Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ville Tavio: Yle-vero poistuu pienituloisilta PS:n ohjelman mukaisesti

23.06.2017 |13:11

Yle-verosta vapautetaan aiempaa useampi pienituloinen. Toukokuussa uutisoitiin, että Yle-vero poistuu noin 200 000 henkilöltä, mutta tänään luku on peräti tuplaantunut noin 400 000:aan. Parlamentaarinen työryhmä päätti asiasta eilen.

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 1. varapuheenjohtaja Ville Tavio iloitsee, että Perussuomalaisten ajama uudistus vähäosaisten hyväksi toteutuu.

– Perussuomalaisten eduskuntavaaliohjelmassa linjattiin, että haluamme jokaisen suomalaisen voivan tienata tuhat euroa kuukaudessa verovapaasti ja että Yle-veroa pitää tarkistaa alaspäin. Nyt nämä molemmat vaatimuksemme toteutuvat, Tavio iloitsee.

– Uudistus tukee pienituloisten suomalaisten ostovoiman vahvistamista, mikä on yksi Perussuomalaisten talouspolitiikan painopisteistä, Tavio sanoo.

Yle-veron maksamisen tuloraja nousee noin 14 000 euron vuosiansioihin. Sitä vähemmän tienaavat saavat vapautuksen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”

25.03.2026 |18:09
8.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32
10.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”

28.03.2026 |13:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää