

LEHTIKUVA
Al-Holin leirillä olevien lasten omaiset haluavat nyt korvauksia Suomelta – YK:n lapsen oikeuksien komitealta hämmentävä ratkaisu
YK:n lapsen oikeuksien komitean tuoreen ratkaisun mukaan Suomi olisi velvollinen myöntämään hyvityksiä al-Holin vankileirillä Syyriassa olevien omaisille siitä, että Suomi on laiminlyönyt al-Holissa olevien lasten oikeuksia. Ratkaisun taustalla näyttäisi kuitenkin olevan Suomen komitealle aiemmin toimittama vastaus, josta ei käy ilmi se, että asiaan liittyy lasten huoltajien yhteistyöhaluttomuus.
YK:n lapsen oikeuksien komitea antoi äskettäin ratkaisun Suomea vastaan tehdyssä valitusasiassa, joka koskee al-Holin leirillä Syyriassa olleita suomalaislapsia. Valituksen olivat tehneet eräiden al-Holin leirillä olleiden lasten sukulaiset.
Komitean päätöksen mukaisesti Suomi on rikkonut lapsen oikeuksien sopimusta ja siten velvollinen myöntämään asianmukaisen hyvityksen valittajille ja lapsiuhreille heidän kärsimistään loukkauksista.
Lapsen oikeuksien komitea on asiantuntijaelin, joka valvoo YK:n piirissä laadittua lapsen oikeuksien sopimusta, joka on myös Suomessa lakina voimassa. Komitea ei kuitenkaan ole tuomioistuin, eivätkä sen päätökset suoraan velvoita Suomea ryhtymään toimiin.
Tulijoita jo kaksi vuotta sitten
Komitea katsoo päätöksessään, että Suomella on kyky suojella lapsia ryhtymällä toimenpiteisiin heidän palauttamisekseen leiriltä tai tarjoamalla konsuliapua, mutta lapsia ei ole haettu pois.
Mediatietojen mukaan osa leirillä olevien lasten Suomessa olevista omaisista on nyt hakenut korvauksia Suomen valtiolta tai ryhtynyt selvittämään mahdollisuutta saada korvauksia.
Suomeen kuitenkin saapui jo joulukuussa 2020 valtion avustamana kuusi lasta ja kaksi naista al-Holin leiriltä. Ulkoministeriön mukaan lasten kotiuttaminen ilman lasten äitejä ei olisi tuolloin ollut mahdollista.
Perussuomalaiset kuitenkin kritisoi ratkaisua tuoreeltaan ja huomautti, että monilta muilta mailta, kuten Ranskalta, on hyvin onnistunut se, että vain lapset tuodaan.
– En tiedä, onko Suomi edes yrittänyt velvoittaa näitä naisia, jotta vain lapset olisivat päässeet Suomeen. Onko sellaista edes yritetty? Meillehän on vain kerrottu, että erottaminen ei ole mahdollista, perussuomalaisten nykyinen puheenjohtaja Riikka Purra kysyi tuolloin.
Suomi tehnyt kaiken voitavansa
Ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tannerin mukaan mitään korvauksia al-Holin leirillä olleiden lasten sukulaisille ei tulla maksamaan, koska Suomi on tehnyt kaiken voitavansa, että lapset saataisiin Suomeen.
Tannerin mukaan kaikkia lapsia ei ole voitu tuoda Suomeen siitä syystä, että osa heidän kanssaan leirillä olleista huoltajista ei ole halunnut palauttamista Suomeen.
Asiasta on hankalaa saada tarkempaa tietoa, koska hallituksen sisällä tapahtuvaa al-Hol-hanketta on alusta saakka leimannut salamyhkäisyys ja tiedon pimittäminen. Ulkoministeriö on jo aiemmin kieltäytynyt esimerkiksi julkistamasta asiakirjoja ja kuluihin liittyviä tositteita, joista ilmenee yksityiskohtaisemmat tiedot Suomeen kuljetettavien henkilöiden kotiutuskustannuksista.
Ulkoministeri Pekka Haavistolle (vihr) al-Hol-hanke on ollut erityisen läheinen, ja perustuslakivaliokunta totesi joulukuussa 2020 Haaviston rikkoneen lakia yrittäessään junailla ihmisiä al-Holin leiriltä Suomeen.
Suomen vastauksessa komitealle puutteita
YK:n lapsen oikeuksien komitean jäsenen, professori Ann Skeltonin Ylelle kertoman mukaan komitean tuoreen päätöksen taustalla on myös se, että Suomi ei ole tuonut esiin vastauksissaan komitealle sitä, että ”äitien” haluttomuus palauttamiseen sekä haluttomuus olla tekemisissä Suomen valtion edustajien kanssa on ollut esteenä Suomen toimimattomuudelle. Eli Suomen ulkoministeriö ei riittävän selväsanaisesti ole kertonut vastauksessaan, että lasten kanssa leirillä olevat huoltajat eivät halua Suomeen palauttamista. Skeltonin mukaan ”äitien” haluttomuus olisi saattanut olla pätevä argumentti.
Skeltonin mukaan, jos ”äidit” todella kieltäytyvät palaamasta, Suomen pitäisi tai olisi pitänyt selvittää, sallisivatko nämä lasten tuomisen Suomeen yksin tai voiko lapsia erottaa äideistä. Käytännössä kumpaakaan vaihtoehtoa ei ole voitu tähän mennessä toteuttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Ann Skelton kotiutuskustannukset YK:n lapsen oikeuksien komitea korvausvaatimukset tiedon pimittäminen Jussi Tanner al-Holin vankileiri omaiset Isis-naiset palautukset lapset Riikka Purra Pekka Haavisto Ulkoministeriö Suomi Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Isis-perheiden noutamisesta veronmaksajille kertyvä lasku paisuu: Kulut jo lähes 400 000 euroa – tiedot rahojen käyttökohteista saattavat jäädä salaisiksi jopa vuosikymmenien ajaksi

Isis-naisia lapsineen tulossa taas Suomeen – kurdihallinto pitää hallussaan vain raastupaan joutuvat terroristit

Rantanen Afganistan-evakuoinneista: ”Hallituksen pitäisi kertoa, keitä tänne tuli”

Ulkoministeriö haki “kotiin” Isis-äidin joka ei ole ikinä aiemmin edes käynyt Suomessa

Purra ihmettelee, miksi hallitus toi Isis-naisia Suomeen: ”Monilta muilta mailta on hyvin onnistunut se, että vain lapset tuodaan”

Ruotsin turvallisuuspoliisi: Isis-palaajat voivat lisätä terrorismin uhkaa ja heidän taitonsa kiinnostavat myös tavallisia rikollisia

Antikainen: Miksi Suomi päästää kalifaatista palanneet terrorismin tukijat kuin koirat veräjästä?

Irakilainen ihmisoikeustaistelija Nadia Murad Münchenin turvallisuuskonferensissa: “Enemmän on suojeltu Isisiin osallistuneiden oikeuksia”
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos
Newsweek-lehti uutisoi maailmalla leviävästä videosta, jolla brittipoliisi varoittaa miestä: Kehotus vaatia toista ihmistä "puhumaan englantia" voi olla tulkittavissa vihapuheeksi. Tapauksesta syntyi kohu, sillä video antaa lohduttoman kuvan sananvapauden tilasta Isossa-Britanniassa. Videon taustoista tiedetään kuitenkin rajallisesti. Myös poliisi on ollut verrattain vaitonainen tapahtuneesta.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Hallitus korjaa yrittäjien eläkejärjestelmän vikoja: Eläkemaksu tulee jatkossa määräytymään nykyistä selkeämmin todellisten tulojen mukaan
Yrittäjien eläkemaksu laitetaan määräytymään nykyistä selvemmin todellisten tulojen mukaan.