
Ammuskelu siirtymässä Ruotsissa kaduilta puoliksi sisätiloihin – rikollisjengit tulittavat toistensa asuntoja
Kotirauha rikkoutuu ja lasit helisevät kappaleiksi ruotsalaisen pikkukaupungin normiyössä. Kadulla tapahtuva laukaustenvaihto on osin mennyttä aikaa, nyt ammutaan uhria tämän kotona ikkunoiden ja verhojen lävitse. Ruotsin Karlstadissa on kuluneella viikolla ammuskeltu ruutuihin jo kahtena peräkkäisenä yönä. Poliisi pitää tekoja rikollisjengien välienselvittelynä ja virkavalta on pidättänyt neljä henkilöä epäiltynä murhan yrityksestä.
Karlstadin ammuskelut tapahtuivat Aftonbladetin mukaan lähes samalla kellonlyömällä vuorokauden välein. Keskiviikon vastaisena ammuttiin kahta henkilöä, joista toinen sai osumia luodeista. Poliisi ei ole tiedottanut uhrin tilasta eikä sitä, käyttikö tekijä pistoolia vai kiväärikaliiperin asetta. Edellisenä yönä ammuttiin viisi laukausta ikkunoihin ilman osumia.
Kumpaakin rikosta tutkitaan nimikkeellä murhan yritys. Poliisi lähtee siitä, että tapausten välillä on yhteys.
-Ennen tutkimusten valmistumista emme voi sanoa varmasti, että ammuskelujen välillä todella on yhteys, mutta meillä on hyvät perustelut uskoa niin. Henkilöiden ampuminen ikkunan läpi on erittäin epätavallista, valaisee poliisin edustaja.
Neljä pidätetty, useita etsitään
Luultavasti kyseessä on siis rikollisten välienselvittely. Poliisi on kerännyt kokoon kaikki mahdolliset alueelliset resurssit ja työskentelee kellon ympäri uudentyyppisten rikosten selvittämiseksi.
– Vaikka kaduilla ammuskelu on todella vaarallista ja harhaluodit mahdollisia, voivat kansalaiset uskoaksemme tuntea olonsa turvatuksi, muotoilee poliisi varovasti.
Edellisestä lausunnosta voinee suoraan päätellä, että poliisin mukaan kyseessä on todellakin ”vain” rikollisten välinen ampumakilpailu. Poliisi on pidättänyt neljä henkilöä eikä vielä tiedä, ovatko kiinniotetut osallistuneet kumpaankin rikokseen. Virkavalta aikoo tehdä lisää pidätyksiä, sillä ”kyseessä on laaja tutkinta”.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengirikollisten uusin ase – superkryptatut puhelimet

Porvoon poliisiammuskelu näkyvästi esillä Ruotsissa – ”Meillä on uusi vientituote”

Brittilehti: Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan

Tanskan poliisi: Lähes kaikilla ongelmalähiön jengirikollisilla maahanmuuttajatausta
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

















