
LEHTIKUVA
Antikainen vaatii Koneen Säätiön toimintaa tutkittavaksi – toteutuvatko yleishyödyllisen säätiön kriteerit?
Viime syksynä Koneen Säätiö myönsi 200 000 euroa Elokapina-liikkeelle, joka keskiviikkona töhri Eduskuntatalon. Säätiön rahoitus kohdistui hankkeeseen, joka sisälsi taideperformansseja, mielenosoituksia ja keskustelutilaisuuksia. Elokapina lupasi käyttää varat laillisiin tarkoituksiin. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan eilinen isku todistaa jälleen kerran, ettei anarkistijärjestö täytä lupauksiaan laillisesta toiminnasta.
Koneen Säätiö ilmoitti iskun jälkeen viestipalvelu X:ssä, ettei heidän myöntämäänsä rahoitusta käytetty suoraan Eduskuntatalon töhrimiseen.
– Tosiasia kuitenkin on, ettei Koneen Säätiöllä ole käytännön mahdollisuuksia valvoa rahojen käyttöä. Tämä herättää kysymyksen siitä, miksi säätiö ylipäätään rahoittaa järjestöä, jonka toiminta on toistuvasti häirinnyt yhteiskuntarauhaa ja johtanut jopa poliisitoimiin, pohtii kansanedustaja Sanna Antikainen.
– Onko todella niin, ettei Koneen Säätiö edellytä yleistä luotettavuutta rahoittamiltaan tahoilta tai edes sitoutumista lain noudattamiseen niiden kaikessa toiminnassa? Keväällä Helsingin käräjäoikeudessa käsiteltiin tapaus, jossa Elokapinan aktivistille myönnettyä apurahaa epäiltiin käytetyn petokseen liittyvään laittomaan toimintaan.
Koneen Säätiö epäsuorasti vastuussa
Antikaisen mukaan on perusteltua väittää, että Koneen Säätiö on rahoituksellaan epäsuorasti vastuussa Elokapinan viimeaikaisista rikoksista.
– Vaikka säätiö väittää tukeneensa vain laillisia toimenpiteitä, rahoitus mahdollistaa samalla anarkistijärjestön vapauttamaan muita resurssejaan laittomiin toimiin. Tuki ”lailliselle” toiminnalle voi käytännössä johtaa siihen, että rahaa käytetään välillisesti yhteiskuntarauhan rikkomiseen ja demokratian vastaisiin hyökkäyksiin, Antikainen sanoo.
Antikaisen mielestä Koneen Säätiön viestinnästä syntyy kuva, etteivät he ole kiinnostuneita tukemiensa järjestöjen toiminnan kokonaisvaltaisesta luonteesta.
– Voidaan jopa kysyä Koneen Säätiön vastausten perusteella, olisiko säätiö valmis myöntämään rahoitusta myös muille, jopa järjestäytyneille rikollisjärjestöille, kuten moottoripyöräjengeille, kunhan varat käytetään näennäisesti laillisiin tarkoituksiin?
Yleishyödyllinen säätiö ei saa tukea kansanvallan vihollisia
Koneen Säätiö toimii yleishyödyllisenä säätiönä, mikä Verohallinnon mukaan tarkoittaa toimintaa ”yksinomaan ja välittömäksi yleiseksi hyväksi.”
– Tämä periaate ei Koneen Säätiön kohdalla näytä enää toteutuvan varsinkaan ”yksinomaan”-kuvailun kohdalla, sillä säätiö tukee tahoa, joka toistuvasti rikkoo lakia ja nyt myös symbolisesti hyökkää suomalaista kansanvaltaa vastaan, Antikainen tylyttää.
– Tässä valossa Verohallinnon on syytä tutkia, täyttääkö Koneen Säätiö enää yleishyödyllisen säätiön kriteerit. Lisäksi Patentti- ja rekisterihallituksen on tehtävä oma arvionsa siitä, toimiiko säätiö sen omien sääntöjen mukaisesti.
– Kansalaisina meidän on voitava luottaa siihen, että yleishyödylliset säätiöt palvelevat vain yhteiskunnan etua eivätkä tue tahoja, jotka toiminnallaan hyökkäävät kansanvaltaa eli demokratiaa vastaan ja häiritsevät yhteiskunnan toimintaa ja yhteiskuntarauhaa.
Suomen Uutiset
Lue myös
PS-Nuoriso vaatii Elokapinan lakkauttamista – ”Rikollisuutta ei pidä normalisoida”
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yleishyödylliset säätiöt Koneen säätiö Elokapina mielenosoitukset anarkistit eduskuntatalo yhteiskuntarauha järjestäytynyt rikollisuus kansanvalta verohallinto Petokset Sanna Antikainen Demokratia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Päivän pointti: Eduskuntatalon töhrinyt Elokapina sai Koneen Säätiöltä 200 000 euron apurahan – rahat luvattiin käyttää vain laillisiin tarkoituksiin
PÄIVÄN POINTTI | Elokapina näyttää rikkoneen lupauksensa käyttää sille myönnettyä apurahaa vain lailliseen toimintaan. Koneen Säätiö, joka myönsi Elokapinalle 200 000 euroa, ei voi käytännössä valvoa, mihin raha hupenee.

Kansanedustaja Miko Bergbom eduskuntatalon töhrimisestä: ”Elokapina sylkee suomalaisen demokratian päälle”
Selvästi tuohtunut kansanedustaja Miko Bergbom paheksuu Elokapina-äärijärjestöä ja sen toimintatapoja.

Mäenpää tyrmää Eduskuntatalon töhrijöiden vaatimukset: Turve on tärkeä osa Suomen huoltovarmuutta
Elokapina töhri varhain keskiviikkoaamuna Eduskuntatalon pylväät punaisella maalilla ja vaati turpeen nostamisen kieltämistä. Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää puolustaa turpeen käyttöä ja tyrmää sekä kapinoitsijoiden vaatimukset että viestin esitystavan.

Aktivistit töhrivät Eduskuntatalon pylväät – Jari Koskela: Turvetuotannon vastustaminen on järjetöntä
Turvetuotantoa vastustavat aktivistit töhrivät varhain keskiviikkoaamuna Eduskuntatalon julkisivun. Perussuomalaisten kansanedustaja Jari Koskela pitää turvetuotannon vastustamista järjettömänä tilanteessa, jossa Suomen on huolehdittava omasta energiahuoltovarmuudestaan.

Antikainen: Koneen Säätiö sponsoroi Elokapinan hyökkäyksen demokratiaa vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä Eduskuntatalon töhrimisessä on erityisen huolestuttavaa, että poliittista päätöksentekoa pyritään häiritsemään laittomin keinoin.
Viikon suosituimmat

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Perussuomalaiset Naiset vaatii: Riikka Purraan kohdistuvan ajojahdin on päätyttävä nyt
Brutaaleja graffiteja julkisilla paikoilla, joissa veitsi on isketty Riikka Purran rintaan. Mielenosoituksessa banderolli, jonka kuvassa leikataan Purralta pää, tappouhkauksia sosiaalisessa mediassa ja kannustuksia tehdä perättömiä ilmiantoja ministeri Purrasta mielenterveyshuoltoon. Nyt riittää, vaatii perussuomalaisten naisjärjestö - ajojahdin on päätyttävä!