Apulaisoikeuskansleri: Aalto-yliopistossa pitää voida opiskella myös suomeksi

13.11.2013 |16:41

Aalto-yliopistossa pitää voida opiskella myös suomeksi. Sama koskee myös muita yliopistoja. Apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalainen ilmoitti päätöksestä keskiviikkona.

– Yliopistolaki suo yliopistoille laajan harkintavallan opetuskielestä. Muiden kielten käyttö ei kuitenkaan saa olla niin laajaa, että suomen kielen asema opetus- ja tutkintokielenä syrjäytyy, Oikeuskanslerinvirasto tiedottaa.

Oikeuskanslerinvirastoon tehtiin hiljattain kaksi kantelua Aalto-yliopiston päätöksestä tarjota uusille opiskelijoille vain englanninkielisiä maisterintutkinto-ohjelmia.

Laki määrää:
kieli on suomi

Yliopistolaissa määritellään yliopistoissa käytettävät opetus- ja tutkintokielet. Aalto-yliopiston kauppatieteellisen alan opetus- ja tutkintokieli on suomi. Laki siis edellyttää, että suomen kielen on oltava yhtenä perustutkinnon opetus- ja tutkintokielenä kauppatieteellisellä alalla. Tämän lisäksi yliopisto voi oman harkintansa mukaan päättää mitä muita kieliä käytetään opetus- ja tutkintokielinä ja opintosuorituksissa.

Apulaisoikeuskansleri Puumalaisen mukaan Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun tulisi esimerkiksi tutkintosäännössään määritellä se, missä määrin suomen kielen sijasta tai ohella käytetään englannin kieltä. Lisäksi tulisi määritellä missä määrin opiskelija saa käyttää suomen kieltä tenttivastauksissaan, kirjallisissa töissään tai luennoilla.

Puumalainen pyytää Aalto-yliopistoa toimittamaan hänelle tiedon yliopiston toimenpiteistä maaliskuun loppuun mennessä.

 

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää