
Vilhelm Junnila kuvattuna perustuslakivaliokunnassa. Arkistokuvaa.
Vilhelm Junnila: Israelin Iran-iskun päätavoite on estää Irania saamasta ydinasetta, mutta se asettaa Yhdysvallat hyvin kiusalliseen tilanteeseen
Israel iski aamuyöllä voimakkaasti Iranin ydinlaitoksiin. Lähi-idän tilanteeseen syvällisesti perehtynyt kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps,) kommentoi iskua Suomen Uutisille.
Mitä Israel iskulla tavoittelee?
Junnila: Yhdysvallat on julkisesti viestinyt Israelin iskujen olleen ennenaikaisia kesken olleiden ydinohjelmaneuvotteluiden vuoksi. Neuvotteluiden oli tarkoitus edetä YK:n turvallisuusneuvostoon syyskuussa ja valmistua lokakuuhun mennessä. Neuvotteluissa ei oltu kuitenkaan edetty suunnitellulla tavalla, joka ei ole Israelin näkökulmasta hyväksyttävää, sillä Iranin julkilausuttuna tavoitteena on edelleen Israelin tuhoaminen. Iran on käynyt jatkuvaa proxy-sotaa Israelia vastaan tukemalla muun muassa Hamasia, Hutheja, Hizbollahia ja Nujabaa. Siksi Israelin päätavoite on estää Irania saamasta ydinasetta.
Israelin hallinnolle voi olla hyödyllistä myös siirtää huomiota Gazasta Iraniin. Aikaikkuna tämänkaltaisiin operaatioihin on nopeasti umpeutumassa, sillä Yhdysvaltojen kärsivällisyys on koetuksella. On muistettava, että Iran on kuitenkin merkittävin lähde kaikille turvallisuusuhille joita Israeliin kohdistuu.
Iskut ydinlaitoksiin ovat hyvin harvinaisia. Miksi näin nyt tapahtui, ja mitä siitä seuraa?
Junnila: Israel sen enempää kuin muutkaan länsivaltiot eivät ole missään vaiheessa hyväksyneet Iranin ydinohjelmaa. Viimeksi Israel iski muun muassa Natanzin ydinlaitokseen heinäkuussa 2020. Kyseisessä kohteessa ovat Iranin merkittävimmät uraanin rikastustoiminnot. Yöllä siihen iskettiin vielä suuremmalla voimalla.
Aiemmin vuonna 2011 Stuxnet-virus saastutti ydinlaitoksen ohjelmistot ja aiheutti merkittävää haittaa Iranin tavoitteille. Iran on silti jatkanut kehitystyötä ja uraanin väkevöintiä IAEA:n ja turvallisuusneuvoston aiemman valvonnan ja päätösten vastaisesti.
Ydintutkijoiden lisäksi Israel likvidoi ainakin islamilaisen vallankumouskaartin komentaja Hossein Salamin ja armeijan esikuntapäällikkö Mohammad Bagherin. Lisäksi ballististen ohjusten laukaisualustoja, tuotantolaitoksia ja tutkia tuhottiin. Tämä hidastaa Iranin mahdollisuuksia reagoida iskuun ja antaa Israelille sekä sen liittolaisille aikaa valmistautua.
Todennäköisesti Israel koki Iranin ydin(ase)ohjelman olleen niin pitkällä, että sen oli välttämätöntä reagoida nyt. Lisäksi Iranin ballististen ohjusten tuotantokapasiteetti alkoi olla huolestuttavalla tasolla. Iskut kuitenkin asettavat sekä Yhdysvaltojen, että Iranin hyvin kiusalliseen tilanteeseen. Iranilaisten tulisi vastata iskuun, mutta samalla välttää Yhdysvaltojen osallisuus. Ajatollah Khomenein on helppo kommentoida asiaa, mutta poliittisella hallinnolla on huomattavasti vähemmän liikkumavaraa. Kansalaiset kokevat iskujen merkityksen eksistentiaalisena, mutta voimakas vastareaktio voisi vaarantaa koko Lähi-idän mutkikkaan kokonaistilanteen.
Yhdysvallat haluaa kaikin keinoin välttää konfliktin laajenemisen. Se reagoi jo etukäteen evakuoimalla tukikohtiaan ja kansalaisiaan. Hallinto ei ole missään nimessä tyytyväinen, että Israel toimii näin omavaltaisesti, vaikka tarkoitusperät hyväksytään niin demokraateissa kuin republikaaneissa.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Islam musliminuorten mielestä kansallisia lakeja vahvempi – huoli heräsi Itävallassa: ”Täällä pätevät kansalliset lait eikä sharia”
Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Kolumni: Ibiza-Antin Espanjan tauti
Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Uutiset nopeasta talouskasvusta saavat valtiovarainministeri Purran hymyilemään, mutta kaikki eivät ole asiasta iloisia
Viikonloppuna perussuomalaisten Kiihdytysajoissa puolueväelle puhunut puheenjohtaja Riikka Purra nosti puheessaan esiin viime aikojen hyviä talousuutisia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














