Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Kiistaa tappamisen oikeutuksesta – talibanjohtaja syyttää brittiprinssiä sotarikoksista

11.01.2023 |15:55

Prinssi Harryn muistelmateos takoo myyntiennätyksiä ilmestymispäivänään. Monet ovat ottaneet itseensä prinssin paljastuksista ja erityisen suivaantunut on ääri-islamistisen Taliban-liikkeen johtaja. Hän syyttää Harrya sotarikoksista, vaikka on itse tiettävästi surmannut huomattavasti enemmän ihmisiä.

Prinssi Harryn muistelmateos ”Spare” ilmestyi tiistaina ja kirja on päivän puheenaihe ainakin Britanniassa. Jo ennakkotiedot opuksesta ovat saaneet tunteet pinnalle ympäri maailmaa. Talibanien korkein johto osallistuu kirjallisuuskritiikkiin nostamalla esiin Harryn toimet Yhdistyneen kuningaskunnan asevoimissa.

Prinssi surmasi omien sanojensa mukaan 25 ihmistä lentäessään Apache-taisteluhelikopteria Afganistanissa. Kyseessä olivat operaatiot islamistista Taliban-äärijärjestöä vastaan. Prinssi palveli brittiarmeijassa 10 vuotta ja oli palveluksensa päättäessään sotilasarvoltaan kapteeni.

Ihmiset eivät ole shakkinappuloita

Talibanin korkeimpaan johtoon kuuluva Anas Haqqani syyttää Twitterissä Sussexin herttuaa sotarikoksista ja tulkitsee prinssin myöntäneen tämän julkaistuaan listauksensa.

– Herra Harry, tappamasi eivät olleet shakkinappuloita, he olivat ihmisisä. Perheet odottivat heidän paluutaan, Haqqani kirjoittaa.

– Afgaanien murhaajilla on harvoin ollut otsaa, kuten sinulla paljastaa omatuntonsa ja tunnustaa sotarikokset.

Prinssi Harryn tekojen eettisestä ja moraalisesta puolesta voinee olla montaa mieltä mutta Anas Haqqanin niitä kohtaan osoittama kritiikki joutuu väistämättä outoon valoon. Haqqani on tiettävästi klaaninsa kanssa itse vastuussa lukemattomien ihmisten vainosta ja surmaamisesta Afganistanissa sekä Pakistanissa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa

02.11.2026 |15:20
3.
Suomen uutiset logo

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit

05.11.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”

04.11.2026 |14:51
8.
Suomen uutiset logo

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa

06.11.2026 |11:05

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi