

Kuvituskuvaa. Pixabay.
Brittilehti kertoo Ruotsin synkkevästä tiestä: käsikranaattilähiöiden rikolliset ovat soluttautuneet jo paikallispolitiikkaan
Brittilehti Spectator kirjoittaa Ruotsin ennätysmäisen synkästä tilanteesta. Käsiaseiden laukaukset ja kranaattien räjähdykset ovat maahanmuuttajalähiöissä uusi normaali. Rikolliset värväävät ja aseistavat entistä nuorempia jengisotiinsa. Pohjoismaisen hyvinvointivaltion julkisrahoitteisista virikkeistä ja nuorisotiloista ei ole ollut apua ongelmaan. Sen sijaan nuorisokeskuksista tuli rikollisjengien tukikohtia ja taistelutantereita. Rikollisjengit ovat myös alkaneet havittelemaan entistä suurempaa valtaa soluttautumalla politiikkaan eri puolueissa. Jengit ovat jo onnistuneet kampeamaan vallasta poliitikkoja, jotka ehdottavat toimia jengirikollisuuden kitkemiseksi. Valtiojohto on hiljattain ilmoittanut ryhtyvänsä toimiin tällaisen rinnakkaisyhteiskunnan torjumiseksi. Päättäjät eivät enää puhu maahanmuutosta ja monikulttuurisuudesta unelmana. Sen sijaan pääministeri sanoo nyt suoraan olevansa pessimistinen.
Katuammuskelut ja pommi-iskut kuulostavat suomalaisen korvaan epätodellisilta tai vähintään hyvin kaukaisilta asioilta. Sellaisia näkee ennemmin amerikkalaisissa toimintaelokuvissa kuin paikallisuutisissa, saati ulkona liikkuessaan. Länsinaapurissa asia on jo toinen.
Ruotsalaisjournalisti Paulina Neuding kirjoittaa Spectator-lehdessä, että Tukholman alueella ammuskelut ja räjähdykset ovat uusi normaali. Eräässä kaupunginosassa asukkaita on jopa ohjeistettu ennalta, miten tulee toimia pommi-iskun osuessa omaan rakennukseen.
Ruotsissa kuten Suomessakaan alle 15-vuotiaat eivät voi joutua varsinaiseen rikosoikeudelliseen vastuuseen. Vielä tämän ikärajan jälkeenkin nuorille jaetaan rikoksista kevyempiä tuomioita. Sen seurauksena rikolliset värväävät nuorisoa, aseistavat heitä pommein sekä käsiasein ja lähettävät sotimaan jengisotiin.
Maahanmuuttajalähiöitä hallussaan pitävien rikollisjengien toimintaa on helpottanut se, että Ruotsissa on suvaitsevainen oikeusjärjestelmä. Myöskään poliisien koulutuksessa ei oltu varauduttu pahimpaan, joka lopulta tapahtui.
Polttopisteessä Botkyrkan lähiö
Tuoreimmat ruotsalaiset kauhutarinat ovat peräisin Botkyrkan lähiöstä Tukholman lounaisosista. Melkein puolet väestöstä asuu virallisen kielen mukaan ”haavoittuvaisilla alueilla”. Neuding selventää, että käsite on poliisin poliittisesti korrekti tapa viitata maahanmuuttajaenemmistöön ja rikollisverkostojen vahvaan otteeseen alueista. Maahanmuuttajataustaisten perheiden lapsilla on vaikeuksia koulussa, ja he ovat otollisia värvättäviä rikollisjengeihin.
Ongelmaan on yritetty hakea ratkaisuja, mutta harva yritys on Neudingin mukaan epäonnistunut yhtä pahasti kuin julkisesti tuetut ”nuorisokeskukset”. Botkyrkassa nuorisokeskukset eivät onnistuneet pitämään nuoria poissa kaduilta, vaan pikemminkin niistä tuli jengien päämajoja. Suomessa uutisoitiin jo vuonna 2010 ammuskelusta Botkyrkan nuorisotalossa. Yli kymmenen vuoden aikana tilanne on vain pahentunut entisestään.
Nyt poliisi kommentoi avoimesti, että keskukset olivat taukopaikkoja, joissa jengiläiset kävivät rikollisen toimintansa lomassa pelaamassa videopelejä. Kovan luokan rikollisten kerrotaan ilmaantuneen nuorisokeskukseen luotiliivit päällä. Keskuksista löydettiin myös aseita ja huumeita. Taustaltaan sosiaalidemokraatti pormestari Ebba Östlin julisti, että nuorisokeskuksista oli tullut osa ongelmaa. Hän vaati keskuksia suljettavaksi.
Rikollisjengit havittelevat poliittista valtaa
Yllättäen vain muutama viikko sitten Östlin syrjäytettiin oman puolueensa kokouksessa. Östlinin tukijoiden mukaan häntä vastaan masinoitiin rangaistus siitä, että hän nousi uhmaamaan jengirikollisuutta. Viisikymmentä uutta puolueen jäsentä ilmestyi kuin marssitettuna kokoukseen. Useilla heistä löytyi kytköksiä Botkyrkan rikollisjengeihin.
Sosiaalidemokraattinen puolue kiistää väitteet soluttautumisesta. Sen mukaan puolueen sisällä oltiin vain tyytymättömiä Östlinin johtajuuteen. Tutkivien journalistien paljastamien kytkösten perusteella päätös puolueen paikallisesta johtajavalinnasta oli kuitenkin riippuvainen jengirikollisten avusta.
Ruotsin valtiollinen hallinto on määrännyt komitean tutkimaan koko koulutusjärjestelmää ja erityisesti sen alaisuuteen lukeutuvia organisaatioita. Erityisenä huolena on se, ovatko laitokset sitoutuneet pohjoismaisen yhteiskunnan demokraattisiin arvoihin. Toisin sanoen, valtio pyrkii paikantamaan koulujärjestelmän alttiutta rinnakkaisyhteiskunnalle ja islamistiselle ääriainekselle.
Valtio on myös ottanut tehtäväkseen selvittää rikollisten soluttautumista politiikkaan. Ruotsin oikeusministeri Gunnar Strömmer ilmoitti erillisestä tutkinnasta koskien rikollistahojen poliittista painostusta. Keskustaoikeistolaista moderaattipuoluetta edustava Strömmer on joutunut myöntämään, ettei rikollisten valta rajoitu pelkästään sosiaalidemokraatteihin. Moderaattipuolue joutui jo kuusi vuotta sitten saman kaltaisen skandaalin kohteeksi, kun puolueen paikallinen johtaja savustettiin paikaltaan Botkyrkassa. Samalla alueella vuonna 2018 vihreiden muslimipoliitikko tarjosi Ruotsin kokoomukselle 3000 ääntä vastineeksi moskeijan rakennusluvasta.
Rinnakkaisyhteiskunta yllätti ruotsalaiset
Brittilehti hämmästelee erityisesti Ruotsin korkeita väkivaltatilastoja. Södertäljen kaupungissa Botkyrkan lähellä väkiluku on vain hieman alle 100 000. Silti viime vuonna siellä ammuttiin yhtä paljon ihmisiä kuoliaaksi kuin Lontoossa. Poliisi teki ensimmäiset havaintonsa rikollisten soluttautumisesta paikallispolitiikkaan jo vuonna 2011.
Näkyvä rikollisuus kuten väkivalta ja huumekauppa muodostivat vasta yhden rikollisen toiminnan tason. Keskitasolla tapahtui talousrikoksia ja verkostojen ylläpitoa, kun taas ylimmän tason rikollisilla tiedettiin olevan keinoja vaikuttaa laajemmin yhteiskuntaan, politiikkaan ja talouteen.
Göteborgissa Ruotsin toisiksi suurimmassa kaupungissa kunta on rikollisten kohdistaman paineen alla. Kesällä 2021 kymmenet haastatellut julkisen sektorin työntekijät paljastivat, että rikollisperheet ja jengit olivat onnistuneet painostamaan viranomaisia olemaan puuttumatta ase- ja huumekauppaan. Haastatellut viranomaiset kertoivat voimattomuuden tunteestaan. Heidän ei ollut mahdollista raportoida edes tilanteista, joissa lapsia oli vaarassa.
Ruotsalaisille uusi ja vieras ongelma on kunniaväkivalta sekä laajempi ”kunniasorto”. Se kohdistuu pääosin naisiin ja lapsiin, eikä se ole länsimaisen ihmisoikeuskäsityksen mukaista. Göteborgin paikallispolitiikassa onkin noussut huoli siitä, pystyykö yhteiskunnan apu enää edes saavuttamaan kunniasorron kohteeksi joutuneita ihmisiä. Järjestäytynyt rinnakkaisyhteiskunta pyrkii pitämään ihmisiä otteessaan ja samalla torjumaan pohjoismaisen yhteiskuntajärjestyksen viranomaisineen.
Ruotsin tilanne näyttää synkältä, eikä käännettä ole näkyvissä. Karuun todellisuuteen heränneet päättäjät eivät enää unelmoi maahanmuuton ja monikulttuurisuuden siunauksesta. Pääministeri Ulf Kristersson sanoo olevansa lähitulevaisuuden suhteen pessimistinen: ”Tilanne tulee olemaan todella, todella paha.”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Klaaniyhteisö ja perheen kunnia voivat tehdä naisista synnytyskoneita – nyt myös vihervasemmisto on tulossa mukaan maahanmuuttajanaisten vapautusliikkeeseen

Maahanmuuttopolitiikan hintaa maksavat nyt lapset – ”Suomi on aikaisempaa turvattomampi ja vaarallisempi maa erityisesti lapsille ja nuorille”

Tukiviidakko torppaa työnteon – 725 000 Ruotsin työikäistä veronmaksajien varassa

Ruotsin poliisi tulkitsee perustuslakia omalla tavallaan: Koraanin polttaminen kiellettiin, muut pyhät kirjat saa tuikata tuleen

Ruotsin hallitukselta tiukka linjaus: ”Maahanmuuttajilta on vaadittava enemmän, jotta he voivat saada osansa hyvinvoinnista”

Ruotsin poliisin muut kiireet hidastivat pedofiilitutkintaa: 13 000 vinkkiä pikaiseen selvitykseen – osa rikoksista saattanut jo vanhentua

Ruotsin oikeistohallitus etsii Migrille uutta johtajaa – tiukempi maahanmuuttopolitiikka vaatii uutta otetta

Laura julkaisi kuvan itsestään muslimihunnussa, ja siitäpä sitten raivo repesi

Suomessa sana on ”vapaa”, kunhan ei puhuta islamista tai maahanmuutosta – Tynkkyselle politiikka on käynyt kalliiksi
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













