

LEHTIKUVA
Antikainen: Miksi Suomi päästää kalifaatista palanneet terrorismin tukijat kuin koirat veräjästä?
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee, miksi Isis-kalifaatista palanneet terrorismin tukijat palautetaan Suomeen veronmaksajien rahoilla ja heidän toimintansa kalifaatissa ilmeisesti painetaan villaisella toisin kuin muissa Euroopan maissa.
Ulkoministeriön konsulipäällikkö Jussi Tanner kertoi Twitterissä lauantaina 22.10.2022 Syyrian al-Holin leiriltä palautettujen suomalaisten naisten ja lasten palautuskustannusten olevan noin 400 000 euroa tähän mennessä.
Tannerin mukaan palautuskustannukset henkilöä kohti ovat joitain satoja tai tuhansia euroja, ja jokainen Suomeen palautettu henkilö on maksanut summan takaisin. Verkkouutisten tietojen mukaan Suomeen on toistaiseksi palautettu 9 aikuista ja 25 lasta. Leirillä on edelleen Suomen kansalaisia, jotka ovat kieltäytyneet Suomeen paluusta.
Paluu Suomeen veronmaksajien piikkiin
Konsulipäällikkö Tanner kertoo al-Holista palautettujen maksaneen takaisin palautuksesta koituneet kulut, mutta heiltä ei ole peritty lähellekään kaikkia kuluja.
– Todellisuudessa leiriltä palautetut ovat päässeet Suomeen pilkkahinnalla, ja loput kulut menevät suomalaisten veronmaksajien piikkiin. He ovat itse päättäneet muuttaa terroristiseen ’kalifaattiin’ ja kääntäneet selkänsä Suomelle, mutta silti heidät haetaan takaisin veronmaksajien laskuun, kun olot leirillä eivät enää miellyttäneet, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa.
– Tosiasia on, että nämä naiset lähtivät vapaaehtoisesti terroristiorganisaation ’kalifaattiin’, ja moni heistä myös perusti perheen Isis-taistelijan kanssa. Jostain syystä jihadistien turvallisesta kotiinpaluusta on tehty hallituksessa ihmisoikeuskysymys. Jos tavallinen suomalainen joutuu pulaan ulkomailla eikä hänellä ole kattavaa matkavakuutusta, hän joutuu maksamaan kotiinpaluunsa kustannukset itse tai konsulinkyydillä paluun kustannukset joutuu maksamaan jälkikäteen itse.
Hallituksen toiminta täysin kaoottista
Al-Holin leiri on ollut julkisuudessa useaan otteeseen muun muassa leirillä olleiden henkilöiden palautuksiin liittyvien epäselvyyksien vuoksi. Palautusten järjestäminen aiheutti laajaa sisäistä kuohuntaa ulkoministeriössä ja kulminoitui ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) virkarikostutkintaan. Syytteitä ei lopulta nostettu, mutta Haavisto sai moitteet toiminnastaan perustuslakivaliokunnalta.
– Hallituksen toiminta al-Holin leiriin liittyvissä asioissa on ollut täysin kaoottista. Palautuksia Suomeen on toteutettu niin salamyhkäisesti, että eri uutislähteet eivät edes näytä pääsevän yhteisymmärrykseen palautettujen henkilöiden määrästä.
Yhtäkään Isis-terroristia ei saada tuomiolle
Sen lisäksi, että palautuksiin liittyy paljon salailua ja epämääräisyyksiä, myös palanneiden henkilöiden toiminta kalifaatissa on painettu villaisella.
– Muissa Euroopan maissa kalifaatista paenneita jihadisteja on syytetty ja tuomittu julmista teoistaan, mutta on ilmeistä, että yhtään Isis-terroristia ei saada tuomiolle vihervasemmistohallituksen johtamassa Suomessa, Antikainen moittii.
– Olen jättänyt aiheesta kirjallisen kysymyksen ministerille vastattavaksi. Yksi kysymys koskee esimerkiksi sitä, onko al-Holin palautusten osalta toimittu samalla tavalla kuin aikaisemmissa tapauksissa, joissa Suomen kansalaisia on myös kriisitilanteessa jouduttu evakuoimaan, Antikainen päättää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- terrorismin tukeminen veronmaksajien rahat vihervasemmistohallitus terroristit Jussi Tanner jihadistit Al-Holin leiri kalifaatti Isis-taistelijat palautukset terroristijärjestöt Pekka Haavisto Sanna Antikainen ISIS Ihmisoikeudet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Al-Holin leirillä olevien lasten omaiset haluavat nyt korvauksia Suomelta – YK:n lapsen oikeuksien komitealta hämmentävä ratkaisu

Isis-perheiden noutamisesta veronmaksajille kertyvä lasku paisuu: Kulut jo lähes 400 000 euroa – tiedot rahojen käyttökohteista saattavat jäädä salaisiksi jopa vuosikymmenien ajaksi

Isis-naisia lapsineen tulossa taas Suomeen – kurdihallinto pitää hallussaan vain raastupaan joutuvat terroristit

Ulkoministeriö haki ”kotiin” Isis-äidin joka ei ole ikinä aiemmin edes käynyt Suomessa

Iran varoittaa Ranskaa Charlie Hebdon julkaisemista ajatollahin pilakuvista: ”Tämä ei jää ilman tehokasta vastausta”

Kiistaa tappamisen oikeutuksesta – talibanjohtaja syyttää brittiprinssiä sotarikoksista

Suomen terrorismilainsäädännössä on edelleen aukkoja – lakivaliokunnan perussuomalaiset vaativat tilanteeseen korjausta: ”Muussa tapauksessa Suomesta muodostuu terroristien turvasatama Euroopassa”

Irakilainen ihmisoikeustaistelija Nadia Murad Münchenin turvallisuuskonferensissa: “Enemmän on suojeltu Isisiin osallistuneiden oikeuksia”

Ulkoministeri Haaviston pitkä tervehtiminen Iranin ulkoministerin kanssa YK:n ihmisoikeusneuvostossa herätti närkästystä maailmalla
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









