
Eerola kiittää hallitusta järkevästä liikenne- ja polttoainepolitiikasta – toimet tukevat yritys- ja elinkeinoelämän kasvua tulevina vuosina
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola piti tänään puheen eduskunnassa liittyen vuoden 2025 talousarviokeskusteluun. Eerola nosti erityisesti esille liikennepolitiikan ja hallituksen panostukset väylien kunnostukseen.
– Tätä talousarviota voisi tietysti kehua monestakin syystä, mutta tässä kohtaa haluan nostaa esille liikennepolitiikan. Näitä väyliä on kunnostettu ennätyspaljon jo nyt tänä kesänä, ja myös ensi kesänä on suuria panostuksia luvassa, Juho Eerola totesi.
Valtatien 15 kunnostus merkittävä koko Itä-Suomelle
Eerola kiitti hallitusta erityisesti valtatien 15 kunnostamiseen suunnatusta yli 120 miljoonan euron investoinnista. Tämä tieosuus Kotkan ja Kouvolan välillä on merkittävä koko Itä-Suomelle ja palvelee erityisesti Hamina-Kotkan satamaa, joka on Suomen suurin vientisatama.
– Tämä yhdistettynä järkevään polttoainepolitiikkaan, jota hallitus myös toteuttaa, tukee meidän yritys- ja elinkeinoelämämme kasvua tulevina vuosina, Eerola jatkoi.

Suomen Uutiset
Lue myös
Valtiovarainministeri Purra: Hallituksen vahva talouspolitiikka luo uskoa ihmisille ja yrityksille – ”Korkeilla veroilla, paapomisella ja holhoamisella emme tule selviämään”
Suomi tekee merkittäviä panostuksia omaan puolustukseensa – Ukrainaa tuetaan voittamaan ja jälleenrakentumaan
Hallitus taklaa maahanmuuton lieveilmiöitä: ”Ruotsin tilanne on vielä mahdollista välttää”
Sopeutustoimet välttämättömiä julkisen talouden tasapainottamiseksi – esimerkiksi kehitysavusta leikataan lisää pitkälti toistasataa miljoonaa
Kokonaisveroaste ei nouse veronkorotuksista huolimatta: Pieni- ja keskituloisen palkansaajan verotaakka kevenee
Mäkelä talouden tilannekuvasta: Jatkossa meidän on pakko saada aikaan enemmän vähemmällä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- polttoainepolitiika valtatie 15 Kouvola tieväylät Hamina-Kotka elinkeinoelämä Itä-Suomi liikennepolitiikka Kotka Juho Eerola talousarvio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Liikenne- ja viestintäministeri Ranne: Tietyömailla urakoidaan ennätyksiä ja vahvistetaan Suomea

Itäinen Suomi mielissään valtatie 15:n hankerahoituksen toteutumisesta – Sheikki Laakso: ”Vihdoinkin kuokka iskee maahan”
Hallituksen ensi vuoden talousarvioesityksessä myönnetään 122 miljoonaa euroa valtatie 15:n Kotkan ja Kouvolan välisen tieosuuden parantamiseksi. Kaksikymmentä vuotta hankerahoitusta odottanut projekti on ollut kansanedustaja Sheikki Laakson poliittisen uran tärkein tavoite.

Puolustusvaliokunnan perussuomalaiset: Valtatie 12 vihdoin kuntoon

Ministeri Ranne: Eurooppatie 16:n jatkaminen Suomen puolelle vahvistaisi yhteyksiä länteen

Hallituksen toisessa lisätalousarviossa panostuksia liikenteeseen, poliisille ja rajalle – Purra: ”Valtion ydintehtäviin kuuluu sisäisen ja ulkoisen turvallisuuden varmistaminen”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.