
LEHTIKUVA/ARKISTO
Valtiovarainministeri Purra: Hallituksen vahva talouspolitiikka luo uskoa ihmisille ja yrityksille – ”Korkeilla veroilla, paapomisella ja holhoamisella emme tule selviämään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että Suomen ja suomalaisten on avattava silmänsä ja oltava yhtenäisiä haastavina aikoina. - Kasvumantran hokeminen ei auta. Vaaditaan oikeita toimenpiteitä ja rohkeaa talouden rakenteiden ja yhteiskunnan uudistamista. Sitä tämä hallitus tekee.
Valtiovarainministeri Riikka Purra esitteli tänään vuoden 2025 budjettinsa eduskunnalle. Purra korostaa esittelypuheenvuorossaan, miten Suomen talouden tila on ollut pitkään aneeminen. Taloudessa näkyy kuitenkin jo valopilkkuja.
– Valtiovarainministeriön ennusteen mukaan talous kasvaa ensi vuonna 1,7 prosenttia. Myös monet muut ennustelaitokset povaavat ensi vuodesta jo parempaa. Vaikka kuluva vuosi on ollut heikko, onneksi valtiontalouden alijäämä näyttäisi jäävän yli miljardi euroa pienemmäksi odotuksiin nähden.
– Rakentamisessakin on jo nähtävissä, että suhdannekuoppa on takanapäin. Hallituksen talouspolitiikka ja vahva sitoutumisemme julkisen talouden vakauttamiseen luo uskoa ihmisille ja yrityksille siitä, että Suomessa on jatkossakin hyvä elää, tehdä työtä ja yrittää. Kuluttajien ostovoima kohenee, kun inflaatio on hidastunut. Korkotaso laskee kuukausi kuukaudelta, ja asuntovelallisille perheille jää enemmän käteen rahaa.
Toimintakykyinen hallitus sopeuttaa
Hallitus päätti keväällä merkittävistä, yli 3 miljardin euron lisäsopeutuksista hallitusohjelmassa jo sovittujen toimien päälle.
– Tämä jos mikä on osoitus hallituksen erinomaisesta toimintakyvystä. Talousarvioehdotuksessa pannaan nyt toimeen näitä keväällä tehtyjä päätöksiä. Hallituksen vahva sitoutuminen julkisen talouden vakauttamiseen on välttämätöntä. Kansainvälinen valuuttarahasto IMF ja luottoluokittajat ovat pitäneet hallituksen talouspolitiikan linjaa oikeana, muistuttaa Purra.
– Hallitusohjelmassa ja keväällä 2024 päätetyt valtionavustussäästöt kasvavat vuonna 2025. Säästöä syntyy yli 150 miljoonaa ministeriöiden avustuksista järjestöille ja säätiöille. Myös esimerkiksi kehitysavusta leikataan lisää pitkälti toistasataa miljoonaa.
Hallitus varmistaa sote-palvelut
Purran mukaan kokonaisveroaste ei nouse vuoden 2023 tasosta hallituksen päätösten vuoksi.
– Sosiaali- ja terveyspalvelut maksavat yhä enemmän vuosi vuodelta. Hallitus lisää soten rahoitusta ensi vuodelle yli 2 miljardia euroa. Haluamme varmistaa, että kansalaiset saavat heille kuuluvat peruspalvelut. Sotemalli on kuitenkin virheellisesti suunniteltu SDP:n ja keskustan johdolla. Valuvikojen arvioinnin ohella hallitus selvittää, mitä hyvinvointialueilla tapahtuu johtamisen näkökulmasta, Purra lupaa.
– Mutta, se vielä todettakoon – on tämä yksi pirullinen työmaa, minkä edellinen hallitus meille soteen avasi. Ylivoimaisesti suurin murheenkryyni myös näin valtiovarainministerin näkökulmasta.
Jengirikollisuutta torjutaan
Jokaisen itsenäisen maan tärkein tehtävä on huolehtia ulkoisesta ja sisäisestä turvallisuudesta, sanoo Purra.
– Olemme saaneet nähdä ja kuulla viranomaisilta, kuinka katurikollisuus ja nuorisojengiväkivalta ovat lisääntyneet. Maahanmuuton lieveilmiöt ovat kasvussa, kuten on tapahtunut ja tapahtuu kaikissa muissakin vastaavanlaista politiikkaa toteuttaneissa maissa. Onneksi Suomi korjaa suuntaa, ja esimerkiksi Ruotsin tilanne olisi vielä mahdollista välttää.
– Pääkaupunkiseudun osalta tilanne on menossa nopeasti huonoon suuntaan ilman jämäkkää rikostorjuntaa. Siksi teemme panostuksia jengirikollisuuden torjuntaan. Jo aiemmin päätetyn lisäksi satsaamme miljoonia euroja poliisin nuoriso- ja jengirikollisuuden torjuntaan. Ja hallitusohjelman mukaisesti poliisin resursseja lisätään niin, että 8 000 poliisin määrä vaalikauden lopussa mahdollistuu.
Ryhtiä talousanemian sijaan
Suomen talouden tila on ollut pitkään aneeminen, sanoo Purra.
– Vaikka nyt kyse on myös huonosta suhdanteesta, ei seitsemäntoista vuoden talouskasvun olemattomuus ole kiinni suhdanteesta. Tämä tosiasia on nyt pakko tunnustaa. Kasvumantran hokeminen ei auta. Vaaditaan oikeita toimenpiteitä ja rohkeaa talouden rakenteiden ja yhteiskunnan uudistamista. Sitä tämä hallitus tekee.
– Suomen ja meidän suomalaisten on avattava silmämme; meidän on oltava yhtenäisiä haastavina aikoina. Naivismin on aika mennä. On myös tarve ryhdistäytyä, sillä olemme päässeet henkisesti veltostumaan vuosien saatossa. On aika kantaa vastuuta ja ottaa vastuuta itsestään. Ei vaatia vain oikeuksia vaan peräänkuuluttaa velvollisuuksia. Korkeilla veroilla, paapomisella ja holhoamisella emme tule selviämään.
Tulevaisuus tehdään kouluissa
Näin pienellä kansakunnalla ei ole varaa päästää peruskoulusta lapsia maailmalle ilman oikeaa luku-, kirjoitus- ja laskutaitoa, Purra painottaa.
– Miten voisimme ikinä menestyä jatkossa kansainvälisessä kilpailussa vaikkapa robotiikan, tekoälyn ja kvanttiteknologioiden saralla, jos lapsemme eivät osaa kertotaulua kuin auttavasti. Vanhemmilla on ensisijainen vastuu kasvatuksesta; opettajille on palautettava auktoriteetti.
– Tarvitsemme koulurauhaa. Oppimisen tukea vahvistetaan kaikilla asteilla. Hallitus satsaa koulupoliisiin, jotta lapsemme saisivat opiskella rauhassa kouluissamme, ilman väkivallan tai rikollisuuden uhkaa, Purra kertoo.
Esimerkin muille kouluille Purra löytää Tyrnävältä.
– Tyrnävällä on päästy erinomaisiin tuloksiin yläluokilla, kun matematiikkaa ja äidinkieltä on opetettu tasoryhmissä. Tyrnävän Kuulammen koulu on Suomen paras PISA-koulu. Tästä sopii ottaa esimerkkiä. Kyllä me osaamme, kun haluamme!
Suomi ei nouse ilman kasvua ja työtä
Hallitus lisää T&K-panostuksia sadoilla miljoonilla. Suurten investointien verohyvitys on lausuntokierroksella. Teollisuussijoitusta pääomitetaan 100 miljoonalla eurolla ensi vuonna, joten suomalaisille kasvuyrityksille tulee riittämään rahoitusta.
– Kantaverkkoyhtiötä pääomitetaan tarvittaessa, jotta investoinnit saadaan käyntiin esimerkiksi Itä-Suomessa. Esimerkkinä aluetaloudellisista panostuksista mainitsen GTK:n koerikastamon rakentamisen Outokumpuun. Kymenlaaksossa Kotkan valtatie ja VT 12 saavat merkittävän ja kauan toivotun rahoituksen tienpitoon ja perusparannuksiin. Ensi kesänäkin tuore asfaltti tuoksuu koko maassa, Purra sanoo ja jatkaa:
– Koko maa on todella pidettävä elinvoimaisena näinä haastavina aikoina. Kyllä me nousemme – työllä, sisulla ja rakkaudella isänmaatamme kohtaan.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Suomi tekee merkittäviä panostuksia omaan puolustukseensa – Ukrainaa tuetaan voittamaan ja jälleenrakentumaan
Hallitus taklaa maahanmuuton lieveilmiöitä: ”Ruotsin tilanne on vielä mahdollista välttää”
Sopeutustoimet välttämättömiä julkisen talouden tasapainottamiseksi – esimerkiksi kehitysavusta leikataan lisää pitkälti toistasataa miljoonaa
Kokonaisveroaste ei nouse veronkorotuksista huolimatta: Pieni- ja keskituloisen palkansaajan verotaakka kevenee
Mäkelä talouden tilannekuvasta: Jatkossa meidän on pakko saada aikaan enemmän vähemmällä
Eerola kiittää hallitusta järkevästä liikenne- ja polttoainepolitiikasta – toimet tukevat yritys- ja elinkeinoelämän kasvua tulevina vuosina
Artikkeliin liittyvät aiheet
- panostukset sopeutustoimet Jengirikollisuus Investoinnit Yritykset Julkinen talous Riikka Purra Rakentaminen hallitus työllisyys koulutus verotus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Budjettiriihi päätökseen: Sopeutus on uusi normaali – katseet käännetään kasvuun
Valtion budjetti on ensi vuonnakin alijäämäinen ja takapakki taittuu vasta vuonna 2027. Nyt katseet käännetään kasvuun ja siihen hallitusohjelma antaa mainiot eväät. Hallitus huolehtii talouden rakenteista ja edellytyksistä tehdä työtä. Mutta kasvava ja kestävä hyvinvointi syntyy yksityisellä sektorilla.

Perussuomalaisten Sakari Puisto: Demareilta talouden oikaisuliike olisi jäänyt tekemättä – ”Tämä hallitus tekee historiallisia talousuudistuksia ja työllistämistoimia”
SDP:n kansanedustaja Joona Räsäseltä kuultiin maanantain A-studiossa moitteita hallituksen taloussopeutustoimista, vaikka hyvin tiedetään, että demarit eivät itse kykenisi minkäänlaisiin sopeutuksiin hallituksessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sakari Puisto totesi, että tarvittava talouden oikaisu olisi jäänyt tekemättä, jos SDP olisi nyt vallankahvassa.

Demari tuuttasi A-studiossa niin paksua höpöä, että Purra puuskahti: ”You can’t make this shit up”
Sanna Marinin/Antti Rinteen hallitus oli tunnetusti täysin kyvytön tekemään minkäänlaisia säästöjä. Tämä ei kuitenkaan estänyt tänään A-studiossa vieraillutta SDP:n kansanedustaja Joona Räsästä moittimasta istuvan hallituksen tekemiä säästötoimia ja hurskastelemasta, että "kyllä tässä vielä aikamoinen sarka vielä seuraavalle hallitukselle jää".

Junnila: Demarien maahanmuuttolinja ei perustu työllisyydelle – ”Tämä hallitus edistää vain sellaista maahanmuuttoa, jossa omalla palkalla tulee toimeen”
Demarien talous- ja työllisyyspolitiikan vahvana kärkenä on edelleen haalia Suomeen lisää maahanmuuttajia maailmalta sen sijaan, että kansallisin voimin pyrittäisiin löytämään keinoja kotimaisen työllisyyden vahvistamiseksi ja parantamaan työnteon kannustimia Suomessa.

Demarien Lindtman vaatii lisää työperäistä maahanmuuttoa, elinkeinoministeri Rydman torppaa: ”Ensisijaista pitää olla kotimaisen työttömän saaminen kiinni leivänsyrjään”
Hallituksen tuoreessa talousarvioesityksessä tehdään määrätietoisia panostuksia talouskasvulle. Tästä huolimatta elinkeinoministeri Wille Rydman ja puolustusministeri Antti Häkkänen saivat Ylen A-studiossa kuullakseen oppositiojohtajilta Antti Kaikkoselta ja Antti Lindtmanilta, ettei hallitus muka panosta tarpeeksi kasvutoimiin.
Viikon suosituimmat

Ylen ex-toimittaja muistuttaa Nasima Razmyarin eturistiriidasta: Lobbaa poliitikkona maahanmuuton lisäämistä, samaan aikaan mukana vastaanottokeskusbisneksessä
SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyar on pitkään ajanut politiikassa maahanmuuton lisäämistä ja korostanut vastaanottokeskusten tarpeellisuutta. Samaan aikaan hän on itse toiminut hallitusjäsenenä yrityksessä, joka tuottaa näitä palveluita.

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Vantaa on varoittava esimerkki pieleen menneestä maahanmuutosta – velkaantuneen kaupungin asukkaista kohta kolmannes vieraskielisiä
Vantaa on Suomen vieraskielisin kaupunki, jonka asukkaista lähes kolmannes puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea. Luvut puhuvat puolestaan kaupungista, jossa työttömyys ja riippuvaisuus sosiaalituista ovat huippuluokkaa koko maan tasolla. Vantaa voi näyttää suunnan, johon Suomi on maahanmuuton myötä menossa - jos sitä ei selvästi rajoiteta.

Iranin kansa juhlii diktaattorin kuolemaa: ”Khamenei meni helvettiin”
Iranin kansa ryntäsi riemuitsemaan kaduille heti kun tieto uskonnollisen diktaattori Ali Khamenein kuolemasta oli varmistunut. Pelon ja kauhun tilalle oli tullut toivo, joka näkyi ja kuului myös Iranin ulkopuolella.

Ei matkalippua, ei tarkastusmaksua, ei ongelmia – Tampereella pummimatkustaja voi nyt livahtaa omille teilleen lipuntarkastajalle kärähdettyään
Tampereen kaupunki on ryhtynyt tekemään pummilla matkustajien unelmista totta. Tampereen joukkoliikenteen uusi ohjeistus sallii, kuinka liputtomat matkustajat voivat kärähdettyään jatkossa vain poistua ratikasta tai bussista omille teilleen ilman maksua tai henkilötietojen antamista.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Kolumni: Yle puhuu polarisaatiosta mutta ruokkii sitä itse
Mailiin tupsahti uutiskirje, jossa MustReadin toimittaja Erkka Railo tenttaa Ylen uutta toimaria Marit af Björkestenia. Ylen mielestä yhtiön tehtävä on yhdistää suomalaisia, mutta toisaalta poliittinen polarisaatio vaikeuttaa yhteiskunnallista keskustelua, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila.

Päivän pointti: Sääntöpohjainen maailmanjärjestys on vasemmistolle kuin pyhä huoneentaulu – mutta kaupan kassalla ja joukkoliikenteessä säännöistä voi joustaa

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom ihmetteli eduskunnan kyselytunnilla, miksi oppositio niin taitavasti arvostelee hallitusta mutta ei uskalla esittää omia vaihtoehtojaan ääneen kyselytunnilla. Bergbom listasi itse opposition vaihtoehdot ja kysyi pääministeri Petteri Orpolta suoraan, maistuvatko ne hallitukselle.

Antikainen: Iranin hirmuhallinnon johtaja sai mitä tilasi – Putin seuraavaksi listalle
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ei pidä Vladimir Putinin mielipuolisten liittolaisten neutralointia mitenkään huonona asiana. Hän kritisoi Facebook-kirjoituksessaan vasemmiston ja kokoomuksen ulkopoliittisen johdon surua ja "kansainvälinen oikeus" -mantraa, joka nykymuodossaan suojelee roistoja, jotka päivittäin tallovat länsimaisten arvojen ja normien päälle ja nauravat kansainväliselle oikeudelle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää












