
Garedew: “Jengit ja aseet eivät kuulu Suomen kaduille”
Eduskunta käsittelee tällä viikolla aserikosten rangaistusten kiristämistä.

PS ARKISTO
Eduskunta päätti eilen uusista tiukennuksista aserikoksiin. Jatkossa törkeänä ampuma-aserikoksena tuomitaan myös luvattoman aseen kantaminen julkisella paikalla rikollisessa tarkoituksessa. Lisäksi törkeän tekomuodon vähimmäisrangaistusta korotetaan nykyisestä 4 kuukaudesta 2 vuoteen vankeutta.
Vähimmäisrangaistuksena on luvassa ehdoton vankeusrangaistus nykyisen ehdollisen sijaan. Muutoksilla pyritään ennalta ehkäisemään luvattomien ampuma-aseiden yleistymistä kaduilla ja siten myös vakavia rikoksia.
Lakivaliokunnassa asiaan perehtynyt kansanedustaja Joakim Vigelius pitää tiukennuksia välttämättömänä.
– On vakava uhka, että yhä useammat rikolliset varustautuvat teräaseiden sijaan ampuma-asein. Se lisää alttiutta vakavaan väkivaltaan ja sivullisiin kohdistuvaan vahinkoon. Nyt tehdyn lakimuutoksen myötä aseistetut rikolliset tuomitaan ehdollisen sijaan jatkossa linnaan.
Vigeliuksen mukaan lain taustalla on muun muassa Ruotsissa nähdyt ongelmat aseväkivallan kanssa.
– Aseistautumiskierteen alkaessa sitä on vaikea pysäyttää. Pelkästään 2000-luvun aikana Ruotsi taantui yhdestä vähiten aseväkivaltaisesta maasta Euroopan aseväkivallan kärkisijoille.
Kuukausi sitten Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi katujengiläisen 11 vuodenvankeusrangaistukseen taposta, törkeästä ryöstöstä ja ampuma-aserikoksesta.
Käräjäoikeuden käsittelyssä on parhaillaan toinenkin katujengien välinen selkkaus, jossa muun muassa kahdeksaa ihmistä syytetään törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta.
– Ruotsissa herättiin liian myöhään. Saman kohtalon ehkäisemiseksi Suomi nyt sekä kiristää rangaistuksia, kitkee jengiytymistä että järkevöittää maahanmuuttopolitiikkaa, Vigelius toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Eduskunta käsittelee tällä viikolla aserikosten rangaistusten kiristämistä.

Oikeusministeriössä valmistellaan aserikosten rangaistusten ankaroittamista hallitusohjelman mukaisesti. Rahoitus rikoslain kiristämiselle varmistui budjettiriihessä.

Ruotsin porvarihallitus on laittanut liikkeelle mittavan määrän toimia jengirikollisuuden ja tappavan väkivallan hillitsemiseksi. Kaikesta huolimatta ampumiset jatkuvat entiseen tahtiin. Rikollisuus on päässyt jo niin syvälle hyvinvointiyhteiskunnan rakenteisiin, että käänne parempaan vaatii pitkäjänteisiä keinoja ja kärsimättömän paljon aikaa.

Ampumistapausten määrä on Ruotsissa ollut laskussa toista vuotta peräkkäin. Virkavalta huomasi kuitenkin tarkistuslaskennassa, että ilo oli osin ennenaikainen. Ampumisia oli vuonna 2024 itse asiassa 10 prosenttia enemmän kuin aiemmin oli kerrottu.

Eduskuntaan tuli 30.1.2025 hallituksen esitys, jossa esitetään merkittäviä muutoksia rikoslakiin. Esityksessä katujengeihin liittyviä rangaistuksia kovennetaan. Lakivaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Juho Eerola ja Rami Lehtinen ovat tyytyväisiä esitykseen.

Viikon suosituimmat

Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Tie kalifaattiin käy lasten ja nuorten kautta. Muslimit ovat pian suurin uskonnollinen ryhmä Itävallan suurten kaupunkien kouluissa ja nousevan polven asenteet kertovat uskonnon keskeisestä merkityksestä nuorten elämässä. Islam on monen mielestä jo nyt paikallisten lakien yläpuolella.


Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.

Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Tarina siitä, miten Ibiza-Antin vaalipelko sai hänet hurraamaan kriisistä kriisiin seikkailevaa, ylivelkaista ja tulonsiirroista riippuvaista vasemmiston johtamaa Espanjaa.

Iso-Britannia on estänyt ainakin 11 ulkomaalaista puhujaa osallistumasta tänään Lontoossa järjestettävään Unite the Kingdom -mielenosoitukseen. Kielletyillä ei ole rikostuomioita. Poliittisin perustein tehty päätös herättää kysymyksen Ison-Britannian sananvapauden tilasta.

Lue lisää

Lue lisää