

LEHTIKUVA
Elomaa ja Savio: Lapsen näkökulma unohtui varhaiskasvatuslakia uudistettaessa
Eduskunta äänesti tänään uuden varhaiskasvatuslain sisällöstä. Perussuomalaiset kansanedustajat Ritva ”Kike” Elomaa ja Sami Savio tekivät useita muutosehdotuksia laajaan lakipakettiin, koska ovat huolissaan päiväkotien arjen sujuvuudesta. Muutosehdotukset kuitenkin hävisivät äänestyksissä.
– Tärkeintä olisi varmistaa lasten turvallisuus ja hyvinvointi päivähoitopäivän aikana. Valitettavasti tämä jäi liian vähälle huomiolle lakiesityksessä, jossa keskitytään lähinnä henkilöstön koulutusvaatimusten nostamiseen, Savio harmittelee.
Koulutusvaatimuksiin kohtuuttomia korotuksia
Päiväkodeissa työskentelevien lastenhoitajien määrä vähenee asiantuntija-arvioiden siirtymäkauden aikana mukaan jopa 9000:lla, kun kuntien on palkattava heidän tilalleen korkeakoulutettua henkilökuntaa. Esityksen työllisyysvaikutuksista ei ole tehty tarkkaa arviota, mutta ainakaan kokonaan lastenhoitajien määrän pienenemistä ei voida toteuttaa eläköitymisen kautta.
– Kaikkien ammattiryhmien tekemän työn tärkeys ja osaaminen olisi pitänyt huomioida lakiehdotuksessa paremmin. Varsinkin alle kolmevuotiaiden ryhmissä korostuu käytännön hoiva- ja hoitotyö. Erityisesti niissä tulisi mahdollistaa jatkossakin nykyinen hyväksi havaittu ja lastenkin kannalta toimiva henkilöstörakenne, jossa varhaiskasvatuksen kandidaatin tai sosionomin kanssa työskentelee yleensä kaksi lastenhoitajaa, Elomaa vaatii.
Ryhmäkoot eivät saa nousta
Perussuomalaisten mielestä päiväkotien ryhmäkokoihin tulee kiinnittää jatkossa vakavaa huomiota. Erityisesti osa-aikaisten ryhmät ovat heidän mielestään jo nyt aivan liian suuria.
– Kolmen aikuisen valvonnassa voi olla jopa 39 yli kolmevuotiasta lasta. Kyse on ennen kaikkea lasten turvallisuudesta, Elomaa ja Savio huomauttavat.
Uhkana henkilöstöpula
Lakiesityksen tultua voimaan niin sanotut koulutukselliset umpiperät voivat muodostua uralla etenemisen esteiksi päiväkodeissa. Esimerkiksi vuoden 2023 jälkeen valmistuvat varhaiskasvatuksen sosionomit eivät voi pätevöityä varhaiskasvatuksen opettajan tehtävään edes täydennyskoulutuksen kautta, vaan joutuvat suorittamaan varhaiskasvatuksen kandidaatin tutkinnon. Myös päiväkodin johtajan kelpoisuusvaatimukset tiukkenevat selvästi nykyisestä. Perussuomalaiset pitävät kelpoisuusvaatimusten rajua nostoa tarpeettomana.
– Osaavasta ja pätevästä päiväkotien henkilökunnasta on jo nyt varsinkin monella kasvupaikkakunnalla huutava pula, johtuen osin työn vastuullisuuteen nähden hyvin matalasta palkkatasosta. Lakiesitys vaikeuttaa tilannetta entisestään, kun koulutusmäärät eivät pysy millään muutosten perässä. Henkilökunnan heikosta saatavuudesta ja nopeasta vaihtuvuudesta kärsivät ennen kaikkea päivähoidossa olevat lapset, kansanedustajat toteavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Lapsiasiainvaltuutettu Kurttila: “Maahanmuuttajaisille on kirkastettava lapsen etua ja suomalaisen yhteiskunnan toimintaa”

Hallituksen perhepoliittinen uudistus kaatuu – perussuomalaiset oli taas askeleen edellä

Perussuomalaiset: Varhaiskasvatuksen toimivuus on uusia pätevyysvaatimuksia tärkeämpää – ”vaatimuksia ollaan kohtuuttomasti tiukentamassa”

PS-kansanedustajat: Sosionomin pätevyys täydennettynä opettajan pedagogisilla pätevyyksillä pitäisi palauttaa varhaiskasvatuslakiin
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.