Brexitissä brittihallitukselle mutka matkaan ylähuoneelta

02.03.2017 |14:45

Ison-Britannian parlamentin ylähuone äänesti luvuin 358-256 kumoon alahuoneen hyväksymän esityksen niin kutsutusta brexit-laista. Ylähuone halusi lakiin muunnoksen, joka turvaisi maassa jo asuvien EU-kansalaisten oleskelu- ja työoikeudet myös EU-eron jälkeen. Alahuone voi kuitenkin hylätä ylähuoneen lakimuunnosvaateen, mutta se vaatii alahuoneelta uuden äänestyksen.

Maan hallitus on kertonut, että sen tavoitteena on turvata maassa jo asuvien EU-kansalaisten oikeudet ”heti, kun se on mahdollista”. Hallitus haluaa saman kohtelun muilta EU-mailta britannialaisille.

Hallituksen vastustajat pelkäävät, että EU-maissa asuvat britit ja Isossa-Britanniassa asuvat EU-kansalaiset joutuvat tiukoissa EU-eroneuvotteluissa pelimerkeiksi.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”

15.12.2025 |17:30
8.
Suomen uutiset logo

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa

17.12.2025 |10:39
9.
Suomen uutiset logo

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe

20.12.2025 |10:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää