
Absurdin mittakaavan wokettamista, ja pieleenhän se meni – Google keskeytti tekoälysovelluksensa, joka tyrkytti historiaa vääristeleviä kuvia
Google julkaisi kauan odotetun Gemini-tekoälysovelluksensa, ja siitä syntyi nopeasti kohu. Tekoäly tyrkytti vääristyneitä ja historiallisesti epätodellisia kuvia, kuten naispaaveja, mustia viikinkejä ja mustia natsiupseereita. Googlea syytettiin ”absurdista wokesta”, ja palvelua pidettiin ”käyttökelvottomana”. Google reagoi kohuun laittamalla kuvageneraattorin väliaikaisesti pois käytöstä ja ilmoitti työstävänsä parannellun version palveluun. Politiikankommentaattori Douglas Murray analysoi, että taustalla on teknisten ratkaisujen sijaan yleisempi Piilaakson aatteellinen ilmapiiri. Hänen mukaansa Google on yrittänyt tyrkyttää yleisölle ennakkoluuloisesti identiteettipoliittista maailmankuvaa.
Googlen kauan odotettu AI-työkalu Gemini joutui nopeasti woke-kohun kohteeksi, kun tekoäly alkoi tuuttaamaan vääristyneitä ja historiallisesti epätodellisia kuvia – naispaavi, mustia viikinkejä, naispuolisia NHL-pelaajia sekä ”monimuotoisia” tulkintoja Yhdysvaltain 1700-luvun perustajaisähahmoista. Googlen tekoäly tarjosi tällaisia tulkintoja yksinkertaisiin komentoihin kuten ”tee kuva paavista”.
Tekoälyn luomat kuvat muistuttivat woke-satiiria. Kuva ”Yhdysvaltain perustajaisistä vuonna 1789” tuotti kuvia mustista ja intiaaneista allekirjoittamassa Yhdysvaltain perustuslakia. George Washingtonista oli tehty musta hahmo, jolla oli valkoinen peruukki ja armeijan uniformu.
Kuvat olivat kuin vaihtoehtoisesta todellisuudesta, eivätkä historiasta ja tästä maailmasta. Sosiaalisessa mediassa Googlen palvelua kritisoitiin ”absurdin wokeksi” ja ”käyttökelvottomaksi”.
Kun Googlen Geminiltä kysyttiin, miten se päätyi tällaisiin kuvituksiin, se tarjosi perusteluksi ”tavoitetta luoda tarkka ja inklusiivinen kuvaus historiasta”.
Torstaina Google ilmoitti laittavansa kuvageneraattorin varikolle kohun seurauksena.
”Olemme parhaillaan selvittämässä uusinta tapausta Geminin kuvanluomistoimintoon liittyen”, Google ilmoitti virallisesti viestipalvelu X:ssä. ”Tämän myötä aiomme keskeyttää ihmishahmoihin liittyvän kuvanluomistoiminnon ja lähiaikoina tulemme julkaisemaan parannellun version.”
Miten näin pääsi käymään?
Pikakelaus lähihistoriaan. Tietokirjailija ja politiikankommentaattori Douglas Murray näkee, että teknisten ratkaisujen sijaan taustalla on Piilaakson yleisempi, identiteettipolitiikan kyllästämä aatteellinen ilmapiiri:
”Muutama vuosi sitten menin Piilaaksoon selvittääkseni, mitä ihmettä Googlen kuvahaulle ja muille vastaaville palveluille oli tapahtunut. Googlen kuvahaussa oli jo havaittavissa erityistä vinoumaa.”
Murray kertoo, että jos kirjoitit kuvahakuun ”homopariskunta”, sait asian mukaisesti paljon kuvia iloisista homopariskunnista. Jos taas pyysit kuvia ”heteropariskunnista”, sait myös kuvia homopariskunnista.
Jos pyysit kuvia ”mustista pariskunnista”, sait paljon kuvia iloisista mustista pariskunnista. Jos jälleen pyysit kuvia ”valkoisista pariskunnista”, tulokseksi tuli kuvia mustista pariskunnista tai pariskunnista, joista toinen oli musta. Monet olivat myös samaa sukupuolta.
Piilaaksossa tälle tarjottiin selitykseksi ”reilua koneoppimista”. Tausta-ajatuksena oli, että ihmisillä on piiloennakkoluuloja, joita teknologiajättien tulisi oikoa omin päin. Toisaalta, algoritmit olivat jälleen vinossa ja paljon enemmän kuin ihmiset yleensä.
Murray kertoo, ettei kyse ole tekoälystä oppimassa vain itsekseen. Ihmiset olivat opettaneet algoritmeja toimimaan juuri tietyllä tavalla. Samoja havaintoja pystyy tekemään Googlen kuvahausta yhä tänäänkin.
Tavallisia perhekuvia pyytävä käyttäjä saa kärkiehdotusten joukkoon ”Queer-oppitunteja heteropariskunnille” ja ”Ohjeita heteropariskunnille vanhalta samansukupuoliselta pariskunnalta”. Vastaavia tuloksia on jopa hankalampi saada, jos pyytää vain kuvia ”homopariskunnista” – puhumattakaan siitä, että hakupalvelu tyrkyttäisi vastaavasti kuvia heteropariskunnista.
Google näyttää tyrkyttävän tiettyjä etnisiä ja seksuaali-identiteettejä enemmän kuin muita.
Woke osui omaan nilkkaan
Murray nostaa esille ristiriidan, jossa ikään kuin ennakkoluuloja oikova tekninen työkalu on ladattu täyteen toisenlaisia ennakkoluuloja.
”Teknologiajätit toimivat kuin ne yrittäisivät opettaa käyttäjiään. Se olettaa, että ihmiset ovat homofobisia valkoisia rasisteja, jotka tarvitsevat uudelleenkoulutusta. Tällainen oletus on loukkaava.”
Murrayn mukaan Googlen tekoäly antaa suurelle yleisölle virheellisen kuvan sekä nykyhetkestä että historiasta.
”Kun käymme läpi historiaa, huomaamme sen poikkeavan nykyisyydestä. Näemme, miten asiat poikkesivat nykyisyydestä. Huomaamme, miten asiat olivat, ja oppiminen tapahtuu juuri sitä kautta.”
Menneisyyden väärentäminen vie Murrayn mukaan ihmisiltä mahdollisuuden oppia historiasta sellaisena kuin se tapahtui.
Vasta ennennäkemättömän kritiikkivyöryn myötä Google joutui reagoimaan tekoälynsä toimintatapoihin. Ironisesti kritiikkiä tehosti se, että Googlen tekoäly kuvasi natsisotilaita epärealistisen monietnisesti käyttämällä nykyaikaista monimuotoisuuskuvastoa.
”Jos haet kuvia natsiupseereista, tekoälyn mukaan kolmannessa valtakunnassa oli mustia natseja. Kukapa olisi uskonut?”
Murray muistuttaa, että Neuvostoliitossa oli muinoin vitsi, joka näyttää pätevän tekoälyn aikakaudella myös Yhdysvaltoihin: ”Ainut varma asia on tulevaisuus. Menneisyys jatkaa muuttumistaan.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää vaatii satelliittipaikannuksen häirintälaitteiden hallussapidon kieltämistä: ”Laitteita käyttävät esimerkiksi taksiautoilijat ja jakeluautojen kuskit mutta myös ammattirikolliset”

”KVG” tulossa tiensä päähän – tekoäly haastaa vanhat hakukoneet
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään
Tänään käynnistyvässä Suomeksi, kiitos -kampanjassa perussuomalaiset haluaa kiinnittää huomiota suomen kieleen ympärillämme. - Emme halua Suomesta puolinaisen englannin maata, emmekä halua englantia sinne, missä kuuluu kuulua suomi, perussuomalaisten puheenjohtaja Rikkka Purra sanoo.
















