

Viikon 33/2022 luetuin
Vasemmistolla raivopäinen someviikonloppu: aseellisen väkivallan kaipuuta, idiootiksi nimittelyä, lukiolaisen kiusaamista – Anna Kontula tyhjensi lopulta pajatson ja haukkui asiaan puuttuneet
Viikonloppuna vasemmisto raivoaa netissä. Hehkuttaa aseellista väkivaltaa oikeistoa vastaan. Oikeistoa kannattava lukiolainen älähtää. Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän työntekijä haukkuu lukiolaisen maan rakoon. Lopuksi vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula lyttää kaikki asiasta huomauttaneet.
Elokuu on lähtenyt käyntiin kuumissa merkeissä. Tavallinen kansa palaa lomilta työpaikoilleen, vasemmistoaktivistit palaavat mielenosoituksiinsa ja somepoteroihinsa.
Perjantaina autoilua ja parlamentarismia vastustava punavihreä Elokapina-liike järjesti Jyväskylässä mielenosoituksen MM-rallia vastaan. Paikalle tuli vastamielenosoittajia, jotka suihkuttivat elokapinallisten päälle pahalta haisevaa nestettä vesipyssyillä.
Vasemmistoliittoon kuuluva helsinkiläinen valtuutettu vietti lauantaitaan sabotoimalla bensa-aseman toimintaa. Hän kauhistui kuultuaan ruiskutusepisodista ja päivitteli, miten ”väkivalta hyväksytään”.
Aika monen mielestä paskan ruiskuttaminen @elokapina päälle on siis ok. Huhhuh. Itse en ajattele, että minkään ihmisryhmän kohtelu näin on hyväksyttävää. Puhumattakaan siitä, että teolla pyritään estämään perusoikeuksien toteutuminen.
Huolettaa, miten väkivalta hyväksytään.
— Elina Kauppila (@Elliskaup) August 6, 2022
Ilmeisesti tästä suivaantuneena ”äärivihervasemmistolaiseksi” itseään luonnehtiva Ismo Peltonen ilmoitti hyväksyvänsä aseellisen toiminnan ”oikeistopolitiikan kukistamiseksi”.
– Tänään kyrpii sen verta, että hyväksyn aseellisen toiminnan oikeistopolitiikan kukistamiseksi, Ismo Peltonen kirjoitti Twitterissä.
– Eiköhän yön yli taas hieman helpota. Silti olen sitä mieltä, että oikeiston valtaa pitää vastustaa niin laillisin kuin laittomin keinoin.
Myöhemmin hän vielä täsmensi tarkoittavansa ”väkivallan uhkaa tai väkivaltaa”, jolla valta kaapataan ”pieneltä valtaeliitiltä”.
Väkivaltaa ja parempaa väkivaltaa
Kokoomuksen nuori, lukiota käyvä somevaikuttaja Mats Uotila toi esille Peltosen kaksoisstandardin, kun hän toisaalta vastustaa elokapinallisiin vesipyssyillä kohdistettua väkivaltaa mutta on valmis hyväksymään ihan oikeilla aseilla tehdyn väkivallan ”oikeiston valtaa” vastaan.
Tämän twiitin ja uudelleentwiittauksen välillä on kirjaimellisesti muutama tunti. Onneksi Ismo on kuitenkin lisännyt kaikki hyveelliset emojit nimensä perään. @ipeltonen pic.twitter.com/vVsaVPXClE
— Mats Uotila (@MatsUotila) August 6, 2022
Keskusteluun liittyy vasemmistoliiton Taneli Hämäläinen, joka toimii puolueensa eduskuntaryhmän työntekijänä. Hän avustaa Anna Kontulaa ja Markus Mustajärveä.
Taneli Hämäläisen panos poliittisesta väkivallasta käytyyn keskusteluun oli sättiä kokoomuslainen Mats Uotila perinpohjaisesti. Hän nimitteli lukiolaista viikonlopun aikana tyhmäksi, trolliksi ja idiootiksi. Alatyylinen soimaaminen herätti sosiaalisessa mediassa melkoisesti huomiota. Kummasteltiin, minkä takia opetusministerin salkkua kantava puolue sättii lukiolaisen julkisesti pataluhaksi – sen jälkeen, kun tämä on sanonut, ettei hänen puolueeseensa kohdistuva aseellinen väkivallan uhka ole hyväksyttävää.
Sammallahti: ”Vihapuheesta vouhkaava vasemmisto ei joudu itse tilille”
Tätä Taneli Hämäläisen edustamaa epäasiallista ja solvaavaa keskustelutyyliä kutsutaan yleensä vihapuheeksi ja maalittamiseksi. Sitä voisi myös kutsua nettikiusaamiseksi. Vasemmistoliitto on aiemmin korostanut, että se ei puolueena hyväksy vihapuhetta.
Kokoomuksen Tere Sammallahti tuo esille sen, miten vasemmistolaisilla on vapaat kädet lietsoa väkivaltaa ja harjoittaa vihapuhetta, koska valtamedia ei puutu heidän tekemisiinsä.
– Jos kokoomuksen työntekijä haukkuisi vasemmistolaista nuorisopolitiikkoa Tanelin tavoin, tapaus olisi lehdissä, anteeksipyyntöjä sekä potkuja jaettaisiin pikavauhtia, Sammallahti kirjoittaa.
– Vihapuheesta vouhkaava vasemmisto ei joudu itse näistä tilille, media ei vaadi vasemmistolta samaa standardia.
Anna Kontula: ”Hän vastaa sanomisistaan itse”
Valtamedian on siis turha odottaa puuttuvan vasemmistoliiton eduskunta-avustajan harjoittamaan vihapuheeseen. Mutta yhtä vähän siitä välittää myös kansanedustaja Anna Kontula, jonka avustaja Taneli Hämäläinen on.
– Taneli Hämäläinen on osan työajastaan avustajani. Tässä tehtävässä hänen tulee nimitellä ihmisiä vain, jos siitä yhdessä sovitaan. Tällöin vastaan nimittelystä ja sen asiallisuudesta, Anna Kontula kirjoittaa.
– Muina aikoina hän vastaa sanomisistaan itse, kuten aikuisten maailmassa on tapana.
Taneli Hämäläinen on (osan työajastaan) avustajani. Tässä tehtävässä hänen tulee nimitellä ihmisiä vain, jos siitä yhdessä sovitaan. Tällöin vastaan nimittelystä ja sen asiallisuudesta.
Muina aikoina hän vastaa sanomisistaan itse, kuten aikuisten maailmassa on tapana.
1/
— Anna Kontula (@annakontula) August 7, 2022
Kontula kirjoittaa myös pitävänsä ”raukkamaisena yrityksiä vetää työnantaja mukaan selkkauksiin”. Anna Kontula ei kuitenkaan ota kantaa siihen, edustaako hänen puoluetoverinsa käytös hänen mielestään vasemmistolaisia arvoja.
Koska ”työnantajan vetäminen mukaan selkkauksiin” kuuluu olennaisena osana nimenomaan vasemmistolaisten pelikirjaan, somen irvileuat ovat jo laatineet Kontula-kortin, jonka voi läväyttää pöytään seuraavan kerran, kun vasemmistolaiset tekevät joukolla ilmiantoja jonkun ihmisen työnantajalle.
Tässä ois tällaiset kontula-kortit helpottamaan yhteisiä dialogeja vasemmiston kanssa 😑 . Kaikki tiedämme että sokeus omalle toiminnalleen sekä vahvat tupla-standardit värittävät heidän viestejä varsin vahvasti. pic.twitter.com/CmX8wLtxOP
— 💌 Mari𝕏Kallio 💌 (@EchoMariKa) August 8, 2022
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- nettikiusaaminen Taneli Hämäläinen Mats Uotila Jyväskylän ralli Ismo Peltonen Elokapina maalittaminen Tere Sammallahti Poliittinen väkivalta Anna Kontula Markus Mustajärvi Vihapuhe Vasemmistoliitto Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Haitallisesta maahanmuutosta ollaan hiljaa – Purra: ”Kun väkivaltaa ihannoiva rap-artisti sai syytteen törkeästä lapsenraiskauksesta, media ei edes tohtinut kertoa henkilön nimeä tai taustaa”

Meri: Miten on mahdollista esittää somekirjoituksia, joissa yllytetään tappamaan, eikä asiassa löydetä rikosta?

Vasemmistoliiton ex-toiminnanjohtajan juttu eteni syyteharkintaan – perusti Twitter-tilin, jolta lähetettiin tappouhkauksia

Mitä ihmettä? Vasemmistoliiton pää-äänenkannattaja kutsuu asuntosijoittajia ja vuokranantajia ”parasiiteiksi”

Vasemmistoliiton toiminnanjohtajan tili yllyttää tappamaan, puoluesihteeri lakaisee asian maton alle – tällaisia tuhoamiskehotuksia verkkoon ladattiin

Saksan vasemmisto pohti strategiakokouksessaan rikkaiden ampumista: ”Pakkotyöleiri riittää!”

Vihapuhetta valtion luvalla – Saksan suojelupoliisi pyörittää satoja ”äärioikeistolaisia” feikkitilejä somessa

Perussuomalaiset: Hallitus kiristää varhaiskasvatuksen ruuvia – lisää velvollisuuksia ja uusi ilmiantokanava

Maidot lattialle – nyt tulee Eläinkapina!
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen 15-vuotiaan välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








