

Matti Matikainen
Eduskunnan puhemies Lohela: Ei ole vääriä mielipiteitä
Perussuomalaisten kansanedustaja Maria Lohela on valittu eduskunnan puhemieheksi. Hän sai vaalissa 127 ääntä.
Lohela luki välittömästi vaalin jälkeen juhlallisen vakuutuksen ja siirtyi puhemiehen korokkeelle kätellen väliaikaisena puhemiehenä toimineen Ben Zyskowiczin (kok.).
Lohela luki heti kiitospuheen, jossa hän kiitti saamastaan luottamuksesta ja lupasi tekemään yhdessä varapuhemiesten kanssa kaikkensa, että eduskunta voi hoitaa tärkeän ja vastuullisen tehtävänsä parhaalla mahdollisella tavalla.
– Maailma ympärillämme, lähempänä ja kauempana, ei ole yksinkertaistunut, vaan monimutkaistunut. Se tuo eteemme pulmia ja haasteita, jotka on kyettävä ratkaisemaan, joskus nopeasti. Siinä meitä auttaa rohkeus, avoimuus ja periksiantamattomuus, Lohela aprikoi.
“Kansanedustajat ovat
paljon vartijoina”
Hän totesi, että uusi hallitus on laatinut ohjelman, jolla se pyrkii kääntämään maamme parempaan suuntaan. Hallitus tuo ratkaisunsa eduskunnan pohdittavaksi ensi viikolla.
– Opposition ainutlaatuinen ja merkityksellinen rooli on vastata siihen omilla ideoillaan ja esityksillään. Täysistuntosali on pohdiskeltujen, perusteltujen ja spontaanienkin sanojen ja ajatusten ilmaisukenttä, jossa ei ole vääriä mielipiteitä.
– Kansanedustajat ovat paljon vartijoina. Kansanedustajat päättävät yli viittä miljoonaa ihmistä koskevista asioista. Ottakaamme työ vakavasti ja olkaamme sen arvoisia. Kunnioitetaan toisiamme, sillä jokaisen panos yhteisten asioiden ajamisessa on tärkeä, Lohela korosti.
Puhemiesäänestyksessä ääniä saivat perussuomalaisista myös Arja Juvonen (10), Pirkko Mattila (4), Ritva “Kike” Elomaa (1), Toimi Kankaanniemi (1), Lea Mäkipää (1), Maria Tolppanen (1) ja Vesa-Matti Saarakkala (1).
Tyhjää äänesti 47 kansanedustajaa, mm. kaikki SDP:n edustajat, jotka protestoivat ryhmäjohtaja Antti Lindtmanin mukaan sitä, ettei puhemiehistöön tullut yhtään opposition edustajaa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Kike Elomaa Toimi Kankaanniemi Lea Mäkipää Arja Juvonen Vesa-Matti Saarakkala Maria Lohela Pirkko Mattila Maria Tolppanen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Puhetta johtamaan – Maria Lohela
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää