
Pääministeri voi tappionsa jälkeen joko jättää hallituksensa eronpyynnön tai julistaa uudet valtiopäivävaalit. Eroamisen seurauksena on puhemieskierros, jossa maalle etsitään uutta pääministeriä. Tilanteen vaikeutta kuvastaa se, että uusi pääministeri voi olla jälleen Löfven.
Jos Löfven päätyy uusien vaalien kannalle, tulos on siinäkin tapauksessa hämärän peitossa. Kokoomuksen Ulf Kristerssonin nousu pääministeriksi ja sitä myötä ruotsidemokraattien nousu hallitukseen edellyttäisi allianssipuolueiden ja ruotsidemokraattien enemmistöä uusilla valtiopäivillä. Jos ruotsidemokraatit päihittävät vaaleissa kokoomuksen, pääministeriksi nousee kaiken logiikan mukaisesti Jimmie Åkesson.
Vasemmistopuolue tuskin lähtee tukemaan kokoomusveroista hallitusta ja nykyisistä tukipuolueista keskusta pysynee nykyisen hallitusmallin takana. Tukipuolue liberaalit saattavat jäädä vihreiden lailla äänikynnyksen alle ja pois valtiopäiviltä. Se ymmärrettävästi hillitsee puolueiden intoa vaaleihin juuri nyt.
Rikollisuus ratkaisee vaalit
Jos uudet vaalit pidetään, ajankohta on loppukesä tai alkusyksy. Mielipidemittausten mukaan valtiopäivien valta-asetelma ei välttämättä muuttuisi nykyisestä.
Kansalaisten suurin huolenaihe on jengiväkivallan sekä järjestäytyneen rikollisuuden uhka ja tämä tematiikka tulee pomminvarmasti näkymään seuraavissa vaaleissa. Ilman vastausta hallitsemattoman maahanmuuton aiheuttamaan yhteiskunnalliseen pattitilanteeseeen ovet vallan kammareihin eivät aukea.
Valtiopäivävaalit pidetään joka tapauksessa 11. syyskuuta 2022, joten väliaikaishallituksen elo jäisi lyhyeksi. Tämä on se syy, joka voi vielä kerran pelastaa Stefan Löfvenin.
Luottamuksesta pääministeri Stefan Löfvenin punavihreään hallitukseen äänestetään maanantaina aamulla kello kymmeneltä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ruotsin vaalit punavihreä hallitus valtiopäivävaalit 2022 Ruotsin hallitus sosialidemokraatit vasemmistopuolue epäluottamuslause Ulf Kristersson Liberaalit Jimmie Åkesson Epäluottamusäänestys Stefan Löfven Ruotsidemokraatit Hallituskriisi Valtiopäivät Keskusta Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsi sulkee ydinvoimaloita sähköpulasta huolimatta – ruotsidemokraatit arvostelevat ankarasti punavihreän hallituksen energiapolitiikkaa

Ympäristöpuolue vihreiden selvät sävelet Ruotsissa: Valkoisten naisten on tehtävä tilaa maahanmuuttajille – ja ruotsidemokraatit ovat uhka demokratialle

Jimmie Åkesson: ”Lisää painetta heitä kohtaan, jotka eivät ole osa Ruotsia”

Ruotsidemokraattien tie vaalivoittoon ja hallitukseen: Sosiaaliturva kuuluu ainoastaan maan kansalaisille ja vain kaikille hyödyllinen maahanmuutto on sallittua

Jimmie Åkesson: ”Ruotsi ruuvaa maahanmuuton ehdot vielä Tanskaakin tiukemmalle”

Kansanedustaja Lulu Ranne Ruotsin hallitussekoilusta: Demarien tarkoitus oli pitää oikeisto pois vallankahvasta

Ruotsin hallitus kaatui – ruotsidemokraatit valmiina uusiin vaaleihin
Viikon suosituimmat

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.














