

LEHTIKUVA
Emeritusprofessori Matti Virén arvostelee ay-liikkeen kiihkoilua: Lakkoilu on hullua puuhaa – ”Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa”
Sanna Marinin (sd) hallituksen aikaan Suomessa tapahtui historian suurin reaalipalkkojen alennus, mutta ay-liike oli hiiren hiljaa. Sitten heti hallituksen vaihduttua Hakaniemessä alkoi hirveä huuto, taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén ihmettelee.
Palkansaajakeskusjärjestöt SAK ja STTK järjestivät torstaina valtakunnallisen lakkopäivän sekä mielenosoituksen Helsingin Senaatintorilla. Jo keskiviikkona Suomessa alkaneet poliittiset lakot jatkuvat tänään perjantaina.
Ay-liike vastustaa jättilakolla hallituksen työelämäuudistuksia, joiden tarkoituksena on korjata kuralla olevaa Suomen taloutta. Taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kummeksuu ay-liikkeen toimia.
– Mitä tekemistä lakolla on talouden kanssa? Lakkoilu on hullua puuhaa. Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa. Sopii puhua lamasta.
– Sanna Marinin (sd) hallituksen aikaan Suomessa tapahtui historian suurin reaalipalkkojen alennus, mutta Hakaniemi oli tuolloin hiiren hiljaa. Sitten heti hallituksen vaihduttua Hakaniemessä alkoi hirveä huuto, Virén ihmettelee.
Hän toimii perussuomalaisen Suomen Perusta -ajatuspajan hallituksen puheenjohtajana.
Katkera vallanvaihto
Emeritusprofessori muistuttaa, että valta vaihtui Suomessa viime eduskuntavaalien seurauksena. Kansa sanoi sanansa. Velkarallia ajanut Marinin vasemmistohallituksen tilalle tuli Petteri Orpon (kok) oikeistohallitus.
– Olen pettynyt opposition toimiin viimeisen puolen vuoden aikana. Opposition on edelleenkin vaikea ymmärtää, että valta vaihtui Suomessa viime keväänä. Ja sen on vaikea ymmärtää, nyt on pakko tehdä jotain. Velkarallin aika on ohi, Virén sanoo.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps) koettaa saada karikolle ajetun Suomen talouden kestävän kasvun uralle.
Jäsenmäärät laskussa
Taloustilanteen korjaamiseksi tarvitaan monenlaisia toimia ja leikkauksia, jotka koskevat kaikkia. Virénin mukaan taloutta kohentavat toimenpiteet eivät ole herättäneet mitään vastakaikua ay-liikkeessä ja oppositiossa.
– Meneillään olevassa lakkoilussa ei ole niinkään kyse toimeentulosta vaan vallasta. Ay-liike hakee paikkaansa. Vain Akava on pitänyt jäsenmääränsä, kun muille keskusjärjestöille tulee painetta kentältä, että mitä ne meinaavat saada aikaiseksi. Aika erikoista on se, että Hakaniemi on valinnut päävastustajakseen Suomen hallituksen – ei suinkaan pääomapiirejä, Virén kertoo.
15 miljardin musta aukko
Suomi on velkaantunut viime vuosina aiempaa nopeammin. Valtiolla oli velkaa viime joulukuun lopussa yli 156 miljardia euroa, eli jokaista suomalaista kohden velkaa oli liki 28 000 euroa.
Virén huomauttaa, että Suomen taloudessa on noin 15 miljardin euron musta aukko, joka joudutaan täyttämään velkarahalla.
– On suorastaan raivostuttavaa, että jos hallitus yrittää saada muutosta, niin se torpataan heti alkumetreillä.
Vaihtoehtoja kaivataan
Hänen mielestään on hankala keskustella ilman vaihtoehtoa.
– Minun mielestäni opposition ja Hakaniemen moraalinen velvollisuus olisi tarjota vaihtoehto. Vaihtoehdon esittäminenhän on opposition päätehtävä. Nykytilanteessa thatcherimainen ”Ei, Ei ja vielä kerran Ei” ei ole mikään vaihtoehto. Mistä saadaan uusia yrityksiä, työpaikkoja, verotuloja, tuottavuuden kasvua, parempia palkkoja ja niin edelleen? Meidän kaikkien on osallistuttava siihen keskusteluun.
– Ja aika alkaa käydä vähiin. Jopa päivä valtion velkataakka vain kasvaa ja kortistot täyttyvät. Itärajan takana sitä ei ainakaan itketä, Virén sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
- jäsenmäärä kasvunäkymät lakkoilu verotulot työpaikat oppositio Yritykset Julkinen talous STTK Sanna Marin SAK Petteri Orpo Matti Virén Ay-liike Velkaantuminen hallitus työttömyys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Julkisen sektorin henkilöstön määrä ei voi loputtomiin enää kasvaa – talousprofessori Virén varoittaa: ”Karhu tulee vastaan”

Vasenlaita hullaantui velkaan: Holtiton velanotto antoi vauhtia korkopomppuun – jo seuraavan vuosikymmenen taitteessa valtion velkojen korkomenot liki seitsemän miljardia

Työtaistelujen tulisi olla suhteessa tavoitteisiin ja vahingoittaa vain työriidan osapuolia – Ronkainen: Onko ay-liike kehityksen vauhdittaja vai jarru?

Vasemmisto lietsoo joukkoja poliittisiin lakkoihin, hallitus peräänkuuluttaa suhteellisuudentajua: Käy kalliiksi yhteiskunnalle

Bergbom kehotti poliittisia lakkoilijoita palaamaan töihin: ”On painava syy pelastaa hyvinvointivaltio”

Purra: Liitoille ei anneta veto-oikeutta työmarkkinauudistuksissa – ”Hallituksella on poliittinen mandaatti viedä uudistuksia läpi”

Antikainen: Ay-pomot vaarantavat lääkkeiden huoltovarmuuden ja ihmisten terveyden – lääketehtaille myönnettävä poikkeuslupa

Perussuomalainen Nuoriso ja Kokoomusnuoret: Poliittiset lakot kiellettävä kriittisillä aloilla mahdollisimman pian

Oppositiolla heikot eväät julkisen talouden pelastamiseksi: Keskusta ja SDP tarjoavat tyhjää, vihreät haluaa leikata eläkeläisiltä
Viikon suosituimmat

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Purra: Suomalainen yhteiskunta on tienhaarassa
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi talouden arviointineuvoston tänään julkistettua raporttia Economicumissa järjestetyssä seminaarissa. Purra painottaa voimakkaasti yhteiskunnan uudistamisen tarvetta.















