PS-Nuoriso: Kokoomuksen tuella puhallettiin yli 7 miljardia euroa suomalaisten verorahoja ympäri Eurooppaa

Perussuomalainen Nuoriso pitää kokoomuksen kritiikkiä EU:n yli 700:n miljardin euron elpymispakettia kohtaan teennäisenä yrityksenä pestä kädet puhtaaksi sen jälkeen, kun kokoomus päästi paketin läpi eduskunnassa 2021.

09.05.2025 |09:27

Yhdysvallat ja Iso-Britannia pääsivät sopuun tulleista – tullidiili on tärkeä voitto Trumpille

Yhdysvallat ja Iso-Britannia ilmoittivat torstaina päässeensä sopuun tulleista. Lopullisen sopimuksen yksityiskohtia hiotaan vielä. Tullidiili tärkeän yhteistyökumppanin kanssa on merkittävä voitto presidentti Trumpille, jolla on kauppaneuvottelut kesken kymmenien muiden maiden kanssa. Yhdysvaltain osakemarkkinat reagoivat ilmoitukseen positiivisesti.

08.05.2025 |19:30

Tutkimus: Juutalaisviha tulee nyt vasemmalta – äärivasemmiston antisemitismi on nelinkertaistunut

Tutkimusraportin mukaan antisemitismia oli vuonna 2024 ennätysmäisen paljon. Hamas-terroristien lokakuussa 2023 Israeliin tekemä terrori-isku ja Israelin vastaisku Gazaan ovat aiheuttaneet vakavimman antisemitismin aallon sitten toisen maailmansodan. Nyt ylivoimaisesti suurin osa juutalaisvastaisuudesta tulee äärivasemmistolaisilta tahoilta. Äärivasemmiston antisemitismi on nelinkertaistunut kun taas äärioikeiston antisemitismi on vähentynyt alle puoleen edellisvuoden tapauksista.

08.05.2025 |18:05

Purra kyselytunnilla oppositiolle: Kasvupakettimme löi teidät selvästi ällikällä

Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pääsi jälleen esittelemään hallituksen varsinkin pieni- ja keskituloisille suuntaamaa veronalennuspakettia, kun oppositio grillasi sitä keskiviikon julkisen talouden suunnitelman jälkitunnelmissa torstain kyselytunnilla.

08.05.2025 |17:57

Suden liitesiirto läpi EU:ssa – Simula iloitsee: ”Tiukasta sudensuojelusta sudenmetsästykseen”

Suden liitesiirto alempaan suojeluluokkaan etenee pikavauhtia, sillä Euroopan parlamentti on tänään hyväksynyt suden siirtämisen tiukasti suojellusta lajista suojelluksi lajiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja iloitsee muutoksesta, jonka edistämiseksi on Suomessa tehty paljon vaikuttamistyötä EU:ssa.

08.05.2025 |16:31

Hallitus esittää taloyhtiölainojen osakaskohtaisten luottovastuiden lisäämistä positiiviseen luottotietorekisteriin

Hallitus ehdottaa lakimuutoksia, joilla voitaisiin parantaa positiivisen luottotietorekisterin kattavuutta. Rekisteriin lisättäisiin jatkossa tiedot taloyhtiölainojen osakaskohtaisista luottovastuista. 

08.05.2025 |14:51

Ministeri Tavio julkaisi ytimekkään kuvan: Kehitysavusta leikataan nyt enemmän kuin koskaan ennen

Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavion julkaisema graafi osoittaa, kuinka paljon tämä hallitus leikkaa suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista - kuten kehitysavusta.

08.05.2025 |12:19

Jaana Strandman äitienpäivän merkityksestä: Perhekeskeisyyteen ja äitiyden rooliin on panostettava enemmän

Sunnuntaina vietetään äitienpäivää. Äitienpäivä on omistettu äitien ja äitiyden arvostamiselle. Päivän tarkoituksena on kiittää äitejä huolenpidosta ja työstä perheiden asian edistämisen suhteen. Päivä korostaa äitien keskeistä roolia perheissä ja yhteiskunnassa. Sana "äiti" on valittu suomen kielen kauneimmaksi sanaksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandmanin mukaan perhekeskeisyyteen ja äitiyden rooliin tulisi panostaa huomattavasti enemmän asenteellisesti ja myös mediassa.

08.05.2025 |11:59

Disney-yhtiön suurtuotanto Lumikki on woke-elokuva, joka sai ensi-iltansa woken jälkeisellä aikakaudella – ja huonostihan siinä kävi

Disney-yhtiön suurelokuvaksi kaavailtu, woke-teemoilla koristeltu Lumikki-sadun uusintaversio ottaa paikkansa 2000-luvun merkittävien elokuvafloppien joukossa. Epäonnistumista selittää ajan hengen vaihtuminen toisenlaiseksi kuin se vielä elokuvaa kuvattaessa oli. Ennusmerkit olivat tosin näkyvillä jo tuotantovaiheessa.

08.05.2025 |11:01

Saksan uusi sisäministeri määräsi estämään laittoman maahantulon kaikilla rajoilla – Merkelin avoimet rajat siirtyvät historiaan

Saksan tiistaina virkaansa astuneen mustapunaisen hallituksen sisäministeri Alexander Dobrindt (CSU) on määrännyt liittovaltion poliisin käännyttämään laittomat maahantulijat kaikilla rajoilla.

08.05.2025 |08:32

Riikka Purra: Suomessa pitää säilyä suomalaisena muutakin kuin metsät

Maahanmuuttopolitiikan johdonmukaista täysremonttia on jatkettava myös seuraavalla hallituskaudella. - On löydyttävä vaadittava konsensus halpamaahanmuuton ja ongelmallisen opiskeluperäisen maahanmuuton kiristämiseksi. Kuten Ruotsissa jo tehdään, sanoo valtionvarainministeri Riikka Purra.

08.05.2025 |08:11

Pieni- ja keskituloisten verotus kevenee – perussuomalaiset: ”Jokainen kansalainen pidetään mukana yhteisessä veneessä”

Perussuomalaiset pitää hallituksen päätöksiä pieni- ja keskituloisiin painottuvasta verojen keventämisestä tärkeinä. Myös hallituksen lisäpanostukset lapsiperheiden aseman vahvistamiseksi edelleen ovat merkittäviä. Jatkossa tavalliselle palkansaajalle jää työstään enemmän rahaa käteen. Lisäksi hallituksen menoleikkaukset erityisesti kehitysapuun, maahanmuuttoon, Yleisradioon, julkishallintoon ja valtionavustuksiin ovat perussuomalaisten mielestä oikein kohdennettuja.

07.05.2025 |16:12

Hallituksen uudet kiristykset turvapaikkapolitiikkaan läpi – Vigelius: Jos pakolainen lomailee lähtömaassaan, suojelu voidaan päättää

Hallitus rajoittaa kansainvälistä suojelua saaneiden oikeutta matkustaa takaisin kotimaahansa, josta he ovat ilmoittaneet paenneensa. Jos suojelua saanut henkilö matkustaa vapaaehtoisesti alkuperämaahansa, voidaan suojeluasema lakkauttaa.

07.05.2025 |16:06

10. luetuin

Lehtinen iloitsee: Turvapaikanhakijoiden uusintahakemuksilla venkoilu loppuu ja maasta karkottaminen nopeutuu

Eduskunta hyväksyi tänään hallituksen esityksen ulkomaalaislain muuttamisesta äänin 103-53. Esityksen myötä turvapaikanhakijoiden tekemät uusintahakemukset vähentyvät merkittävästi eikä niiden avulla voi enää estää maasta poistamista. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtisen mielestä vanha laki on ollut hyvin ongelmallinen.

07.05.2025 |15:39

6. luetuin

Purra julkisen talouden suunnitelmasta: Kovenevassa kilpailussa meidän on pärjättävä pienemmällä valtiolla – palkansaajan ostovoima kuitenkin paranee kunnolla

Hallitus lähti tekemään työtään keväällä 2023 hyvin erilaisen talouden tilannekuvan vallitessa, kertoi valtiovaranministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra eduskunnassa tänään, kun siellä käytiin läpi valtioneuvoston selontekoon julkisen talouden suunnitelmasta vuosille 2026–2029 liittyvää lähetekeskustelua. Purra kuitenkin muistutti, että palkansaajan ostovoima paranee kunnolla ja nyt noustaan siitä syvästä kuopasta, johon ostovoima viime hallituskauden aikana putosi.

07.05.2025 |15:33

Nigel Farage haluaa Britanniaan maastamuuttoministerin – monikulttuurisuuteen kannustaminen oli valtava virhe

Laittomien maahantulijoiden virta yli Englannin kanaalin jatkuu ennätystahtia. Reformipuolueen johtajan Neil Faragen mielestä asialle on viimein tehtävä jotakin. Saarivaltakuntaan pitää saada karkotuksiin erikoistunut ministeri. Maa tarvitsee yhtenäisyyttä erilaisuuden ja monikulttuurisuuden sijaan.

07.05.2025 |13:25

Miko Bergbom vetoaa elinkeinoelämään: Ilman talouskasvua menetämme hyvinvointiyhteiskunnan

Hallitus päätti taannoin puoliväliriihessä mittavista veronalennuksista, jotka kohdistuvat niin yksittäisiin palkansaajiin kuin elinkeinoelämään. Tehdyillä veroratkaisuilla hallitus tavoittelee Suomelle nopeampaa talouskasvua. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbomin mukaan vain kestävä ja nykyistä nopeampi talouskasvu voi pelastaa hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden.

07.05.2025 |12:31

VTT Pasi Holm: Ilmastotavoitteen nimissä vaaditut hakkuurajoitukset heikentäisivät talouden kasvutavoitteita ja kilpailukykyä, vähentäisivät työpaikkoja sekä aiheuttaisivat hakkuuvuodon Suomesta ulos

Asiasta selvityksen tehneen VTT Pasi Holmin mukaan Ilmastopaneelin vaatimat hakkuiden vähentämistoimet toisivat miljardimenetykset Suomen vienti- ja verotuloihin. Suomen talouden kasvutavoitteille se olisi Holmin mukaan erittäin haitallista. - Tarvitsemme lisää vientiä, työpaikkoja ja verotuloja julkisen talouden tasapainottamiseksi. Kun Suomen talous ei ole kasvanut lähes 20 vuoteen, nyt tarvitaan kasvutoimia, lisää vientiä ja työpaikkoja.

07.05.2025 |12:04

Euroopassa tehdään nyt isoja päätöksiä puolustusmenojen nostamisesta – Mäkelä: Suomen puolustusteollisuudelle on tärkeää olla mukana ja ottaa osansa markkinoista

Kaikissa Euroopan maissa tehdään parhaillaan päätöksiä bkt-osuuksien nostamisesta puolustusmenoihin. Kansanedustaja Jani Mäkelä toteaa, että juuri nyt myös Suomen puolustusteollisuudelle on avautumassa uusia mahdollisuuksia. Samalla kyse olisi yhteistyön ylläpitämisestä. - Suomen kaltaiselle maalle kyse on valtavista rahasummista, Mäkelä sanoo.

07.05.2025 |11:31

Purra: Ruma totuus EU:n elpymispaketista – ”Espanja kylpee rahassa, Suomelle surkea diili”

Suomi laittoi Sanna Marinin hallituksen aikana nimensä EU:n yli 700 miljardin euron elpymisvälineeseen, jonka Suomi ja muut ”vauraat maat” maksavat. Samalla avattiin portti uusille velkaveivauksille.

07.05.2025 |09:20

9. luetuin

Maahanmuutto kasvattaa Vantaan väkilukua, mutta heikentää julkista taloutta: Verotulojen suunta kääntyi laskuun

Ulkomaalaistaustainen väestönkasvu ei tue kunnallista verotulojen kehitystä, vaan päinvastoin heikentää kuntataloutta. Ajatuspaja Suomen Perustan aiemmissa tutkimuksissa osoitettu ilmiö maahanmuuton negatiivisista talousvaikutuksista konkretisoituu nyt Vantaalla, jonka tuloverotuotot ovat kääntyneet laskuun, vaikka kaupungin väestömäärä kasvaa.

06.05.2025 |16:57

7. luetuin

Raisio lähti mukaan woke-porukan noitavainoihin – Junnila: Aikuisten kehittämät mielikuvitusongelmat ulottuvat lasten peleistä jo lastenkirjoihinkin

Raision kaupungin saaman palautteen vuoksi lapsille ja nuorille suunnattu Harry Potter -tapahtuma korvataan Taikuutta Raisiossa -tapahtumalla (TS 3.5.). - Ahdasmielisyys, joka ei lautapeli Afrikan tähden kanssa Turussa onnistunut, kohdistetaan nyt Raisiossa Harry Potteriin, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila.

06.05.2025 |15:31

Pekka Aittakumpu: Suomalainen ruuantuotanto pitää pelastaa nyt

Liian monet näkevät kotimaisen ruuantuotannon lähinnä ilmastohaittana. Tosiasia kuitenkin on, että ilman ruokaa meille jokaiselle kävisi huonosti, muistuttaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

06.05.2025 |11:32

Mira Nieminen: Naudanliha loppuu – joko nyt ymmärretään alkutuotannon arvo?

Naudan jauheliha on loppu kaupasta. Ihmiset huolestuvat vasta silloin, kun lihatiskiltä ei enää löydy sitä, mitä on totuttu ostamaan, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Mira Nieminen.

06.05.2025 |09:26

8. luetuin

Miksi mainoksetkin ovat identiteettipolitiikkaa, vaativat moninaisuutta ja esittävät keinotodellisuuden ainoana oikeana tapana olla ja elää?

Ruotsidemokraatteja lähellä olevan Samnytt-verkkolehden pääkirjoituksessa pohditaan mainosten maailmaa ja niiden antaman mielikuvan suhdetta reaalimaailmaan. Heijastavatko mainokset vallitsevaa todellisuutta vai ideologisesta värittynyttä, poliittisesti korrektiksi oletettua narratiivia?

06.05.2025 |08:50

Eikö tulos miellytä? – Suomalainen valtamedia vaikenee edelleen Britannian vaalituloksesta

Ison-Britannian paikallisvaalien tulos on lähes vallankumous, sillä se merkitsee käytännössä perinteisen kaksipuoluejärjestelmän tuhoa. Nigel Faragen Reformipuolue sai vaaleissa murskavoiton, mutta se ei tunnu olevan edelleenkään uutinen Suomessa. Muualla maailmassa kylläkin.

06.05.2025 |08:29

3. luetuin

Perussuomalainen Nuoriso: Saksa uhkaa tuhota demokratiansa

Perussuomalainen Nuoriso on huolissaan Saksassa käytävästä julkisesta keskustelusta, jossa valtaapitävät poliitikot harkitsevat vakavissaan Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) kieltämistä. Puolue luokiteltiin vastikään maan tiedustelupalvelun toimesta “äärioikeistolaiseksi ääriliikkeeksi” maahanmuutto- ja islamkriittisen politiikkansa vuoksi. Tällä hetkellä Vaihtoehto Saksalle on gallupeissa Saksan suosituin puolue.

05.05.2025 |18:40

Onni Rostilan kolumni: Saksan demokraattinen tasavalta

Saksan kotimaan tiedustelupalvelu luokitteli maahanmuutto- ja islamkriittisen AfD:n ”demokratiaa uhkaavaksi äärijärjestöksi”. Samalla laajenivat toimivaltuudet vakoilla puolueen toimijoita, kirjoittaa kansanedustaja Onni Rostila kolumnissaan.

05.05.2025 |16:11

Sananvapauspuolustajat moittivat Suomi-mediaa yksiäänisyydestä ”Missä Ylen ohjelmista ovat ne ihmiset jotka kritisoivat verotusta, sekä näkemystä, että valtion tehtävä on tarjota kaikille kaikkea”

Onko median uutisointi puolueellista? Saako islamia kritisoida? Vaivaako Suomea "vihapuhehysteria"? Luoko media harhakuvia ja minkä kaiken informaation perään kuluttajan kannattaa juosta? Suomen Uutiset Show’n uudessa jaksossa kansanedustaja Joakim Vigelius sekä varatuomari-kirjailija Jarkko Tontti antavat palaa puhumalla sananvapaudesta ja median luomista harhoista niiden oikeilla nimillä. Tietokirjailija Katleena Kortesuo toimittaa jakson.

03.05.2025 |16:34

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen Reformipuolue murskavoittoon Britannian paikallisvaaleissa – pääministeri Keir Starmer nöytyy, sanoo ymmärtävänsä äänestäjien raivon perinteisiä puolueita kohtaan

Nigel Faragen maahanmuuttokriittinen ja kansallismielinen Reformipuolue pyyhki perinteisillä puolueilla pöytää Britannian paikallisvaaleissa. Konservatiivit ja työväenpuolue suorastaan romahtivat äänestäjien purkaessa raivoaan nykyvaltaa vastaan. Kahden puolueen valtakausi Britanniassa on ohitse.

03.05.2025 |11:05

5. luetuin

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri vaatii uudelleenlaskentaa Varsinais-Suomen äänten osalta – Jyrki Åland: Äänestäjien luottamus ääntenlaskentaan on vaarantunut

Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiri valittaa Varsinais-Suomen hyvinvointialueella käytyjen aluevaalien laskennasta. Tarkastuslaskennassa Varinais-Suomessa perussuomalaiset menetti valtuustopaikan 16 äänen erolla keskustaan ja 53 äänen erolla vasemmistoliitoon. Mikäli vain yksi prosentti (90 ääntä) mitätöidyistä äänistä katsottaisiin hyväksytyksi, niin sekin voisi jo muuttaa vaalien lopputulosta.

03.05.2025 |09:01

Maahanmuuton kustannukset ovat massiivisia – kansanedustaja Strandman: Suomessa maahanmuuton hintalappu on arviolta 10,5 miljardia euroa vuodessa

Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman kertoo maahanmuuton kustannusten olleen Suomelle ja Euroopalle massiivisia ja selkeästi mukanaan tuomia hyötyjä suurempia. Taloustieteen emeritusprofessori Matti Virénin tekemän karkean arvion mukaan maahanmuuton hintalappu Suomessa olisi noin 10,5 miljardia vuodessa perustuen hollantilaistutkimuksen tuloksiin.

02.05.2025 |16:43

4. luetuin

Wille Rydman: Perussuomalaiset on ainoa poliittinen voima, joka on ymmärtänyt vuosikymmenet harjoitetun maahanmuuttopolitiikan tuhovoiman ja ottanut tehtäväkseen tuhoisan suunnan kääntämisen

Elinkeinoministeri Wille Rydman sanoo vappupuheessaan, että suomalaisista puolueista vain perussuomalaiset on täysimääräisesti tiedostanut Suomessa viime vuosikymmenet harjoitetun maahanmuuttopolitiikan tuhovoiman. - Muut puolueet välttelevät tosiasioiden tunnustamista samasta syystä kuin miksi ne jättävät muutoinkin ikävät mutta tarpeelliset päätökset tekemättä: Ne uskovat mieluummin siihen, mitä toivovat, kuin siihen, mitä näkevät.

Heikki Koskenkylä: Hallitus teki puoliväliriihessä rohkeita verouudistuksia

Suomen Pankin ex-osastopäällikkö, VTT Heikki Koskenkylä analysoi hallituksen puoliväliriihen tuloksia ja hahmottelee mahdollisia lisätoimenpiteitä.

01.05.2025 |13:17

Valtiovarainministeriön ennuste: Suomen talous elpymässä vähitellen – nämä 5 tekijää vauhdittavat talouskäännettä

Valtiovarainministeriön tuoreen ennusteen mukaan Suomen talous kasvaa, mutta kauppasota uhkaa hidastaa kasvua. Kuluttajien ostovoima vahvistuu inflaation hidastuessa, ja kehysriihessä sovittu ansiotuloverotuksen kevennys tukee kotitalouksien kulutusta. Myös työllisyys kääntyy kasvuun tämän vuoden aikana, kun tuotanto piristyy. -Ennusteessa näkyvä elpyminen on tervetullutta, mutta meidän on varauduttava kansainväliseen epävarmuuteen, perussuomalaisten kansanedustaja, Ville Vähämäki toteaa.

01.05.2025 |12:00

Rangaistusten kiristämisen vaatima rahoitus varmistettu – oikeusministeri Leena Meri: “Merkittävä panostus sisäiseen turvallisuuteen ja suomalaiseen vankilaverkostoon”

Valtioneuvoston keskiviikkona päättämässä vuosien 2026–2029 julkisen talouden suunnitelmassa oikeusministeriön hallinnonalalle osoitettiin lisärahoitusta muun muassa rangaistusten ankaroittamisen vaikutuksiin ja 400 uuteen vankipaikkaan. Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri pitää rahoituksen toteutumista merkittävänä panostuksena Suomen sisäiselle turvallisuudelle.

01.05.2025 |09:00

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”

"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

30.04.2025 |12:47

Ainakin kolme kuollut ampumisessa Uppsalassa

Kolme ihmistä on kuollut luoteihin Uppsalassa, vahvistaa paikallinen poliisi. SVT Uppsalan mukaan kuolleita on useita. Kommandopipoinen ampuja avasi tulen automaattiaseella parturiliikkeen edessä iltaruuhkan aikaan ja pakeni paikalta sähköpotkulaudalla.

30.04.2025 |12:45

Vappu on työväen juhla – Strandman: Ilman työssäkäyviä suomalaisia ei olisi olemassa modernia hyvinvointiyhteiskuntaa

Toukokun ensimmäisenä vietetään Suomessa ja monessa muussa maassa vappua - maailmanlaajuista työväenjuhlaa.  Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman haluaa vappujuhlan yhteydessä nostaa esiin suomalaisen työn ja työntekijän merkityksen tälle yhteiskunnalle.

30.04.2025 |08:00

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää