

Kokoomuksen Janne Sankelo, Elina Valtonen ja Pia Kauma eduskunnan täysistunnossa 1. helmikuuta 2023. Eduskunta hyväksyi uuden translain äänestyksessä äänin 113-69. / LEHTIKUVA
Äänestä kokoomusta, niin saat translakia ja EU-tukipaketteja
Laajasti kritisoitu translaki meni tänään läpi eduskunnassa äänin 113 – 69. Käytännössä laki hyväksyttiin kokoomuksen ja keskustan tuella, sillä kokoomuksen selvä enemmistö äänesti translain puolesta – ja keskustan ryhmästäkin puolet. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän kaikki 39 edustajaa äänestivät lakia vastaan.
Jatkossa kuka tahansa täysi-ikäinen suomalainen voi vaihtaa juridisen sukupuolensa ja itse määritellä sukupuolimerkintänsä virallisiin papereihin.
Tällöin esimerkiksi nainen voi näennäisesti muuttua mieheksi tai päinvastoin. Tämän mahdollistaa eduskunnan hallituksen esityksestä tänään hyväksymä laki sukupuolen vahvistamisesta eli niin sanottu translaki.
Sukupuolen vaihtaminen pelkän oman ilmoituksen perusteella on radikaali uudistus, sillä lääketieteellistä selvitystä tai diagnoosia ei enää vaadita sukupuolimerkinnän muuttamiseen, vaan oma ”selvitys” sukupuolen kokemuksesta riittää.
Ben Zyskowicz käänsi takkinsa
Käytännössä laki hyväksyttiin kokoomuksen ja keskustan tuella, sillä kokoomuksen selvä enemmistö asettui tukemaan translakia ja keskustan ryhmästäkin puolet.
Kokoomuksesta translain puolesta äänestivät esimerkiksi puoluejohtaja Petteri Orpo, Ben Zyskowicz, Pauli Kiuru, Antti Häkkänen ja Kai Mykkänen.
Kokoomuspomo Orpo ei tiettävästi ole kommentoinut sanallakaan kokoomusäänestäjille tukevansa translakia. Zyskowiczin takki näyttää kääntyneen, sillä aiemmin hän on esiintynyt kriittisesti, ja muun muassa sanonut pitävänsä outoina puheita synnyttävistä miehistä.
Kipuileva kepu auttoi translain läpi
Kepulaisia translain puolesta äänestäjiä olivat muiden muassa puolustusministeri Antti Kaikkonen, tiede- ja kulttuuriministeri Petri Honkonen, Katri Kulmuni sekä valtiovarainministeri Annika Saarikko.
Kaikki salissa paikalla olleet SDP:n, RKP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton edustajat äänestivät translain hyväksymisen puolesta.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän kaikki 39 edustajaa äänestivät translakia vastaan.
Kaikkien paikalla olleiden kansanedustajien valinnat translakiäänestyksessä näet tästä.
Tutkimus: Kansa karsastaa translakia
Translain kaikki haittavaikutukset esimerkiksi naisurheilulle olivat translain puolesta äänestäneiden kansanedustajien tiedossa ennen äänestystä.
Myös useat kansalaisjärjestöt, kuten LHB-liitto lakivaliokunnalle antamassaan lausunnossa ilmaisee huolensa puutteellisista lain vaikutusarvioinneista sekä siitä, että subjektiivinen oikeus muuttaa juridista sukupuolta on altis väärinkäytöksille esimerkiksi siksi, ettei hakemusta voida missään tilanteessa katsoa vilpilliseksi.
Myös naisasiajärjestö Naisten rintama huomauttaa kehnosta lainvalmistelusta, kuten puutteellisista lain vaikutusarvioinneista, ja esittää, että oikeus vahvistaa juridinen sukupuoli täytyy jatkossakin säilyttää vain sukupuolidysforiadiagnoosin.
Translailla ei ole tukea myöskään kansan keskuudessa, sillä Taloustutkimuksen tutkimuksen mukaan selvä enemmistö suhtautuu kielteisesti translakiin.
Kokoomus lähestyy vihervasemmistoa
Translain läpimeno eduskunnassa osoittaa konkreettisesti, että sillä on väliä, mitä puoluetta äänestää. Perussuomalaisten äänestäjät saivat antamilleen äänille jälleen vastinetta, koska perussuomalaisten koko eduskuntaryhmä äänesti yksimielisesti translakia vastaan.
Kokoomus sen sijaan näyttää edelleen lähestyvän vihervasemmistoa, sillä peräti 26 kokoomusedustajaa äänesti translain puolesta.
Kokoomuksen siirtyminen vihervasemmistolaisille linjoille oli nähtävissä jo kesällä 2021, kun eduskunta äänesti EU-elvytyspaketista, jonka hyväksyminen edellytti kahden kolmasosan enemmistöä.
Suomelle jopa 4-5 miljardin tappioita tarkoittava yhteisvelkajärjestely meni läpi kokoomuksen tuella. Perussuomalaiset äänesti elvytyspakettia vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Naisten rintama LHB-liitto sukupuolen vaihtaminen ilmoituksella Pauli Kiuru Petri Honkonen EU-elvytyspaketti Katri Kulmuni äänestäjät vihervasemmisto kansanedustajat puolueet Translaki Annika Saarikko Antti Häkkänen Kai Mykkänen Taloustutkimus Petteri Orpo Ben Zyskowicz Antti Kaikkonen perussuomalaiset Keskusta Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Yritys typistää sukupuolet ilmoitusasiaksi on askel kohti järjettömyyttä – ”Tämä woketus ja sekoilu on mennyt liian pitkälle”

Rantanen sivalsi kokoomusta eduskunnan translakikeskustelussa: ”Miten te voitte kannattaa tätä lakia?”

Peltokangas translaista: Sairasta ideologiahumppaa – ”Sukupuolen vaihtaminen omalla ilmoituksella ja ilman lääkärin lausuntoa ei ole mikään ihmisoikeus”

Suomi saa EU:sta eteensä nieltävää ennallistamisasetuksessa, ilmastopaketin osissa ja uusissa tulonsiirto- ja velkainstrumenteissa: ”Näistä kokoomus ja sosiaalidemokraatit eivät mielellään puhu”

Kokoomus ailahtelee eikä osaa päättää, kuinka monta miljardia leikkaisi ensi kaudella valtion menoista – puoluejohdon puheissa numerot vaihtelevat kuin huutokaupassa

Antikainen tyrmistyi translain läpimenosta: ”Seuraavaksi vihervasemmisto aikoo ulottaa lain koskemaan myös lapsia ja nuoria”

Perussuomalainen Nuoriso: Translaki ampui yli

Reijonen vaatii selvitystä translaista: Vaikuttaako laki syöpäseulontoihin ja -tutkimuksiin?

Mäenpää translaista: ”Järjen valo on kadonnut tästä salista”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












