

LEHTIKUVA
Yleiskaava kuohuttaa Helsingissä – ”Kähmintää, peittelyä ja poliittista junttaamista”
Helsingin kaupunginvaltuusto hyväksyi lokakuussa uuden yleiskaavan, joka ohjaa kaupungin maankäyttöä ja kaavoitusta pitkälle tulevaisuuteen. Yleiskaavan sisältö ja valmisteluprosessi ovat herättäneet kaupungissa vilkasta keskustelua. Monet aktiiviset kansalaiset ja lukuisat kaupunginosayhdistykset ovat kritisoineet yleiskaavaa monista eri syistä.
Kaupunginvaltuustossa yleiskaava hyväksyttiin kuitenkin selkein luvuin – tosin vasta pitkän keskustelun jälkeen. Perussuomalaisten valtuustoryhmä esitti yleiskaavaa palautettavaksi valmisteluun, mutta esitys meni läpi äänin 63-10 (11 tyhjää). Yleiskaavan puolesta äänestivät Helsingin valtapuolueet: kokoomus, vihreät, sosiaalidemokraatit ja vasemmistoliitto.
Viheralueet ja Malmin lentokenttä rakentamisen kohteena
Etenkin vihreille yleiskaavan hyväksyminen oli kova pala, koska uusi kaava nakertaa ennen näkemättömällä tavalla Helsingin luontoarvoja.
Paloheinän-Torpparinmäen kaupunginosayhdistyksen puheenjohtaja Veli-Pekka Kantanen pitää yleiskaavan suurimpina ongelmina viheralueiden tuhoamista, kaupunkibulevardien rakentamista sekä Malmin lentokentän rakentamista.
– Yleiskaavan toteutuessa ihmisten mahdollisuus nauttia luonnosta ja virkistysalueista vähenee. Myös harrastusmahdollisuudet vähenevät.
Perussuomalaiset ovat vastustaneet Helsingissä tiukasti sekä Malmin lentokentän että kaupungin keskeisimmän viheralueen, keskuspuiston rakentamista.
Kaupunginvaltuusto äänesti yleiskaavan ohessa molempien kohtalosta erikseen. Ensin Malmin lentokentän rakentamisesta päätettiin äänin 56-22, sitten keskuspuiston kaventaminen hyväksyttiin äänin 55-30. Tulos oli monelle kaupunkilaiselle iso pettymys.
”Demokratian irvikuva”
Perussuomalainen Helsinki ry:n puheenjohtaja Markku Saarikangas arvostelee voimakkaasti yleiskaavan valmistelua.
– Koko valmisteluprosessi oli salamyhkäinen, peittelyä ja poliittista junttaamista. Valtapuolueet jättivät täysin huomioimatta kansalaismielipiteen yleiskaavan valmistelussa. Demokratiasta on jäljellä enää sen irvikuva.
Huomiota on herättänyt myös Helsingin valtapuolueiden kiire saada yleiskaava valmiiksi ja saada hyväksytyksi kaikissa kaupungin toimielimissä ilman viivytyksiä. Saarikankaan mukaan syynä yleiskaavan kiireelle on lähestyvät kuntavaalit.
– Valtapuolueet eivät uskaltaneet jättää asioita vaalien yli. Siksi yleiskaava runnottiin nopeasti läpi.
Myöskään Veli-Pekka Kantanen ei ole tyytyväinen tapaan, jolla yleiskaavaa valmisteltiin.
– Valmisteluprosessi ei vastaa käsitystäni demokraattisesta menettelystä. Kansalaisia eikä
kaupunginosayhdistyksiä huomioitu riittävästi. Heitä kuultiin, mutta ei kuunneltu.
Vaihtoehto yleiskaavalle?
Yleiskaavaa on pidetty ongelmallisena etenkin sen kunnianhimoisten asuntorakentamistavoitteiden takia.
Yleiskaavassa ennakoidaan Helsingin asukasluvun voimakasta kasvua: asukasluku pyritään nostamaan vähintään 860 000 asukkaaseen vuoteen 2050 mennessä. Helsingissä asuu tällä hetkellä hieman yli 600 000 henkilöä.
Saarikangas pitää yleiskaavan rakentamistavoitetta ylimitoitettuna. Hänen mukaan Malmin lentokenttä tulisi säilyttää, keskuspuistoon ei saisi koskea ja raideliikenne tulisi järjestellä aivan uudelleen. Helsingin perussuomalaisilla on korvaava vaihtoehto virkistysalueiden kaavoittamiselle: asuntorakentaminen ylöspäin.
– Lisätään rakennuksiin kaksi kerrosta enemmän, jolloin saavutetaan riittävästi lisäasuntokapasiteettia. Tällöin yhtään viheraluetta ei tarvitsisi tuhota, kertoo Saarikangas.
TONI AHVA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansainväliset asiantuntijat: Malmin lentokenttä säilytettävä kulttuuriperinnön helmenä

Perussuomalaiset barrikadeilla Malmin lentokentän pelastamiseksi

Packalén: Helsinki-Malmin lentokentän tuhoaminen on poliittinen katastrofi

Perussuomalaiset: Malmin lentokentän säilyttämisen puolesta puhuvat luontoarvot sekä järki

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä jätti palautusehdotuksen Malmin lentokentän kaavaa koskien – ”Päästöt viherpestään tekopyhästi näkymättömiin”
Viikon suosituimmat

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

Vigeliuksen lista eduskunnasta paljastaa: SDP äänestää säännöllisesti maahanmuuton tiukennusten hylkäämisen puolesta
Kansanedustaja Joakim Vigeliuksen kokoama lista eduskunnan äänestyksistä paljastaa demarien säännönmukaisesti äänestävän maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä vastaan. Samaan aikaan demarileiri vaikenee kuin muuri löperöstä maahanmuuttolinjastaan, jonka saa esille vain äänestystuloksia peratessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












