Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Virkamiehillä virkavastuu oppilaiden turvallisuudesta

02.10.2020 |16:31

Perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne perää tänään jättämässään kirjallisessa kysymyksessä kuntien virkamiesten virkavastuuta oppilasturvallisuudesta.


– Eri koulutusasteita koskevan lainsäädännön mukaan opetustilojen pitää olla turvallisia ja terveellisiä, eivätkä oppilaat saa joutua väkivallan tai kiusaamisen kohteiksi, Lulu Ranne sanoo.

– Rehtorit sekä terveys-, työsuojelu- ja rakennustarkastajat ovat osaltaan virkavastuussa lakien toteutumisesta. Tosielämässä osa heistä hyssyttelee ongelmia. He ovat ennemmin lojaaleja kuntatyönantajiensa resurssivaikeuksille, kuin oppilaiden oikeuksille. AVIen hampaat eivät riitä tehokkaaseen puuttumiseen koulujen ongelmiin.

Laiminlyönnit maksavat enemmän

Ranteen mukaan luottamusyhteiskunnan toiminta perustuu siihen, että virkavastuu toteutuu myös käytännössä. Todellisuudessa oppilaiden terveyttä vaarantavaa toimintaa suojellaan seurauksilta sillä, että se on virkavastuulla tehty, ikään kuin päättäjän virkavastuu tekisi päätöksistä automaattisesti oikeita.

– Valtionosuuksilla kuntia ei pystytä ohjaamaan, eikä kyse edes ole resurssien riittävyydestä, koska laiminlyönnit maksavat lopulta enemmän, Ranne jatkaa.

Ranne kysyy mihin toimenpiteisiin asianomainen ministeri aikoo ryhtyä, että oppilaiden terveyttä ja turvallisuutta suojaava lainsäädäntö ja sitä koskeva virkavastuu toteutuu riittävän pakottavana myös käytännössä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus

02.02.2026 |15:03
4.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01
7.
Suomen uutiset logo

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot

03.02.2026 |15:34
10.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ihmettelee aikamme hulluutta: Suomi rahtaa Italiasta jätettä poltettavaksi – samaan aikaan turve on pannassa

03.02.2026 |10:18

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää