

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Britannia sulki suomalaisen Iranin IRGC:n terroristijoukoissa toimineen Bahmanpourin perustaman islamilaisen keskuksen Lontoossa
Lontoon Maida Valessa sijaitseva Englannin islamilainen keskus on jo toinen Iranin hallintoon liittyvä uskonnollinen järjestö Euroopassa, jota Ison-Britannian hyväntekeväisyyskomissio tutkii vakavista hallintoon liittyvistä huolenaiheista ja aiempien päätösten noudattamatta jättämisestä.
Ison-Britannian turvallisuusministeri Tom Tugendhat kertoi Timesille maaliskuussa, että ”hallitus käsittelee tätä alhaisen törkeätä uhkaa, joka on vallannut maan ja uhkaa nyt maatamme”.
Ministeri on jo aiemmin varoittanut, että Iranin islamilaisen tasavallan sekaantumiset, uhkaukset ja vaikutusvalta Britannian maaperällä ovat lisääntyneet hälyttävästi.
– Valitettavasti Englannin islamilainen keskus ei ole yksin eikä IRGC:n työ rajoitu niihin iranilaisiin asiamiesjärjestöihin, hän sanoi Timesin haastattelussa.
Yli 100 000 puntaa korona-apua
Vuonna 2021 paljastui, että ajatolla Ali Khamenein Britannian edustajan johtama Englannin islamilainen keskus Lontoossa oli saanut yli 100 000 puntaa koronavirusapua Britannian hallituksen korona-avustuksista.
Lähi-idän geopoliittinen asiantuntija Bijan Rezai Jahromi sanoo, että kyseessä on moskeija, jonka perusti helsinkiläisen Mellunmäen moskeijan imaamin Abbas Bahmanpourin isä, Majid Bahmanpour.
– Abbas Bahmanpourin isä toimi IRGC:n palveluksessa 1980-luvulla. Hän muutti Iranista Lontooseen, jossa perusti islamilaiselle tasavallalle moskeijan. Myöhemmin hän meni suomalaisen naisen kanssa naimisiin ja muutti perheineen Suomeen, jossa hän avusti Iranin islamilaista tasavaltaa perustamaan Resalat-keskuksen, joka tunnetaan myös Mellunmäen moskeijana.
Negatiivisia ajatuksia Britanniasta
Jahromi sanoo, että Isosta-Britanniasta ajatellaan hyvin negatiivisesti Iranissa, sillä maa mainosti vuonna 1979 Khomeinia BBC:llä.
– Tällä hetkellä BBC Persia on hallinnon reformistien puolella. Moni islamilaisen tasavallan poliitikko, kuten esimerkiksi sen nykyinen presidentti Hassan Rouhani, on opiskellut juridiikkaa Glasgow Caledonian Universityssa. He eivät kuitenkaan puhu sanaakaan englantia. Todellisuudessa kyseinen yliopisto opettaa heille shariaan perustuvaa shiia-islamia.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- islamilainen keskus Tom Tugendhat IRGC Bijan Rezat Jahromi Majid Bahmanpour Resalat-keskus Mellunmäen moskeija Ajatollah Khomeini sharia-laki Hassan Rouhani Ali Khamenei Iran Abbas Bahmanpour Eurooppa Iso-Britannia Islam Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin Mellunmäen moskeija ei kommentoi Iranin hallinnon ihmisoikeusrikoksia eikä muistotilaisuutta, jonka se järjesti terroristi Soleimanille – mielenosoittajat vaativat moskeijan sulkemista

Hamas teloitti viisi palestiinalaista Gazassa – kuukausi sitten palestiinalaisjihadistit surmasivat 12 gazalaista siviiliä

Palestiinalaiset juhlivat Jerusalemin terrori-iskuja – Iranin hallinnon IRGC-terroristijoukot liittyivät juhliin Twitterissä ja lupasivat lisää kostoiskuja

Kamppailu vallasta jatkuu Iranissa – Kovan linjan shiiajohtaja ammuttiin pankin odotussalissa

Ruotsi määritteli Iranin IRGC-joukot terroristijärjestöksi

Tunnettu iranilais-suomalainen ihmisoikeustaistelija joutui hyökkäyksen kohteeksi Helsingin Itäkeskuksessa – oli palaamassa Iranin hirmuhallintoa vastustaneesta mielenosoituksesta

Islamistinen vihapuhuja oikeuteen terroristiryhmään kuulumisesta epäiltynä Britanniassa

BBC ja Iran International: Helsingin Resalat-moskeijan vieraileva imaami hyökkäsi hallintoa vastustavan iranilaisnaisen kimppuun Itäkeskuksessa

Helsinkiläismoskeijan johtaja uskoo muslimiväestön räjähdysmäiseen kasvuun ja kantaväestön romahdukseen Suomessa: “Täällä vaan mies miehen kanssa, nainen naisen kanssa”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää