

Viikon 33/2022 luetuin
Vasemmistolla raivopäinen someviikonloppu: aseellisen väkivallan kaipuuta, idiootiksi nimittelyä, lukiolaisen kiusaamista – Anna Kontula tyhjensi lopulta pajatson ja haukkui asiaan puuttuneet
Viikonloppuna vasemmisto raivoaa netissä. Hehkuttaa aseellista väkivaltaa oikeistoa vastaan. Oikeistoa kannattava lukiolainen älähtää. Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän työntekijä haukkuu lukiolaisen maan rakoon. Lopuksi vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula lyttää kaikki asiasta huomauttaneet.
Elokuu on lähtenyt käyntiin kuumissa merkeissä. Tavallinen kansa palaa lomilta työpaikoilleen, vasemmistoaktivistit palaavat mielenosoituksiinsa ja somepoteroihinsa.
Perjantaina autoilua ja parlamentarismia vastustava punavihreä Elokapina-liike järjesti Jyväskylässä mielenosoituksen MM-rallia vastaan. Paikalle tuli vastamielenosoittajia, jotka suihkuttivat elokapinallisten päälle pahalta haisevaa nestettä vesipyssyillä.
Vasemmistoliittoon kuuluva helsinkiläinen valtuutettu vietti lauantaitaan sabotoimalla bensa-aseman toimintaa. Hän kauhistui kuultuaan ruiskutusepisodista ja päivitteli, miten ”väkivalta hyväksytään”.
Aika monen mielestä paskan ruiskuttaminen @elokapina päälle on siis ok. Huhhuh. Itse en ajattele, että minkään ihmisryhmän kohtelu näin on hyväksyttävää. Puhumattakaan siitä, että teolla pyritään estämään perusoikeuksien toteutuminen.
Huolettaa, miten väkivalta hyväksytään.
— Elina Kauppila (@Elliskaup) August 6, 2022
Ilmeisesti tästä suivaantuneena ”äärivihervasemmistolaiseksi” itseään luonnehtiva Ismo Peltonen ilmoitti hyväksyvänsä aseellisen toiminnan ”oikeistopolitiikan kukistamiseksi”.
– Tänään kyrpii sen verta, että hyväksyn aseellisen toiminnan oikeistopolitiikan kukistamiseksi, Ismo Peltonen kirjoitti Twitterissä.
– Eiköhän yön yli taas hieman helpota. Silti olen sitä mieltä, että oikeiston valtaa pitää vastustaa niin laillisin kuin laittomin keinoin.
Myöhemmin hän vielä täsmensi tarkoittavansa ”väkivallan uhkaa tai väkivaltaa”, jolla valta kaapataan ”pieneltä valtaeliitiltä”.
Väkivaltaa ja parempaa väkivaltaa
Kokoomuksen nuori, lukiota käyvä somevaikuttaja Mats Uotila toi esille Peltosen kaksoisstandardin, kun hän toisaalta vastustaa elokapinallisiin vesipyssyillä kohdistettua väkivaltaa mutta on valmis hyväksymään ihan oikeilla aseilla tehdyn väkivallan ”oikeiston valtaa” vastaan.
Tämän twiitin ja uudelleentwiittauksen välillä on kirjaimellisesti muutama tunti. Onneksi Ismo on kuitenkin lisännyt kaikki hyveelliset emojit nimensä perään. @ipeltonen pic.twitter.com/vVsaVPXClE
— Mats Uotila (@MatsUotila) August 6, 2022
Keskusteluun liittyy vasemmistoliiton Taneli Hämäläinen, joka toimii puolueensa eduskuntaryhmän työntekijänä. Hän avustaa Anna Kontulaa ja Markus Mustajärveä.
Taneli Hämäläisen panos poliittisesta väkivallasta käytyyn keskusteluun oli sättiä kokoomuslainen Mats Uotila perinpohjaisesti. Hän nimitteli lukiolaista viikonlopun aikana tyhmäksi, trolliksi ja idiootiksi. Alatyylinen soimaaminen herätti sosiaalisessa mediassa melkoisesti huomiota. Kummasteltiin, minkä takia opetusministerin salkkua kantava puolue sättii lukiolaisen julkisesti pataluhaksi – sen jälkeen, kun tämä on sanonut, ettei hänen puolueeseensa kohdistuva aseellinen väkivallan uhka ole hyväksyttävää.
Sammallahti: ”Vihapuheesta vouhkaava vasemmisto ei joudu itse tilille”
Tätä Taneli Hämäläisen edustamaa epäasiallista ja solvaavaa keskustelutyyliä kutsutaan yleensä vihapuheeksi ja maalittamiseksi. Sitä voisi myös kutsua nettikiusaamiseksi. Vasemmistoliitto on aiemmin korostanut, että se ei puolueena hyväksy vihapuhetta.
Kokoomuksen Tere Sammallahti tuo esille sen, miten vasemmistolaisilla on vapaat kädet lietsoa väkivaltaa ja harjoittaa vihapuhetta, koska valtamedia ei puutu heidän tekemisiinsä.
– Jos kokoomuksen työntekijä haukkuisi vasemmistolaista nuorisopolitiikkoa Tanelin tavoin, tapaus olisi lehdissä, anteeksipyyntöjä sekä potkuja jaettaisiin pikavauhtia, Sammallahti kirjoittaa.
– Vihapuheesta vouhkaava vasemmisto ei joudu itse näistä tilille, media ei vaadi vasemmistolta samaa standardia.
Anna Kontula: ”Hän vastaa sanomisistaan itse”
Valtamedian on siis turha odottaa puuttuvan vasemmistoliiton eduskunta-avustajan harjoittamaan vihapuheeseen. Mutta yhtä vähän siitä välittää myös kansanedustaja Anna Kontula, jonka avustaja Taneli Hämäläinen on.
– Taneli Hämäläinen on osan työajastaan avustajani. Tässä tehtävässä hänen tulee nimitellä ihmisiä vain, jos siitä yhdessä sovitaan. Tällöin vastaan nimittelystä ja sen asiallisuudesta, Anna Kontula kirjoittaa.
– Muina aikoina hän vastaa sanomisistaan itse, kuten aikuisten maailmassa on tapana.
Taneli Hämäläinen on (osan työajastaan) avustajani. Tässä tehtävässä hänen tulee nimitellä ihmisiä vain, jos siitä yhdessä sovitaan. Tällöin vastaan nimittelystä ja sen asiallisuudesta.
Muina aikoina hän vastaa sanomisistaan itse, kuten aikuisten maailmassa on tapana.
1/
— Anna Kontula (@annakontula) August 7, 2022
Kontula kirjoittaa myös pitävänsä ”raukkamaisena yrityksiä vetää työnantaja mukaan selkkauksiin”. Anna Kontula ei kuitenkaan ota kantaa siihen, edustaako hänen puoluetoverinsa käytös hänen mielestään vasemmistolaisia arvoja.
Koska ”työnantajan vetäminen mukaan selkkauksiin” kuuluu olennaisena osana nimenomaan vasemmistolaisten pelikirjaan, somen irvileuat ovat jo laatineet Kontula-kortin, jonka voi läväyttää pöytään seuraavan kerran, kun vasemmistolaiset tekevät joukolla ilmiantoja jonkun ihmisen työnantajalle.
Tässä ois tällaiset kontula-kortit helpottamaan yhteisiä dialogeja vasemmiston kanssa 😑 . Kaikki tiedämme että sokeus omalle toiminnalleen sekä vahvat tupla-standardit värittävät heidän viestejä varsin vahvasti. pic.twitter.com/CmX8wLtxOP
— 💌 Mari𝕏Kallio 💌 (@EchoMariKa) August 8, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- nettikiusaaminen Taneli Hämäläinen Mats Uotila Jyväskylän ralli Ismo Peltonen Elokapina maalittaminen Tere Sammallahti Poliittinen väkivalta Anna Kontula Markus Mustajärvi Vihapuhe Vasemmistoliitto Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”

Meri: Miten on mahdollista esittää somekirjoituksia, joissa yllytetään tappamaan, eikä asiassa löydetä rikosta?

Vasemmistoliiton ex-toiminnanjohtajan juttu eteni syyteharkintaan – perusti Twitter-tilin, jolta lähetettiin tappouhkauksia

Mitä ihmettä? Vasemmistoliiton pää-äänenkannattaja kutsuu asuntosijoittajia ja vuokranantajia ”parasiiteiksi”

Vasemmistoliiton toiminnanjohtajan tili yllyttää tappamaan, puoluesihteeri lakaisee asian maton alle – tällaisia tuhoamiskehotuksia verkkoon ladattiin

Saksan vasemmisto pohti strategiakokouksessaan rikkaiden ampumista: ”Pakkotyöleiri riittää!”

Vihapuhetta valtion luvalla – Saksan suojelupoliisi pyörittää satoja ”äärioikeistolaisia” feikkitilejä somessa

Perussuomalaiset: Hallitus kiristää varhaiskasvatuksen ruuvia – lisää velvollisuuksia ja uusi ilmiantokanava

Maidot lattialle – nyt tulee Eläinkapina!
Viikon suosituimmat

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.
Uusimmat

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita

Berliinin terrori-iskusta epäilty islamisti kuoli poliisin luoteihin
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











