

LEHTIKUVA
PS: Humanitäärinen maahanmuutto tuonut Suomeen uudenlaisia uhkakuvia – ”Kaikki eivät ole täällä hakemassa turvaa”
Perussuomalaisille on tärkeää, että turvallisuuteen panostetaan. Poliisien määrän säilyttämiseksi nykyisellään poliisin toimintamenoihin tehdään 8,5 miljoonan euron lisäys. Tällä turvataan 200 poliisin töiden jatkuminen ensi vuonnakin. Toinen tärkeä turvallisuuspanostus, on hallituksen päätös myöntää Supolle 1,5 miljoonaa euroa ääriliiketorjuntaan ja poliisille 500 000 varsinkin lapsiin kohdistuvan nettirikollisuuden torjuntaan.
– Netissä tehdään rikoksia ja nettiä hyödynnetään rikosten suunnittelussa aina vain enemmän. Viranomaisilla on lähes mahdoton tehtävä pysyä perässä. Kokonaisturvallisuuden kannalta on olennaista, että nettirikollisuuteen puututaan kaikin mahdollisin keinoin. Varsinkin lapsiin kohdistuvan rikollisuuden estäminen on ensisijaista, toteaa perussuomalaisten valtiovarainvaliokunnan jäsen Ville Vähämäki.
Ääriliikehdintää pitää suitsia
Vähämäki viittaa myös viimevuotisen turvapaikanhakijavyöryn mukanaan tuomiin ongelmiin.
– Humanitäärinen maahanmuutto on tuonut Suomeen aivan uudenlaisia uhkakuvia. Kaikki eivät ole täällä hakemassa turvaa. Supo on kertonut, että Suomesta on lähdetty poikkeuksellisen innokkaasti taistelemaan Isisin riveihin. Viranomaisilla pitää olla kaikki keinot käytössä, jotta mahdolliset suomalaisia kohtaan suunnitellut väkivaltaisuudet saadaan torjuttua.
– Kaikenlaista ääriliikehdintää pitää suitsia. Suomi on ollut pitkään vakaa ja turvallinen maa. Perussuomalaiset haluaa pitää huolen, että tilanne ei muutu.
”Moni tuli tänne harhakuvitelmissa”
Perussuomalaiset uskovat, että myös 250 000 euron panostus maahanmuuton tiedotustoimintaan lähtömaissa maksaa itsensä takaisin.
On arvioitu, että viime vuotinen maahanmuuttovyöry on maksanut Suomelle jo ainakin 600 miljoonaa euroa ja ensi vuoden kustannuksiksi arvioidaan vähintään lähes 300 miljoonaa euroa. Miljardin raja lähestyy.
– Moni tuli tänne harhakuvitelmissa. Se tulee niin turhan matkan tänne tehneelle kuin yhteiskunnallemme kalliiksi. Kriisin suurimpia hyötyjiä ovat rikolliset salakuljettajat, perussuomalaisten eduskuntaryhmä muistuttaa.
Eduskunta aloittaa tänään vuoden 2017 budjetin käsittelyn. Talousarvion loppusumma on 55,5 miljardia euroa.
Hallituspuolueet jakavat lisäksi noin 40 miljoonaa euroa yksittäisiin, varsinaisen budjetin ulkopuolella, oleviin kohteisiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho rajoittaisi perheenyhdistämisoikeutta – kolmansien maiden kansalaisten kotoutuminen epäonnistunut

Raatikainen: Monikulttuurisuus ei toimi – ”Sharia-laki tai pakkoavioliitot eivät kuulu Suomeen”

Joensuussa maksettu laittomasti maassa oleskelevien asumiskuluja – Meri: ”Vain hätämajoitus ja ruoka voidaan tarjota maasta poistumisen järjestämiseksi”

Ronkainen: Islam on myös poliittinen aate – ”Miksi muslimeita pidetään ressukoina, joiden päätä silitetään?”

Turvapaikkavalitukset käsitellään entistä rivakammin

Terrorismin rahoittamista suitsitaan uudella lailla

Ronkainen: SPR ja demarit ovat rahastaneet törkeästi turvapaikkabisneksellä – ”Migrin sopimukset käsittämättömiä, valtion piikki on ollut auki”

Eerola: Terrorismikytköksiä omaavia henkilöitä soluttautumassa puoluetoimintaan – ”Otetaan vastaan vieraskoreuden hurmassa”

Perussuomalaiset kansanedustajat: Ulkomaalaisten rikollisuudesta puhuttava nykyistä avoimemmin
Viikon suosituimmat

Ylen työntekijöiden käytös työterveysvastaanotoilla kuohuttaa
Ylen työntekijöiden epäasiallinen käytös työterveysvastaanotoilla on herättänyt huolta palveluntarjoajassa. Asiasta kertoo Ylen ohjelmatyöntekijöiden ammattijärjestö YOT jäsenviestissään. Järjestön mukaan tilanne voi pahimmillaan vaikuttaa työterveyslääkäreiden saatavuuteen.

Saksan liittokansleri haluaa eroon 80 prosentista Saksassa asuvista syyrialaisista – paha mieli purkautui välittömästi punavihreässä kuplassa
Saksan kristillisdemokraattinen liittokansleri Friedrich Merz ilmoitti maanantaina pyrkivänsä siihen, että noin 80 prosenttia Saksassa oleskelevista yli 900 000 syyrialaisista voisi palata kotimaahansa kolmen vuoden kuluessa. Merz teki ilmoituksen yhteisessä lehdistötilaisuudessa Syyrian siirtymävaiheen presidentin kanssa Berliinissä.

Koponen: Miksi Opetushallitus valkopesee islamia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ihmettelee Facebook-kirjoituksessaan Opetushallituksen harjoittamaa islamin valkopesua. Koposen mukaan Opetushallituksen tavoitteet islamin osalta sisältävät jopa suoranaisia valheita.

Nyt tuli reaktio työterveyskohuun – Ylen hyvinvoinnin päällikkö kommentoi tilannetta
Ylen osaamisen, uudistumisen ja hyvinvoinnin päällikkö Elisa Venäläinen kommentoi nyt Suomen Uutisten esille nostamaa kohua, joka kytkeytyy Ylen työntekijöiden epäasialliseen käytökseen työterveyshuollossa.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.

Jopa 1,57 miljardia Suomesta ulkomaille: Maahanmuuttajien rahalähetykset kasvussa, epäviralliset siirrot jäävät piiloon
Maahanmuuttajien rahalähetykset kotimaihinsa ovat kasvaneet merkittävästi viimeisen vuosikymmenen aikana. Tilastot kertovat tosin vain osan totuudesta, sillä epävirallisia kanavia pitkin kulkeva valuutta jää virallisten lukujen ulkopuolelle. Romahtaneessa valtiossa siirtorahalla voi olla ratkaiseva merkitys arjen selviämistaistelussa.

Teemu Keskisarja: ”Antirasistinen teollisuus syntyi vaurastumisen myötä”
Suvaitsevaisuuden ja antirasismin edistämisestä on tullut Suomeen oma teollisuudenhaaransa, jota enimmäkseen julkinen sektori rahoittaa.

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”
Perussuomalaiset esitti Oulussa hiilineutraalisuustavoitteen siirtoa vuodesta 2035 vuoteen 2050, jotta veronmaksajille ei koituisi tyyristä lisälaskua. Yksikään valtuutettu perussuomalaisten lisäksi ei hyväksynyt siirtoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu ihmettelee Oulun valtuutettujen tärkeysjärjestystä, etenkin kun samaiset puolueet aikovat kesäkuussa lakkauttaa jopa 17 lähikoulua tai kouluyksikköä rahanpuutteen takia.

Perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas menetti Facebook-tilinsä – epäilee poliittista motiivia
Perussuomalaisten poliitikko Aki Mäkipernaa kertoo, että Facebook poisti hänen tilinsä viime viikonloppuna. Hän arvioi, että taustalla voi olla poliittisesti motivoituneita ilmoituksia.

Lehtinen iloitsee perussuomalaisten saavutuksista – laittomasti maassa olevien tukien maksu loppuu tänään
Kela julkaisi tänään tiedotteen, jossa se kertoi laittomasti maassa olevien asumisperusteisten etuuksien päättyvän tästä päivästä lähtien.














