

LEHTIKUVA
Emeritusprofessori Matti Virén arvostelee ay-liikkeen kiihkoilua: Lakkoilu on hullua puuhaa – ”Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa”
Sanna Marinin (sd) hallituksen aikaan Suomessa tapahtui historian suurin reaalipalkkojen alennus, mutta ay-liike oli hiiren hiljaa. Sitten heti hallituksen vaihduttua Hakaniemessä alkoi hirveä huuto, taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén ihmettelee.
Palkansaajakeskusjärjestöt SAK ja STTK järjestivät torstaina valtakunnallisen lakkopäivän sekä mielenosoituksen Helsingin Senaatintorilla. Jo keskiviikkona Suomessa alkaneet poliittiset lakot jatkuvat tänään perjantaina.
Ay-liike vastustaa jättilakolla hallituksen työelämäuudistuksia, joiden tarkoituksena on korjata kuralla olevaa Suomen taloutta. Taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kummeksuu ay-liikkeen toimia.
– Mitä tekemistä lakolla on talouden kanssa? Lakkoilu on hullua puuhaa. Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa. Sopii puhua lamasta.
– Sanna Marinin (sd) hallituksen aikaan Suomessa tapahtui historian suurin reaalipalkkojen alennus, mutta Hakaniemi oli tuolloin hiiren hiljaa. Sitten heti hallituksen vaihduttua Hakaniemessä alkoi hirveä huuto, Virén ihmettelee.
Hän toimii perussuomalaisen Suomen Perusta -ajatuspajan hallituksen puheenjohtajana.
Katkera vallanvaihto
Emeritusprofessori muistuttaa, että valta vaihtui Suomessa viime eduskuntavaalien seurauksena. Kansa sanoi sanansa. Velkarallia ajanut Marinin vasemmistohallituksen tilalle tuli Petteri Orpon (kok) oikeistohallitus.
– Olen pettynyt opposition toimiin viimeisen puolen vuoden aikana. Opposition on edelleenkin vaikea ymmärtää, että valta vaihtui Suomessa viime keväänä. Ja sen on vaikea ymmärtää, nyt on pakko tehdä jotain. Velkarallin aika on ohi, Virén sanoo.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) koettaa saada karikolle ajetun Suomen talouden kestävän kasvun uralle.
Jäsenmäärät laskussa
Taloustilanteen korjaamiseksi tarvitaan monenlaisia toimia ja leikkauksia, jotka koskevat kaikkia. Virénin mukaan taloutta kohentavat toimenpiteet eivät ole herättäneet mitään vastakaikua ay-liikkeessä ja oppositiossa.
– Meneillään olevassa lakkoilussa ei ole niinkään kyse toimeentulosta vaan vallasta. Ay-liike hakee paikkaansa. Vain Akava on pitänyt jäsenmääränsä, kun muille keskusjärjestöille tulee painetta kentältä, että mitä ne meinaavat saada aikaiseksi. Aika erikoista on se, että Hakaniemi on valinnut päävastustajakseen Suomen hallituksen – ei suinkaan pääomapiirejä, Virén kertoo.
15 miljardin musta aukko
Suomi on velkaantunut viime vuosina aiempaa nopeammin. Valtiolla oli velkaa viime joulukuun lopussa yli 156 miljardia euroa, eli jokaista suomalaista kohden velkaa oli liki 28 000 euroa.
Virén huomauttaa, että Suomen taloudessa on noin 15 miljardin euron musta aukko, joka joudutaan täyttämään velkarahalla.
– On suorastaan raivostuttavaa, että jos hallitus yrittää saada muutosta, niin se torpataan heti alkumetreillä.
Vaihtoehtoja kaivataan
Hänen mielestään on hankala keskustella ilman vaihtoehtoa.
– Minun mielestäni opposition ja Hakaniemen moraalinen velvollisuus olisi tarjota vaihtoehto. Vaihtoehdon esittäminenhän on opposition päätehtävä. Nykytilanteessa thatcherimainen ”Ei, Ei ja vielä kerran Ei” ei ole mikään vaihtoehto. Mistä saadaan uusia yrityksiä, työpaikkoja, verotuloja, tuottavuuden kasvua, parempia palkkoja ja niin edelleen? Meidän kaikkien on osallistuttava siihen keskusteluun.
– Ja aika alkaa käydä vähiin. Jopa päivä valtion velkataakka vain kasvaa ja kortistot täyttyvät. Itärajan takana sitä ei ainakaan itketä, Virén sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jäsenmäärä kasvunäkymät lakkoilu verotulot työpaikat oppositio Yritykset Julkinen talous STTK Sanna Marin SAK Petteri Orpo Matti Virén Ay-liike Velkaantuminen hallitus työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Julkisen sektorin henkilöstön määrä ei voi loputtomiin enää kasvaa – talousprofessori Virén varoittaa: ”Karhu tulee vastaan”

Vasenlaita hullaantui velkaan: Holtiton velanotto antoi vauhtia korkopomppuun – jo seuraavan vuosikymmenen taitteessa valtion velkojen korkomenot liki seitsemän miljardia

Työtaistelujen tulisi olla suhteessa tavoitteisiin ja vahingoittaa vain työriidan osapuolia – Ronkainen: Onko ay-liike kehityksen vauhdittaja vai jarru?

Vasemmisto lietsoo joukkoja poliittisiin lakkoihin, hallitus peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua: Käy kalliiksi yhteiskunnalle

Bergbom kehotti poliittisia lakkoilijoita palaamaan töihin: ”On painava syy pelastaa hyvinvointivaltio”

Purra: Liitoille ei anneta veto-oikeutta työmarkkinauudistuksissa – ”Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi”

Antikainen: Ay-pomot vaarantavat lääkkeiden huoltovarmuuden ja ihmisten terveyden – lääketehtaille myönnettävä poikkeuslupa

Perussuomalainen Nuoriso ja Kokoomusnuoret: Poliittiset lakot kiellettävä kriittisillä aloilla mahdollisimman pian

Oppositiolla heikot eväät julkisen talouden pelastamiseksi: Keskusta ja SDP tarjoavat tyhjää, vihreät haluaa leikata eläkeläisiltä
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää