

LEHTIKUVA
Antikainen: Vasemmistolainen rajapolitiikka on turvallisuusriski – Suomen on suojattava rajansa Venäjän hybridihyökkäyksiltä
Keskustelu rajaturvallisuuslain jatkosta on alkanut jälleen. Sisäministeriö valmistelee parhaillaan lain voimassaolon jatkamista. Rajaturvallisuuslaki, joka tuli voimaan heinäkuussa 2024, antaa Suomelle mahdollisuuden rajoittaa kansainvälistä suojelua koskevien hakemusten vastaanottamista kriisitilanteissa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että lain tarkoituksena on torjua Suomen painostamista ihmisiä välineellistämällä. Hän huomauttaa, että sen jatkoa vastustavat tutut tahot: vasemmistoliitto ja oletettavasti vihreät ja osa demareista.
– Vasemmistoliitto äänesti jo viime vuonna poikkeuslakia vastaan ja on ilmoittanut vastustavansa sitä myös tällä kertaa. Tämä linjaus vaarantaa Suomen turvallisuuden ja osoittaa käsittämätöntä piittaamattomuutta siitä, mihin Venäjä pystyy ja mitä se haluaa tehdä, Antikainen kritisoi.
Tiedotusvälineissä uutisoitiin 11.1.2025 Venäjän rajaviranomaisten pysäyttäneen seitsemän henkilöä Sortavalan ja Lahdenpohjan seuduilla heidän pyrkiessään Suomen rajaa kohti.
– Uutinen on käytännön osoitus siitä, kuinka Venäjän rajaviranomainen toimii FSB:n alaisuudessa. He hallitsevat täysin sitä, kuka pääsee maasta ulos. Erityisesti kriisiaikoina mikään liike ei tapahdu ilman heidän lupaansa. Jokainen Suomen rajalle tuleva henkilö on FSB:n hyväksymä ja mahdollisesti heidän valikoimansa. Tämä tarkoittaa, että jokainen rajan yli pyrkivä mies on turvallisuusriski, Antikainen muistuttaa.
Venäjä käyttänyt siirtolaisasetta toistuvasti
Antikainen huomauttaa, että Venäjä on toistuvasti käyttänyt maahan pyrkiviä ihmisiä poliittisen painostuksen välineenä osana hybridioperaatioitaan.
– Rajakriisin aikana varoitimme tästä uhasta ja kerroimme, kuinka tulijat ovat Kremlin alaisuudessa toimivan Venäjän turvallisuuspalvelu FSB:n hyväksymiä ja jopa valitsemia, mutta vihervasemmisto vähätteli turvallisuusriskejä ja väitti kyseessä olevan vain yksittäisiä matkustajia. Tämä oli joko naiivia tietämättömyyttä tai täysin tahallista ideologista sokeutta – tai mikä pahinta, tahallista ja laskelmoitua maamme kansallisen turvallisuuden vaarantamista.
– Nyt, kun Venäjän toiminta on ilmeistä, odottaisin vihervasemmistolta edes ripauksen realismia ja välittämistä – mutta sitä on turha odottaa, Antikainen kritisoi.
Vihervasemmiston haihattelu vaarantaa Suomen turvallisuuden
Antikainen kohdistaa kritiikkinsä erityisesti vihervasemmistoon ja SDP:n äärisiiven ideologisiin haihatteluihin, jotka hänen mukaansa vaarantavat Suomen turvallisuuden.
– Vihervasemmisto kokonaisuudessaan ja osa demareista eivät yksinkertaisesti ymmärrä – tai eivät halua ymmärtää – miten Venäjä käyttää ihmisiä välineinä omiin tarkoituksiinsa. Tämä on paitsi vaarallista myös vastuutonta politiikkaa, kun tiedämme, että Venäjä kykenee aloittamaan hybridivaikuttamisen milloin tahansa, Antikainen sanoo.
Hän muistuttaa, että Suomen ja Venäjän rajanylityspaikat on pidettävä suljettuina ja rajaturvallisuuslain jatkoa on tuettava vahvasti.
– Ilman rajaturvallisuuslakia olemme täysin aseettomia tilanteessa, jossa Venäjä päättää aloittaa painostuksen maahan pyrkivillä henkilöillä, joita he voivat lähettää halutessaan maastorajoillekin. Meidän on varmistettava, että Suomella on keinot estää hybridivaikuttaminen ja hallitsemattomat rajanylitykset. Tähän eivät sovi poliittiset pelit tai ideologiset kokeilut.
Rajaturvallisuus ei ole mielipidekysymys
Antikaisen mukaan turvallisuudesta ei voi tehdä kompromisseja.
– Tilanteessa, jossa Venäjä käy raakaa hyökkäyssotaansa Ukrainassa, uhkaa maatamme ja toteuttaa kaikenlaisia hybridioperaatioita Euroopassa, ei rajaturvallisuus ole enää pelkkä mielipidekysymys. Suomen on säilytettävä täysi hallinta rajoistaan ja kyettävä puolustamaan itseään Venäjän painostusyrityksiltä.
– Rajaturvallisuus ei ole enää vain sanahelinää – se on tämän maan vakauden ja turvallisuuden perusta, jonka pettäessä kaikki kärsivät – varsinkin vaikeassa paikassa olevat rajamaakunnat. Jokaisen vastuullisen päättäjän on tuettava rajaturvallisuuslain jatkoa ja varmistettava, että Suomi on valmis kohtaamaan kaikki uhat, rajamaakunnassa Pohjois-Karjalassa asuva Antikainen painottaa.
Suomi tarvitsee yhtenäisyyttä ja vahvoja rajoja
Antikainen kehottaa vihervasemmistoa asettamaan kansallisen turvallisuuden ideologisten pyrkimystensä edelle.
– Suomalaisilla on oikeus turvallisiin rajoihin ja vakaaseen maahan. Vihervasemmiston linja vaarantaa molemmat, ja se on suoraan sanottuna anteeksiantamatonta. Tämä maa tarvitsee vahvoja rajoja ja vahvaa yhtenäisyyttä ulkopuolisen uhan edessä – ei heikkoja päättäjiä, jotka tekevät Venäjän pelin helpoksi. Nyt on seurattava erityisesti gallupeja johtavien demareiden äänestyskäyttäytymistä ja sitä, kuinka suuri joukko puolueesta taas lipeää äänestämään Venäjän vaikuttamisyritysten puolesta.

PS ARKISTO
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- rajaturvallisuuslaki välineellistetty maahantulo Siirtolaisase vasemmistolainen politiikka rajaturvallisuus hybridihyökkäys rajapolitiikka turvallisuusriskit Kansainvälinen suojelu kriisitilanteet vihervasemmisto Sanna Antikainen Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset: ”Vetoamme kaikkiin eduskunnassa, että rajaturvallisuutta vahvistava lainsäädäntö saatetaan nopeasti voimaan”

Purra: Oman maan suojaaminen kaikissa oloissa on nyt kaikkein tärkeintä

Purra: Rajalakiesitys on saatava läpi – ”Jotta meillä olisi keino suojata itseämme, rajaamme, kansallista turvallisuuttamme ja vakauttamme”

Ääniaalloilla Mauri Peltokangas rajaturvallisuudesta: tämä hallitus tekee asiat, jotka olisi pitänyt saada kuntoon jo vuosikymmeniä sitten
Viikon suosituimmat

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Afganistanilainen turvapaikanhakija iski autolla ihmisjoukkoon Münchenissä – kymmeniä ihmisiä loukkaantui osin hengenvaarallisesti

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi
Saksan liittopäivävaalitaistelussa on siirrytty loppufinaaliin. Kansalaisten vaali-innostus on merkittävästi korkeammalla kuin edellisissä vaaleissa syykuussa 2021. Afganistanilaisen turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kuumentaa tunnelmia entisestään. Vaihtoehtopuolueen kanssa yhteistyöstä kieltäytyvät kristillisdemokraatit ovat menettämässä suuresta suosiostaan huolimatta historiallisen mahdollisuutensa muokata Saksan politiikkaa porvarilliseen suuntaan.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

Varapresidentti Vance puolusti sananvapautta ja demokratiaa – europoliitikot pöyristyivät
Yhdysvaltain varapresidentti piti perjantaina Münchenin turvallisuuskonferenssissa puheen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi. Valtamedia ja EU-poliitikot pitävät sitä "hyökkäyksenä" Eurooppaa vastaan. Monet tavalliset ihmiset pitävät J. D. Vancen sananvapautta ja demokratiaa puolustanutta puhetta vaikuttavimpana puheenvuorona mitä Euroopassa on pitkään aikaan kuultu.

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää
Elon Muskin DOGE-tiimi on jatkanut liittovaltion virastojen kirjanpidon tarkastamista. Epämääräisiä maksuja löytyy koko ajan ja valtion virkamiesten pallit kaatuilevat. Neljä liittovaltion hätätilaviraston virkamiestä sai potkut maksettuaan New Yorkin kaupungille avustuksia laittomasti maassa olevien majoittamiseen liittyen, vaikka presidentti Trump oli käskenyt keskeyttää kaikki ei-välttämättömät maksut.

Hoitajat kerskuivat somessa juutalaisten murhaamisella australialaisessa sairaalassa – ”Sairasta, iljettävää ja häpeällistä”
Kahdelle Sydneyn sairaalan työntekijälle tuli lähtö, kun nämä videolla uhkasivat tappaa israelilaiset potilaansa. Hoitajat kerskuivat tallenteella myös sillä, etteivät suostu hoitamaan juutalaispotilaita. Poliisi on aloittanut perusteelliset tutkimukset mahdollisista rikoksista.

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?
Tiedotusvälineissä on uutisoitu hiljattain poliisin tietoon tulleiden seksuaalirikosten määrän merkittävästä kasvusta Suomessa viime vuosina. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että tietyt kansalaisuudet ovat olleet jatkuvasti tilastoissa yliedustettuina siihen nähden, kuinka paljon heitä on Suomessa.

Saksa kielsi arabiankieliset julisteet ja iskulauseet mielenosoituksissa
Häiriökäyttäytyminen ja jopa suoranaiset rikokset ovat olleet Saksassa kasvava ongelma Palestiinan puolesta järjestetyissä mielenosoituksissa. Iskulauseissa on vaadittu arabiaksi muun muassa Israelin ja juutalaisten tuhoamista. Nyt viranomaiset ovat puuttuneet asiaan.

Tutkimus: Brittinuoret pitävät maataan rasistisena – vain joka kymmenes olisi valmis sotimaan maansa puolesta
Puolet brittinuorista pitää maataan rasistisena ja vain joka kymmenes taistelisi maansa puolesta. Maahanmuutto on muuttanut yhteiskuntaa ja Lontoossa joka kahdestoista kadulla vastaan tulija on maassa laittomasti. Kansanedustaja Vigelius näkee tässä "woken ja länsimaisen itseinhon tuhoisat seuraukset".