Artikkeli kuva

lmavoimien Casa-kuljetuskone Tikkakoskella. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA

Ville Tavio: Palautuslennot kurinalaisiksi ja tehtäviksi sotilaskoneilla

07.08.2018 |17:27

Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio ehdottaa, että ulkomaalaisten palautuslentoja voitaisiin toteuttaa myös kurinalaisina massapalautuksina sotilaskoneilla.

Tavion mukaan sopiva konetyyppi voisi olla ilmavoimien omistama Casa C-295M.

– Vaihtoehtoisesti ilmavoimille voitaisiin harkita uutta joukkojenkuljetuskonetta, jota hyödynnettäisiin jatkuvassa palautuslentokäytössä.

– Nykyiset palautuslennot, joissa vähintään kaksi poliisimiestä saattaa yhtä palautettavaa, ovat poliisiresurssien tuhlausta. Lisäksi palautuslento hankaloituu siviilikoneessa liikaa, jos palautettava alkaa käyttäytymään huonosti tai jos ulkopuolinen matkustaja aloittaa protestin, Tavio toteaa.

– Sotilaskoneilla tehtävät massapalautukset olisivat kustannustehokas ja turvallinen vaihtoehto. Poliisimiehiä ei tarvittaisi saattajiksi yhtä paljon ja järjestyksen ylläpito olisi helpompaa. Lento ei estyisi, vaikka palautettava huutaisi kurkku suorana koko lennon, Tavio sanoo.

– Olen ollut itsekin ilmavoimien Casan kyydissä, joten tiedän sen soveltuvuuden. Jos yhteen kohteeseen palautettavia olisi riittävä määrä kasassa, voitaisiin heidät palauttaa Casassa, Tavio sanoo.

Lisätietoa Casa-koneesta Ilmavoimien sivuilla.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta

25.06.2026 |11:59
7.
Suomen uutiset logo

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”

23.06.2026 |15:58
8.
Suomen uutiset logo

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta

27.06.2026 |12:09

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää