

LEHTIKUVA
Asedirektiiville tyrmäys valiokunnassa – Halla-aho: ”.. tämä on niitä harvoja hetkiä, kun politiikassa on mukavaa”
EU:n komission kaavailemat ampuma-asedirektiivin kiristykset ovat vahvassa vastatuulessa. Europarlamentaarikko Jussi Halla-ahon (ps.) mukaan europarlamentin asiaa käsitellyt LIBE-valiokunta antoi tyrmäyksen komission ja neuvoston kaavailemille kiristyksille.
Perussuomalaiset ovat katsoneet ampuma-asedirektiivin uhkaavan Suomen maanpuolustuskykyä. Direktiivi olisi alkuperäisessä muodossaan käytännössä lopettanut reserviläisten ampumaharjoitusmahdollisuudet sekä asekeräilyn. Puolustusministeri Jussi Niinistö on aiemmin todennut, etteivät kansallisen puolustuksen järjestelyt eivät kuulu Euroopan komissiolle.
Direktiiviesitys sai Halla-ahon mukaan parlamentissa alusta alkaen kriittisemmän vastaanoton kuin komissio olisi toivonut. Komissio oli esittänyt kiellettäväksi tai voimakkaasti rajoitettavaksi asetyyppejä, joita käytetään yleisesti urheiluammunnassa, mutta joiden rooli rikollisuudessa tai terroriteoissa on mitätön.
Komission ampuma-asedirektiiviesitystä on käsitelty talven ja kevään aikana, Halla-ahon mukaan ”melko kiivaassa hengessä”. Asia nytkähti eteenpäin 9.5, europarlamentaarikko kuvasi äänestystuloksia seuraavasti:
– Nyt on pakko tiedottaa lyhyesti, koska tämä on niitä harvoja hetkiä, kun politiikassa on mukavaa. Kansalaisvapauksien valiokunta LIBE äänesti juuri komission ampuma-asedirektiiviä koskevasta lausunnostaan. Komissio ja vasemmisto ottivat pataan niin että pölähti.
– Lyhyenä yhteenvetona sanottakoon, että valiokunnan äänestys meni ällistyttävän hyvin. Saimme läpi kaikki keskeiset tavoitteemme, joskin monet äänestyksistä olivat hyvin tiukkoja, Halla-aho kirjoittaa.
Hän kuvaa yksityiskohtaisessa blogikirjoituksessaan, miten valiokunta äänesti nurin seuraavat asiakohdat:
a) puoliautomaattisten kiväärien (esitetyt kategoriat A6 ja A7) kielto.
b) lupien määräaikaisuudet.
c) pakolliset lääkärintarkastukset.
d) suurikapasiteettisten lippaiden rajoitukset.
e) aseiden etämyynnin täyskielto.
f) rajoitukset ampumatarvikkeiden ja lippaiden etäkauppaan.
e) sarjatuliaseiden täyskielto.
Direktiivin käsittely jatkuu sisämarkkinoista vastaavassa IMCO-valiokunnassa. Halla-ahon mukaan on vaikea kuvitella, että tilanne olisi sielläkään toinen.
– LIBEn antama tyrmäys toivon mukaan myös lähettää komissiolle ja neuvostolle kirkkaan viestin siitä, että esityksen pahimmat hulluudet eivät mene parlamentista läpi ja että ne kannattaisi sovinnolla unohtaa. Samppanjapulloja ei ehkä pidä vielä avata, mutta tällä hetkellä näyttää tämän asian suhteen aika hyvältä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus pyrkii turvaamaan reserviläisten ampumaharrastuksen – lapsi ei saa mennä pesuveden mukana

Puolustusministeri Niinistö edellyttää muutoksia asedirektiiviin – ”on kyse Suomen kokonaisturvallisuudesta”

Halla-aho: Asedirektiivi lopettaisi useita ampumaurheilulajeja kokonaan

Puolustusvaliokunta: EU:n asedirektiiviä ei voi sellaisenaan panna Suomessa täytäntöön

Jussi Niinistö asedirektiivistä: ”Kansallinen poikkeus mahdollinen”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää













