
Absurdin mittakaavan wokettamista, ja pieleenhän se meni – Google keskeytti tekoälysovelluksensa, joka tyrkytti historiaa vääristeleviä kuvia
Google julkaisi kauan odotetun Gemini-tekoälysovelluksensa, ja siitä syntyi nopeasti kohu. Tekoäly tyrkytti vääristyneitä ja historiallisesti epätodellisia kuvia, kuten naispaaveja, mustia viikinkejä ja mustia natsiupseereita. Googlea syytettiin ”absurdista wokesta”, ja palvelua pidettiin ”käyttökelvottomana”. Google reagoi kohuun laittamalla kuvageneraattorin väliaikaisesti pois käytöstä ja ilmoitti työstävänsä parannellun version palveluun. Politiikankommentaattori Douglas Murray analysoi, että taustalla on teknisten ratkaisujen sijaan yleisempi Piilaakson aatteellinen ilmapiiri. Hänen mukaansa Google on yrittänyt tyrkyttää yleisölle ennakkoluuloisesti identiteettipoliittista maailmankuvaa.
Googlen kauan odotettu AI-työkalu Gemini joutui nopeasti woke-kohun kohteeksi, kun tekoäly alkoi tuuttaamaan vääristyneitä ja historiallisesti epätodellisia kuvia – naispaavi, mustia viikinkejä, naispuolisia NHL-pelaajia sekä ”monimuotoisia” tulkintoja Yhdysvaltain 1700-luvun perustajaisähahmoista. Googlen tekoäly tarjosi tällaisia tulkintoja yksinkertaisiin komentoihin kuten ”tee kuva paavista”.
Tekoälyn luomat kuvat muistuttivat woke-satiiria. Kuva ”Yhdysvaltain perustajaisistä vuonna 1789” tuotti kuvia mustista ja intiaaneista allekirjoittamassa Yhdysvaltain perustuslakia. George Washingtonista oli tehty musta hahmo, jolla oli valkoinen peruukki ja armeijan uniformu.
Kuvat olivat kuin vaihtoehtoisesta todellisuudesta, eivätkä historiasta ja tästä maailmasta. Sosiaalisessa mediassa Googlen palvelua kritisoitiin ”absurdin wokeksi” ja ”käyttökelvottomaksi”.
Kun Googlen Geminiltä kysyttiin, miten se päätyi tällaisiin kuvituksiin, se tarjosi perusteluksi ”tavoitetta luoda tarkka ja inklusiivinen kuvaus historiasta”.
Torstaina Google ilmoitti laittavansa kuvageneraattorin varikolle kohun seurauksena.
”Olemme parhaillaan selvittämässä uusinta tapausta Geminin kuvanluomistoimintoon liittyen”, Google ilmoitti virallisesti viestipalvelu X:ssä. ”Tämän myötä aiomme keskeyttää ihmishahmoihin liittyvän kuvanluomistoiminnon ja lähiaikoina tulemme julkaisemaan parannellun version.”
Miten näin pääsi käymään?
Pikakelaus lähihistoriaan. Tietokirjailija ja politiikankommentaattori Douglas Murray näkee, että teknisten ratkaisujen sijaan taustalla on Piilaakson yleisempi, identiteettipolitiikan kyllästämä aatteellinen ilmapiiri:
”Muutama vuosi sitten menin Piilaaksoon selvittääkseni, mitä ihmettä Googlen kuvahaulle ja muille vastaaville palveluille oli tapahtunut. Googlen kuvahaussa oli jo havaittavissa erityistä vinoumaa.”
Murray kertoo, että jos kirjoitit kuvahakuun ”homopariskunta”, sait asian mukaisesti paljon kuvia iloisista homopariskunnista. Jos taas pyysit kuvia ”heteropariskunnista”, sait myös kuvia homopariskunnista.
Jos pyysit kuvia ”mustista pariskunnista”, sait paljon kuvia iloisista mustista pariskunnista. Jos jälleen pyysit kuvia ”valkoisista pariskunnista”, tulokseksi tuli kuvia mustista pariskunnista tai pariskunnista, joista toinen oli musta. Monet olivat myös samaa sukupuolta.
Piilaaksossa tälle tarjottiin selitykseksi ”reilua koneoppimista”. Tausta-ajatuksena oli, että ihmisillä on piiloennakkoluuloja, joita teknologiajättien tulisi oikoa omin päin. Toisaalta, algoritmit olivat jälleen vinossa ja paljon enemmän kuin ihmiset yleensä.
Murray kertoo, ettei kyse ole tekoälystä oppimassa vain itsekseen. Ihmiset olivat opettaneet algoritmeja toimimaan juuri tietyllä tavalla. Samoja havaintoja pystyy tekemään Googlen kuvahausta yhä tänäänkin.
Tavallisia perhekuvia pyytävä käyttäjä saa kärkiehdotusten joukkoon ”Queer-oppitunteja heteropariskunnille” ja ”Ohjeita heteropariskunnille vanhalta samansukupuoliselta pariskunnalta”. Vastaavia tuloksia on jopa hankalampi saada, jos pyytää vain kuvia ”homopariskunnista” – puhumattakaan siitä, että hakupalvelu tyrkyttäisi vastaavasti kuvia heteropariskunnista.
Google näyttää tyrkyttävän tiettyjä etnisiä ja seksuaali-identiteettejä enemmän kuin muita.
Woke osui omaan nilkkaan
Murray nostaa esille ristiriidan, jossa ikään kuin ennakkoluuloja oikova tekninen työkalu on ladattu täyteen toisenlaisia ennakkoluuloja.
”Teknologiajätit toimivat kuin ne yrittäisivät opettaa käyttäjiään. Se olettaa, että ihmiset ovat homofobisia valkoisia rasisteja, jotka tarvitsevat uudelleenkoulutusta. Tällainen oletus on loukkaava.”
Murrayn mukaan Googlen tekoäly antaa suurelle yleisölle virheellisen kuvan sekä nykyhetkestä että historiasta.
”Kun käymme läpi historiaa, huomaamme sen poikkeavan nykyisyydestä. Näemme, miten asiat poikkesivat nykyisyydestä. Huomaamme, miten asiat olivat, ja oppiminen tapahtuu juuri sitä kautta.”
Menneisyyden väärentäminen vie Murrayn mukaan ihmisiltä mahdollisuuden oppia historiasta sellaisena kuin se tapahtui.
Vasta ennennäkemättömän kritiikkivyöryn myötä Google joutui reagoimaan tekoälynsä toimintatapoihin. Ironisesti kritiikkiä tehosti se, että Googlen tekoäly kuvasi natsisotilaita epärealistisen monietnisesti käyttämällä nykyaikaista monimuotoisuuskuvastoa.
”Jos haet kuvia natsiupseereista, tekoälyn mukaan kolmannessa valtakunnassa oli mustia natseja. Kukapa olisi uskonut?”
Murray muistuttaa, että Neuvostoliitossa oli muinoin vitsi, joka näyttää pätevän tekoälyn aikakaudella myös Yhdysvaltoihin: ”Ainut varma asia on tulevaisuus. Menneisyys jatkaa muuttumistaan.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää vaatii satelliittipaikannuksen häirintälaitteiden hallussapidon kieltämistä: ”Laitteita käyttävät esimerkiksi taksiautoilijat ja jakeluautojen kuskit mutta myös ammattirikolliset”

”KVG” tulossa tiensä päähän – tekoäly haastaa vanhat hakukoneet
Viikon suosituimmat

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.