

LEHTIKUVA
Ruotsin poliisin muut kiireet hidastivat pedofiilitutkintaa: 13 000 vinkkiä pikaiseen selvitykseen – osa rikoksista saattanut jo vanhentua
Ruotsin poliisi on saanut haltuunsa 13 000 valokuvan ja videon materiaalin, joka sisältää todisteita lasten hyväksikäytöstä. Varhaisimmat todisteet ovat vuodelta 2018, mutta muiden kiireidensä takia poliisi pääsee vasta nyt tositoimiin tutkinnassa. Osa rikoksista onkin saattanut jo vanhentua, kertoo SVT.
Ruotsin poliisi on saanut haltuunsa aineiston, joka sisältää 13 000 valokuvaa ja videota lasten hyväksikäytöstä. Materiaali on toimitettu poliisille amerikkalaisen organisaation kautta ja kuvamateriaali on peräisin useista eri sosiaalisista medioista vuodesta 2018 lähtien.
Aineistosta pyritään heti kättelyssä poimimaan törkeimmät tapaukset, joissa kuvaaja käyttää hyväksi omaa lastaan tai työskentelee lasten parissa. Loppuosa valtavasta materiaalista pitää vielä erikseen käydä perusteellisesti läpi sen selvittämiseksi, onko tapauksissa kyse pedofiilisen kuvaston hallussapidosta tai levittämisestä.
– Tämä on onnetonta monessakin mielessä ja osoittaa, kuinka suuresta ongelmasta on kyse, sanoo tutkinnanjohtaja Björn Sellström SVT:lle.
Osa rikoksista ehtinyt vanhentua
Poliisin rajalliset resurssit eivät ole aiemmin riittäneet materiaalin kattavaan läpikäyntiin mutta erikoisoperaation myötä valmista pitäisi tulla kesään mennessä.
Sellströmin mukaan on kuitenkin mahdollista, että osa rikoksista on ehtinyt vanhentua.
Vihjeet on jo jaettu Ruotsin eri poliisialueille ja samalla on laajennettu niiden henkilöiden piiriä, jotka joutuvat tarkastamaan mahdollisesti pedofoliaa sisältävää materiaalia. Operaation kiirellisyys edellyttää poliisilta lisäresurssien käyttöönottoa ja se on saanut aikaan voimakkaita reaktioita virkaikunnassa.
”Sisältö voi olla erittäin vastenmielistä”
”Työntekijät, esihenkilöt ja työsuojeluvaltuutetut ovat nyt huolissaan siitä, että työnantaja on pakottamassa henkilökuntaa työtehtävään, josta voi seurata pahaa oloa tai sairastumisia”, todetaan työsuojeluviranomaisen lausunnossa.
Tutkinnanjohtaja Sellström on samoilla linjoilla:
– Jaan materiaalin läpikäyntiin osallistuvien työtovereideni huolen. Sisältö voi olla erittäin vastenmielistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- työsuojeluviranomainen työsuojeluvaltuutettu esihenkilö Björn Sellström amerikkalainen organisaatio rikoksen vanheneminen todisteet valokuvat vihje poliisin resurssit Ruotsin poliisi videot työntekijä Pedofilia Lasten hyväksikäyttö Sosiaalinen media Some
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elomaa: Lapsia on suojeltava kaikin keinoin seksuaalirikollisilta

Immonen: Lapsiin kohdistuva seksuaalirikollisuus kuriin – EU:lta huomautus Suomelle löperöstä linjasta

Ulkomaalaistaustaiset aikuiset miehet veivät 12- ja 15-vuotiaat tytöt yöksi asuntoon: Lääppimistä, suukottelua ja huumeita – käräjäoikeus hylkäsi raskaat syytteet

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet poistettava Suomesta – ”Laittomasti maassa olevia ei tule palkita lain rikkomisesta”

Brittilehti kertoo Ruotsin synkkevästä tiestä: käsikranaattilähiöiden rikolliset ovat soluttautuneet jo paikallispolitiikkaan
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää