

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten tavoitteena on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva
Perussuomalaiset haluaa herätellä keskustelua siitä, kenelle suomalainen hyvinvointijärjestelmä on tarkoitettu. – Tämä on keskustelu ja aihe, jota muut puolueet eivät suostu käymään. Se on kuitenkin välttämätöntä. Keskustelu siitä, kenellä on pääsy tämän hyvinvoinnin piiriin, ei ole turha eikä populistinen, vaan koko hyvinvointiyhteiskunnan perustavanlaatuisin aihe, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra sanoo.
Perussuomalaisten talouspoliittinen ohjelma on julkaistu tänään. Perussuomalaiset on sitoutunut korjaamaan julkisen talouden tilan kahden hallituskauden aikana, ja perussuomalaiset tekisi säästöt ensisijaisesti suomalaisille toissijaisista tai jopa haitallisista kohteista, kuten paisuneesta hallinnosta, kustannustehottomasta ympäristöpolitiikasta, kehitysyhteistyöstä, Yleisradiosta, maahanmuutosta ja kulttuurista.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra linjaa, että suomalaisen veronmaksajan tulee hyötyä maksamistaan veroista. Siksi perussuomalaiset herättelee keskustelua siitä, kenelle suomalainen hyvinvointijärjestelmä on tarkoitettu.
– Tämä on keskustelu ja aihe, jota muut puolueet eivät suostu käymään. Se on kuitenkin välttämätöntä.
– Ylivoimaisesti suurin osa valtion menoista menee juuri tähän, hyvinvointijärjestelmän ylläpitoon, tulonsiirtoihin, sotesektoriin, palveluihin, sosiaaliturvaan. Keskustelu siitä, kenellä on pääsy tämän kaiken piiriin, ei ole turha eikä populistinen, vaan koko hyvinvointiyhteiskunnan perustavanlaatuisin aihe, Purra sanoi tänään Tuumaustunnilla.
Myös kansalaisuuden saamista tulee vaikeuttaa
Perussuomalaisten mielestä suomalainen hyvinvointijärjestelmä on tarkoitettu ensi sijassa suomalaisille.
– Meidän pitkän tähtäimen tavoitteemme on kansalaisuusperustainen sosiaaliturva. Kuten myöhemmin tässä kuussa julkaistavassa maahanmuuttopoliittisessa ohjelmassamme vaaditaan, myös kansalaisuuden saamista on merkittävästi vaikeutettava, Purra sanoo.
Perussuomalaiset on kysynyt asiasta myös kansalaisilta Kantar TNS:n gallupin kautta. Tulosten mukaan kansa on vahvasti perussuomalaisten linjoilla tässäkin asiassa.
– Jo lähes puolet suomalaisista on kanssamme samaa mieltä, vaikka olemme vasta aloittaneet aiheesta keskustelun eikä moni selvästikään vielä ymmärrä, mitä tämä tarkoittaisi. Vaikka perussuomalaiset on vuosia tehnyt selvityksiä siitä, kuinka paljon maahanmuutto maksaa, ja pitänyt aiheesta melua, emme ole saaneet vetoapua sen paremmin mediasta kuin mistään muualtakaan. Ja silti, gallupin mukaan tilanne on jo nyt tämä.
Vaaditaan riittävää poliittista tahtoa
Purra painottaa, että päin seinää ajava järjestelmä vaatii radikaaleja muutoksia.
– Ongelma ei niinkään ole EU:n sisäinen maahanmuutto. Tähän liittyvää sosiaaliturvaa säädellään unionitasolla. Ongelma on EU:n ulkopuolelta saapuva maahanmuutto. Perustuslakimme haluaa tarjota verorahoitteiset tuet ja palvelut jokaiselle. Jokaiselle.
– Veronmaksajan raha on idealistille aina halpaa, ja sitä on saatavilla. Mitä enemmän omassa maassa olisi tarvetta rahalle, vaikkapa siksi, että niin suuri osa suomalaisista on ikääntyneitä, sitä suuremmalla vimmalla sitä käytetään johonkin toissijaiseen. Ja tästä ei muka sopisi puhua.
Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva edellyttäisi valtiosääntömuutosta. Purra huomauttaa, että jo ennen kansalaisuusperusteista sosiaaliturvaa on kuitenkin hyvin paljon mahdollisuuksia leikata ja säästää suomalaisille toissijaisista kohteista.
– Vaaditaan vain riittävää poliittista tahtoa. Vaihtoehto on, että järjestelmä törmää seinään – ja silloin kaikkien hyvinvointi laskee.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva sote-sektori EU:n ulkopuolinen maahanmuutto hyvinvointijärjestelmä Kantar-TNS Maahanmuuton hinta hyvinvointiyhteiskunta maahanmuuttopoliittinen ohjelma Talouspoliittinen ohjelma veronmaksajat tulonsiirrot Riikka Purra Kansalaisuus Sosiaaliturva
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta talouspoliittinen ohjelma: Rahan viskominen ideologisiin kohteisiin on lopetettava – ”Veronmaksajan tulee hyötyä maksamistaan veroista”

Kyselytulokset selkeitä: Kansalaiset kannattavat perussuomalaisten julkista taloutta korjaavia toimenpiteitä

Purra: Sosiaaliturva muutettava kansalaisuusperusteiseksi – ”Avoin maahanmuuttopolitiikka ja hyvinvointiyhteiskunta eivät voi toteutua kestävästi”

Kysely: Liki 70 prosenttia suomalaisista ei antaisi kehitysapua velkarahalla

Purra: Kehysmenettely ei kerro oikeista kustannuksista – maahanmuuton, EU-takausten ja kehitysavun menot eivät ole mukana

Perussuomalaiset on valmis purkamaan kannustinloukkuja veronalennuksilla: Suomessa on tultava toimeen palkalla ilman tulonsiirtoja

Koskela: Perussuomalaisten talouspoliikka nojaa realiteetteihin – ”Talouden on pyörittävä silloinkin, kun tuulimyllyt eivät pyöri”

Perussuomalaisilta uusi maahanmuuttopoliittinen ohjelma: Suomen on lopetettava vastaanottamasta sellaista maahanmuuttoa, joka kuormittaa julkista taloutta
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.

















