
Berner rauhoitteli kohua: Esitykseni lähtevät vasta lausunnoille
Keskustan liikenneministeri Anne Berner kertoi tänään tiedotustilaisuudessa valtion tieverkkoa ja taksipaveluiden vapauttamista koskevista näkemyksistään. Ajatukset olivat aiheuttaneet kohua jo etukäteen. Bernerin mukaan kyse on vasta esityksistä, jotka lähtevät nyt lausuntokierrokselle. Soinia ja Terhoa ei ”villin lännen meininki” kuitenkaan ilahduttanut.
Berner kertoi maanantain tiedotustilaisuudessa ns. liikennekaaresta, joka mahdollistaisi hänen mukaansa entistä paremmat liikennepalvelut.
Yhtenä keinona hän esittää taksipalveluiden vapauttamista.
Toinen esitys koskee valtion tieverkkoa: Berner kaavailee järjestelyä, jossa tieverkko yhtiöitettäisiin valtion kokonaan omistamaan yhtiöön. Yhtiön toiminta rahoitettaisiin käyttömaksuilla. Investointeihin voitaisiin hankkia lainaa mm. Euroopan ja Pohjoismaiden investointipankeista.
Taksiluvasta yrityskohtainen?
Bernerin mukaan taksiliikenteen yrittäjyyttä helpotettaisiin vaatimuksia keventämällä. Taksiliikennelupa tarvittaisiin yhä, mutta siitä tulisi yrityskohtainen. Ajoneuvo- ja kuljettajakohtaisesta luvasta luovutettaisiin. Taksinkuljettajalle asetettuja vaatimuksia kevennettäisiin.
Esityksen mukaan taksiyrittäjä saisi muutosten myötä vapautta kehittää toimintaansa kysynnän mukaan. Lupakiintiöistä luovuttaisiin ja asemapaikkavelvoite purettaisiin. Taksi saisi ottaa paluukyytiläisiä, mikä tehostaisi järjestelmää.
10 000 euroa vuodessa ilman toimilupaa
Samalla annettaisiin tilaa pienimuotoiselle toiminnalle. Pienimuotoiset henkilö- ja tavarakuljetukset eivät edellyttäisi toimilupaa. Pienimuotoisen toiminnan rajana olisi maksimissaan 10 000 euroa vuodessa, mikä verotettaisiin ansiotulona.
Korkeintaan 40 kilometriä tunnissa kulkevat traktorit voisivat kuljettaa tavaraa ilman lupaa. Henkilö- ja tavarankuljetuksissa vaadittu yrittäjäkurssin suorittaminen poistettaisiin.
Soini ja Terho: Ei käy
Perussuomalaisten ministeriryhmä vastusti taksiliikenteen vapauttamista koskevaa hanketta jo perjantaina. Äänenpainot jyrkkenivät tänään maanantaina. Niin Soini kuin eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho (ps.) ilmoittivat vastustavansa Bernerin kaavailuita. Soini kirjoitti plokissaan, ettei Bernerin esitys edusta hallituksen kantaa.
– Liikenneministeri Anne Berner on esitellyt näkemyksiään tiedotustilaisuudessa. Nämä ovat ministerin eivät hallituksen kanta, saati perussuomalaisten kanta. Näiltä pohjilta liikennekaari ei mene eteenpäin, Soini kirjoitti.
– Perussuomalaiset ovat yksiselitteisesti taksilupien vapauttamista vastaan. Emme hyväksy villin lännen meininkiä. Hallitusohjelma ei sisällä Bernerin esityksiä eikä hallitus ole niitä käsitellyt. Asioita ei voi viedä eteenpäin ilman yksimielisyyttä hallituksessa. Sitä ei nyt ole, eikä liikennekaari etene, hän jatkoi.
Puheenjohtaja Timo Soini (ps.) ilmoitti sunnuntaina plokissaan, ettei hän hyväksy kenenkään kyttäämistä liikkumista seuraavilla laitteilla, joiden mukaan hän arveli maksuja perittävän.
– Kaukovarjostimet eivät kuulu demokraattiseen yhteiskuntaan. Jokainen saa ajaa missä tykkää, kunhan liikennesääntöjä noudattaa, Soini kirjoitti viitaten George Orwellin klassikkoteokseen Vuonna 1984.
Ei kytäten
Berner kiisti kyttäystarkoituksen. Hän uskoi liikenne- ja viestintäministeriön päin vastoin valvovan tietosuojan toteutumista.
– Myös taksiliikennettä koskeva esitys lähtee vasta lausunnoille ja siitä voidaan muokata sellainen ratkaisu, jonka myös perussuomalaiset voivat hyväksyä, Berner pohti.
– Timo Soinin kanssa olemme yhtä mieltä siitä, että haluamme nähdä tämän lausuntokierroksen ja nähdä sen palautteen. Haluamme myös nähdä, millä tavalla liikennekaarta, joka on tärkeä kokonaisuus myös perussuomalaisille, voidaan kehittää lausuntokierroksen aikana, Berner otaksui.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: Perussuomalaiset vastustavat taksilupien peukalointia
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.















