
Jussi Halla-aho ja elämäkertakirjan kirjoittaja Markku Heikkilä. / MATTI MATIKAINEN
Vuodet puoluejohtajana olivat Jussi Halla-aholle antoisaa aikaa elämässä – ”Sain tutustua valtavaan määrään ihmisiä ja näin käsittämättömän paljon paikkoja kiertäessäni koko Suomen”
Vuosina 2017-2021 perussuomalaisten puheenjohtajana toiminut Jussi Halla-aho kuvaa elämäkertakirjassaan, kuinka tehtävä vaati veronsa ja kuinka väsymys ja uupumus poistuivat vasta puheenjohtajan tehtävästä luopumisen jälkeen. Kun kiireisistä vuosista on nyt jo kulunut hieman aikaa, Halla-aho muistelee puheenjohtajapestiään hyvillä mielin. Samalla hän jakaa kiitoksia perussuomalaisten kenttäväelle.
Tuoreessa kirjailija Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertateoksessa Jussi Halla-aho kertoo vajonneensa synkkyyteen vuoden 2019 eduskuntavaalirutistuksen jälkeen.
Kirjassa Halla-aho kertoo, että hän voi todella huonosti menestyksekkäiden vaalien jälkeen.
– Olin alkanut kärsiä unettomuudesta muutamaa vuotta aiemmin. Nukuin tunnin tai pari yössä, ja suurimman osan valveillaoloajasta pelkäsin pyörtyväni. Nukahtamislääkkeet auttoivat jonkin verran, mutta niitä ei voinut käyttää pitkiä aikoja kerralla.
Halla-aho kertoo väsymyksen aiheuttaneen masennusta ja masennuksen edelleen ruokkineen motivaatio-ongelmia ja synkkiä ajatuksia. Hän kertoo alkaneensa kysellä itseltään, uskoiko enää siihen, mitä oli tekemässä.
Halla-aho oli alkanut epäillä esimerkiksi, voiko maahanmuuton ongelmille tehdä mitään poliittisilla keinoilla.
Yhtään päivää ei muistella pahalla
Vuosina 2017-2021 puoluejohtajana toiminut Halla-aho kuvaa kirjassa, kuinka väsymys ja uupumus vähitellen poistuivat puheenjohtajan tehtävästä luopumisen jälkeen.
Kun kiireisistä vuosista on jo kulunut jonkin aikaa, Halla-aho muistelee nyt puheenjohtajapestiään hyvillä mielin. Hän puhui tänään kirjansa julkistamistilaisuudessa.
– Neljä vuotta perussuomalaisten puheenjohtajana olivat, sanotaanko, elämäni antoisinta aikaa. Sain tutustua valtavaan määrään ihmisiä ja näin käsittämättömän paljon paikkoja kiertäessäni koko Suomen.
– Kaikesta ikävästä ja rasituksesta huolimatta puheenjohtaja-aika oli erittäin rikasta ja palkitsevaa aikaa elämässäni. Yhtäkään päivää en muistele pahalla, Halla-aho sanoo ja jakaa samalla kiitoksia perussuomalaisten kenttäväelle.
Tehtävien kierto tekee hyvää kaikille
Puheenjohtaja-aikoja Halla-aho ei varsinaisesti kuitenkaan ikävöi enää takaisin.
– Ehkä sitäkin vähemmän nyt, kun olen nähnyt, miten hyvissä käsissä puolue on tällä hetkellä.
Halla-aho on usein – eri sanankäänteillä – korostanut, että johtajan tehtävissä toimivien ihmisten ei tulisi kiintyä asemiinsa liiaksi.
– On mielestäni hyvä, että ihmiset eivät sammaloidu tehtäviinsä – mihinkään tehtävään. Roolien ja tehtävien vaihtuminen on hyväksi sekä instituutioille että niissä toimiville henkilöille itselleen.

Kansanedustaja Kike Elomaa toi Jussi Halla-aholle lahjan.

Puhemies sai kirjoittaa monta omistuskirjoitusta. Omaansa hakemassa valtiosihteeri Riikka Slunga-Poutsalo, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sekä puoluesihteeri Harri Vuorenpää.

Myös Halla-ahon perhettä oli paikalla kirjan julkistamistilaisuudessa.
Katso video kirjan julkistamistilaisuudesta täältä.
Suomen Uutiset
Lue myös
Perussuomalaisetko muka populistinen puolue? No ei sinne päinkään – Jussi Halla-aho muistuttaa, että perussuomalaiset etenee politiikassa johdonmukaisuudella
Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Halla-aho romahti henkisesti vuoden 2019 vaalimenestyksen jälkeen ja oli vähällä menettää uskonsa politiikkaan – sitten akkuun löytyi lisää virtaa uusista tehtävistä
Suostuessaan mukaan elämäkertakirjaan Halla-aho päätti, että hän avaa elämäänsä avoimen rehellisesti – ”Muuten tämä kirja olisi historiallisesti arvoton”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- puoluejohtajuus unettomuus Markku Heikkilä elämäkerta maahanmuuton ongelmat Eduskuntavaalit 2019 politiikka masennus Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suostuessaan mukaan elämäkertakirjaan Halla-aho päätti, että hän avaa elämäänsä avoimen rehellisesti – ”Muuten tämä kirja olisi historiallisesti arvoton”
Juuri julkaistussa elämäkertateoksessa eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho kertoo omista elämänvaiheistaan suorasti, osin jopa raadollisen rehellisesti. Halla-ahon mukaan avoimuus on valinta, joka johtuu siitä, että hän ei halunnut tarjota lukijoille jälleen yhtä uutta vaalikirjaa edellisten jatkoksi.

Jussi Halla-ahon kirjan julkistamistilaisuus klo 14 – katso suora lähetys täältä

Perussuomalaisetko muka populistinen puolue? No ei sinne päinkään – Jussi Halla-aho muistuttaa, että perussuomalaiset etenee politiikassa johdonmukaisuudella
Perussuomalaisia on toisinaan kuvattu populistiseksi puolueeksi. Mielikuva juontanee juurensa aikaisemman puheenjohtajan, sittemmin perussuomalaisista poistuneen Timo Soinin aikoihin. Uudessa elämäkertakirjassaan Jussi Halla-aho puntaroi puolueensa suhdetta populismiin tänä päivänä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Halla-aho romahti henkisesti vuoden 2019 vaalimenestyksen jälkeen ja oli vähällä menettää uskonsa politiikkaan – sitten akkuun löytyi lisää virtaa uusista tehtävistä
Vuosikymmenen taitteessa Jussi Halla-aho pohti synkkämielisesti politiikkaa ja jopa omaa jatkoaan politiikassa. Tekemiseen löytyi kuitenkin jälleen mielekkyyttä, ja pessimismi alkoi väistyä toisaalta uusien tehtävien kautta. Halla-aholle oli myös helpotus nähdä seuraajansa Riikka Purran saaneen hyvän otteen puolueen johtamisesta.
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.

Sisäministeri Rantanen raiskausrikoksista: ”Nämä ovat kuvottavia uutisia, niistä tulee ihan fyysisesti paha olo”
Maahanmuuttopolitiikassa on tehty kuluvalla hallituskaudella historiallinen suunnanmuutos. Maasta poistamiset ovat kasvaneet yli 30 prosenttia, ja lisätalousarviossa palautuksiin jouduttiin varaamaan lisää rahaa. Sisäministeri Mari Rantasen mukaan työ on kuitenkin vasta alussa: laivan nokka on vähän kääntynyt ja nyt pitäisi painaa seuraavalla hallituskaudella kaasua.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










