

LEHTIKUVA
Al-Holin leirillä olevien lasten omaiset haluavat nyt korvauksia Suomelta – YK:n lapsen oikeuksien komitealta hämmentävä ratkaisu
YK:n lapsen oikeuksien komitean tuoreen ratkaisun mukaan Suomi olisi velvollinen myöntämään hyvityksiä al-Holin vankileirillä Syyriassa olevien omaisille siitä, että Suomi on laiminlyönyt al-Holissa olevien lasten oikeuksia. Ratkaisun taustalla näyttäisi kuitenkin olevan Suomen komitealle aiemmin toimittama vastaus, josta ei käy ilmi se, että asiaan liittyy lasten huoltajien yhteistyöhaluttomuus.
YK:n lapsen oikeuksien komitea antoi äskettäin ratkaisun Suomea vastaan tehdyssä valitusasiassa, joka koskee al-Holin leirillä Syyriassa olleita suomalaislapsia. Valituksen olivat tehneet eräiden al-Holin leirillä olleiden lasten sukulaiset.
Komitean päätöksen mukaisesti Suomi on rikkonut lapsen oikeuksien sopimusta ja siten velvollinen myöntämään asianmukaisen hyvityksen valittajille ja lapsiuhreille heidän kärsimistään loukkauksista.
Lapsen oikeuksien komitea on asiantuntijaelin, joka valvoo YK:n piirissä laadittua lapsen oikeuksien sopimusta, joka on myös Suomessa lakina voimassa. Komitea ei kuitenkaan ole tuomioistuin, eivätkä sen päätökset suoraan velvoita Suomea ryhtymään toimiin.
Tulijoita jo kaksi vuotta sitten
Komitea katsoo päätöksessään, että Suomella on kyky suojella lapsia ryhtymällä toimenpiteisiin heidän palauttamisekseen leiriltä tai tarjoamalla konsuliapua, mutta lapsia ei ole haettu pois.
Mediatietojen mukaan osa leirillä olevien lasten Suomessa olevista omaisista on nyt hakenut korvauksia Suomen valtiolta tai ryhtynyt selvittämään mahdollisuutta saada korvauksia.
Suomeen kuitenkin saapui jo joulukuussa 2020 valtion avustamana kuusi lasta ja kaksi naista al-Holin leiriltä. Ulkoministeriön mukaan lasten kotiuttaminen ilman lasten äitejä ei olisi tuolloin ollut mahdollista.
Perussuomalaiset kuitenkin kritisoi ratkaisua tuoreeltaan ja huomautti, että monilta muilta mailta, kuten Ranskalta, on hyvin onnistunut se, että vain lapset tuodaan.
– En tiedä, onko Suomi edes yrittänyt velvoittaa näitä naisia, jotta vain lapset olisivat päässeet Suomeen. Onko sellaista edes yritetty? Meillehän on vain kerrottu, että erottaminen ei ole mahdollista, perussuomalaisten nykyinen puheenjohtaja Riikka Purra kysyi tuolloin.
Suomi tehnyt kaiken voitavansa
Ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tannerin mukaan mitään korvauksia al-Holin leirillä olleiden lasten sukulaisille ei tulla maksamaan, koska Suomi on tehnyt kaiken voitavansa, että lapset saataisiin Suomeen.
Tannerin mukaan kaikkia lapsia ei ole voitu tuoda Suomeen siitä syystä, että osa heidän kanssaan leirillä olleista huoltajista ei ole halunnut palauttamista Suomeen.
Asiasta on hankalaa saada tarkempaa tietoa, koska hallituksen sisällä tapahtuvaa al-Hol-hanketta on alusta saakka leimannut salamyhkäisyys ja tiedon pimittäminen. Ulkoministeriö on jo aiemmin kieltäytynyt esimerkiksi julkistamasta asiakirjoja ja kuluihin liittyviä tositteita, joista ilmenee yksityiskohtaisemmat tiedot Suomeen kuljetettavien henkilöiden kotiutuskustannuksista.
Ulkoministeri Pekka Haavistolle (vihr) al-Hol-hanke on ollut erityisen läheinen, ja perustuslakivaliokunta totesi joulukuussa 2020 Haaviston rikkoneen lakia yrittäessään junailla ihmisiä al-Holin leiriltä Suomeen.
Suomen vastauksessa komitealle puutteita
YK:n lapsen oikeuksien komitean jäsenen, professori Ann Skeltonin Ylelle kertoman mukaan komitean tuoreen päätöksen taustalla on myös se, että Suomi ei ole tuonut esiin vastauksissaan komitealle sitä, että ”äitien” haluttomuus palauttamiseen sekä haluttomuus olla tekemisissä Suomen valtion edustajien kanssa on ollut esteenä Suomen toimimattomuudelle. Eli Suomen ulkoministeriö ei riittävän selväsanaisesti ole kertonut vastauksessaan, että lasten kanssa leirillä olevat huoltajat eivät halua Suomeen palauttamista. Skeltonin mukaan ”äitien” haluttomuus olisi saattanut olla pätevä argumentti.
Skeltonin mukaan, jos ”äidit” todella kieltäytyvät palaamasta, Suomen pitäisi tai olisi pitänyt selvittää, sallisivatko nämä lasten tuomisen Suomeen yksin tai voiko lapsia erottaa äideistä. Käytännössä kumpaakaan vaihtoehtoa ei ole voitu tähän mennessä toteuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ann Skelton kotiutuskustannukset YK:n lapsen oikeuksien komitea korvausvaatimukset tiedon pimittäminen Jussi Tanner al-Holin vankileiri omaiset Isis-naiset palautukset lapset Riikka Purra Pekka Haavisto Ulkoministeriö Suomi Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Isis-perheiden noutamisesta veronmaksajille kertyvä lasku paisuu: Kulut jo lähes 400 000 euroa – tiedot rahojen käyttökohteista saattavat jäädä salaisiksi jopa vuosikymmenien ajaksi

Isis-naisia lapsineen tulossa taas Suomeen – kurdihallinto pitää hallussaan vain raastupaan joutuvat terroristit

Rantanen Afganistan-evakuoinneista: ”Hallituksen pitäisi kertoa, keitä tänne tuli”

Ulkoministeriö haki ”kotiin” Isis-äidin joka ei ole ikinä aiemmin edes käynyt Suomessa

Purra ihmettelee, miksi hallitus toi Isis-naisia Suomeen: ”Monilta muilta mailta on hyvin onnistunut se, että vain lapset tuodaan”

Ruotsin turvallisuuspoliisi: Isis-palaajat voivat lisätä terrorismin uhkaa ja heidän taitonsa kiinnostavat myös tavallisia rikollisia

Antikainen: Miksi Suomi päästää kalifaatista palanneet terrorismin tukijat kuin koirat veräjästä?

Irakilainen ihmisoikeustaistelija Nadia Murad Münchenin turvallisuuskonferensissa: “Enemmän on suojeltu Isisiin osallistuneiden oikeuksia”
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.

Antikainen: Suomi ei saa toistaa Jordanian kohtaloa – haluaako Migri terroristeja kylään?
Eilen uutisoitiin, että Maahanmuuttovirasto on antanut uuden ohjeistuksen, jonka mukaan Gazasta tuleville turvapaikanhakijoille myönnetään turvapaikka automaattisesti tuoreen maatiedon perusteella. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan linjaus rikkoo sekä kansallista lakia että EU-oikeutta puhumattakaan linjauksen vastuuttomuudesta. Linjaus on uhka Suomen turvallisuudelle.

Jorma Piisinen: Suomalaista koululaitosta on uudistettava rohkeasti ja rehellisesti – ”On tunnustettava tosiasiat”
Perussuomalaisten kansanedustaja Jorma Piisisen mielestä Suomi tarvitsee koululaitoksen, jossa myös lahjakas lapsi loistaa. - Lahjakkuus ei ole elitismiä vaan kansallinen voimavara, jota on vaalittava siinä missä heikoimpienkin tukemista.