

LEHTIKUVA
Antikainen: ”Pääministeri Rinne, älä piileskele Paateron selän takana, vaan astu esiin ja kanna vastuu itse!”
Postin työntekijöihin kohdistuva työehtojen halpuutus ja siitä seurannut lakko on ollut uutisten ykkösaihe jo useamman viikon ajan. Tänään pääministeri Rinne lopulta marssi kameroiden eteen pitämään tiedotustilaisuuden.
– Yllätys oli suuri, kun sen sijaan, että pääministeri olisi itse ottanut vastuun tapahtuneesta, hän syytti asiasta niin Postin hallitusta, omistajaohjausministeri Sirpa Paateroa, tämän avustajia ja jopa virkamiehiä. Vaikutti siltä, että virheitä ovat Antti Rinteen mielestä tehneet kaikki muut paitsi hän itse, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee.
”Kuinka hitaalla pääministeri käy?”
Postin lakko alkoi maanantaina 11.11. ja päättyi tämän viikon keskiviikkona. Työtaistelu kesti siis reilut kaksi ja puoli viikkoa.
– Tiedotustilaisuudessaan sen lisäksi, että Rinne syytteli kaikkia muita, hän esitti myös, ettei ole missään vaiheessa hyväksynyt työehtojen heikentämistä, ja antoi ymmärtää, että häntä on viilattu linssiin.
– Herää kysymys, kuinka hitaalla pääministerimme käy, jos hän ei pitkästä ay-taustastaan huolimatta kahden ja puolen viikon lakon aikana ymmärtänyt, että kyse oli työehtojen heikentämisen vastustamisesta, vaan tajusi asian vasta nyt? Antikainen pohtii.
Luotto mennyt
Postin lakon pitkittyminen ja tukilakot haittasivat monien suomalaisten arkea ja aiheuttivat yrityksille merkittävät rahalliset tappiot, kun posti ei kulkenut juuri joulun alla.
– Posti on valtionyritys, ja omistajaohjauksesta vastaava ministeri olisi voinut koska tahansa viheltää pelin poikki ja palauttaa Postin ruotuun. Jos hän ei tätä kyennyt tekemään, pääministerin olisi pitänyt toimia. Rinne ei kuitenkaan näin tehnyt, vaan reagoi vasta, kun hänen oma asemansa oli uhattuna. Tällöinkään hän ei suostunut antamaan perussuomalaisten vaatimaa pääministerin ilmoitusta, vaan tyytyi heittämään omistajaohjausministerinsä bussin alle.
– On vaikea kuvitella, että edes muut hallituspuolueet voisivat luottaa tällä tavalla toimivaan pääministeriin, Antikainen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sirpa Paatero ero Posti Sanna Antikainen Antti Rinne Luottamus pääministeri perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Postin johdolle on luotu voimakkaat kannustimet tehdä voittoa hinnalla millä hyvänsä, tässä tapauksessa henkilöstön kustannuksella

Demarit eivät kanna vastuuta Posti-sekoiluista – Tavio: ”Miten voi olla, että asiasta ei ole oltu kartalla, varsinkin, kun Rinne on ay-mies?”

Perussuomalaiset kansanedustajat: Paatero uhrattiin – myös Rinteen on erottava

Postin hallintoneuvoston perussuomalaiset jäsenet Rantanen ja Lehto: ”Työstä saatava palkka, jolla elää”

Paatero keräsi poliittisia irtopisteitä ja Rinne uhkui olevansa postilaisten puolella – PS: Nyt pakoillaan vastuuta ja kierrellään tosiasioita

Lähes kaikki pääkaupunkiseudun postin varhaisjakelijat maahanmuuttajia – Purra: Miten hallitus voi väittää, että maahanmuutto ei vaikuta työn halpuuttamiseen?

Pääministeri Rinne pyristeli itsensä seittiin – ero häämöttää
Viikon suosituimmat

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”
Valtiovarainministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa Facebook-päivityksessään, että kaistapäinen vaatimus jatkuvasta massamaahanmuutosta Suomen selviytymisen ehtona ei enää uppoa kansaan entiseen malliin. Tietoa maahanmuuton aiheuttamista moninaisista ongelmista on nykyään runsaasti saatavilla perussuomalaisten väsymättömän työn ansiosta.














