Artikkeli kuva

Yle painostaa hallitusta likaisilla menetelmillä – Antikainen: Johtajat vaihtoon

25.03.2025 |16:01

Yleisradion toiminnassa on havaittu vakavia epäkohtia muutosneuvotteluiden jälkeen, ja irtisanomisten perusteet ovat herättäneet runsaasti kysymyksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia.

Mediatietojen mukaan Ylen johto on myöntänyt, että työntekijöitä on vaadittu siirtymään paikkakunnalta toiselle työehtosopimuksen vastaisessa aikataulussa. Tämä herättää huolta siitä, ettei Ylen johto noudata työehtosopimuksia asianmukaisesti. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Ylen toimintatapoja erityisesti siinä, että irtisanottujen joukossa on pitkän linjan toimittajia ja ohjelmia, jotka ovat olleet sekä menestyneitä että katsojien arvostamia.

– Yle on selkeästi ottanut käyttöön niin kutsutun ”Washingtonin monumentti -syndrooman”, jossa organisaatio pyrkii leikkausten vastustamiseksi lopettamaan kaikkein näkyvimmät ja suosituimmat palvelut, jotta rahoitus palautettaisiin. Julkisen palvelun yhtiö ei voi toimia näin. Sen tehtävä on palvella kansalaisia, ei käyttää irtisanomisia poliittisena painostuskeinona.

Ainoa parannuskeino on antaa johdolle potkut

Antikainen vaatii, että Ylen tulee leikata kustannuksiaan hallinnon ja byrokratian puolelta sen sijaan, että se lakkauttaa suositut ohjelmat ja irtisanoo arvostettuja toimittajia. Hänen mukaansa Ylen johto toimii tietoisesti vastoin valtiovallan tahtoa ja pyrkii painostamaan hallitusta peruuttamaan tehdyt leikkaukset.

– Kun Ylen johto on nyt tietoisesti sairastunut Washingtonin monumentti -syndroomaan, ainoa parannuskeino on antaa johdolle potkut ja korvata heidät asianmukaisilla johtajilla, jotka kunnioittavat sekä katsojien tahtoa että työntekijöiden oikeuksia, Antikainen toteaa.

– Ylen toimintatavat tulee selvittää pikaisesti ja tehdä korjaavia toimenpiteitä, jotta julkisen palvelun yhtiö voi jatkaa tehtäväänsä rehellisesti ja vastuullisesti.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

EVA tutki: Jopa 40 prosenttia suomalaisista arvioi Yleisradion uutisoinnin kallistuvan tiedonvälityksessään poliittisesti vasemmalle

25.03.2025 |12:54
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää