

LEHTIKUVA
Viikon 19/2016 luetuin
Epäilyttävän irakilaismiehen vierailu seurakunnan päiväkerhossa kuohuttaa Kangasalalla – ”Turvapaikanhakijoita ei saa päästää lasten pariin”
Kangasalan seurakunnan päiväkerhojen lasten vanhemmat ovat järkyttyneitä. Vatialan päiväkerhossa vieraili irakilainen mies, jota epäillään seurakunnan nettisivujen keskustelufoorumilla sotarikolliseksi.
Netissä on julkaistu valokuva, jossa samannäköinen henkilö esiintyy aseistautuneena sotilasvarusteissa. Toisessa kuvassa, joka on ladattu luvattomasti sosiaaliseen mediaan, mies esiintyy kerholasten kanssa.
Kangasalan seurakunnan mukaan lasten kerhoissa on vieraillut muutaman hengen turvapaikanhakijaryhmiä kevään aikana. Helsingin kaupungin varhaiskasvatuslautakunnan jäsen ja eduskunta-avustaja Aleksi Niskanen (ps.) on järkyttynyt tapahtuneesta.
– Se on järkyttävää ja anteeksiantamatonta, että päästetään lasten pariin turvapaikanhakijoita, joiden taustoja ei ole selvitetty. En hyväksy tällaista menettelyä, Niskanen sanoo.
Turvaselvitys koskee kaikkia
Suomen lain mukaan henkilön täytyy esittää työnantajalle, viranomaiselle, oppilaitokselle tai vapaaehtoistoiminnan järjestäjälle rikostaustaote, kun henkilö ryhtyy toimimaan alaikäisten kanssa.
– Kaikkien lasten kanssa toimivien turvapaikanhakijoiden tausta pitää selvittää. Suomalaisenkin täytyy antaa turvaselvitys omasta taustastaan, jos hän työskentelee lasten kanssa. Turvapaikanhakijoiden joukossa on ollut sotarikollisia ja muihin rikoksiin syyllistyneitä, Niskanen muistuttaa.
Ei pidä hyssytellä
Niskanen ei ymmärrä henkilöitä, jotka koettavat vimmalla saada turvapaikanhakijoita lasten pariin – tuntematta heidän taustojaan.
– Tällöin ehdon tahdoin vaarannetaan lasten turvallisuus, sillä henkilön taustoja ei kuitenkaan saada selvitettyä.
Niskanen on huolissaan kuinka yleistä Kangasalan tapauksen kaltaiset tilanteet ovat Suomessa.
– Tämä on sellainen asia, josta ei pidä hyssytellä. Suomi-laiva uppoaa, jos ei saa puhua vakavasta asiasta. Vanhempien pitäisi ottaa viranomaisiin tai meihin poliitikkoihin yhteyttä tämmöisissä tapauksissa.
Lasten perusturvallisuudesta huolehtiminen on perussuomalaisille erittäin tärkeää.
– Lakejahan meillä on, mutta täytyisi olla valtakunnallinen toimintalinja, jolla huolehditaan puolustuskyvyttömien lasten perusturvallisuudesta. Myös vanhempien elämä menee entistä rankemmaksi, jos pitää pelätä ketä lasten parissa liikkuu, Niskanen sanoo.
Kirkkoherra: ”Selvittely on vielä kesken”
Kangasalan seurakunnan kirkkoherra Seppo Jarva vakuuttaa Suomen Uutisille, että maaliskuussa sattunut tapaus selvitetään perin pohjin.
– Tämä on valitettavaa. Olen järkyttynyt ja surullinen samoin kuin lasten vanhemmat. Kokonaiskuvan selvittely on vielä kesken. Turvapaikanhakijoiden kanssa työskentelevä henkilö on ulkomailla, enkä ole vielä voinut käydä tapahtunutta läpi hänen kanssaan, Jarva kertoo.
Kirkkoherra on nähnyt valokuvia lasten parissa vierailleesta irakilaismiehestä. Toisessa kuvassa hän esiintyy lasten kanssa ja toisessa aseistautuneena sotilaana.
– Olemme kysyneet viranomaisilta henkilön mahdollisesta sotarikostaustasta, mutta emme ole saaneet sille vahvistusta. Valokuvien perusteella on yhdennäköisyyttä, Jarva toteaa.
Seurakunnan mukaan vierailijat viipyivät Vatialan seurakuntakodin kerhossa yhteensä vajaan tunnin. Vierailun päätteeksi otettiin valokuvia, joita on myöhemmin käytetty väärin. Seurakunta on pyytänyt kuvia julkaisseet poistamaan lasten kuvat sosiaalisesta mediasta.
Kaikkien taustoja ei tunneta
Jarvan mukaan seurakunta on tarkistaa henkilön taustan, kun hänet palkataan töihin. Myös pitkäaikaisten vapaaehtoistyöntekijöiden tausta selvitetään.
– Mikäli palkkaamme työsuhteeseen jonkun henkilön, niin hänen pitää kolmen kuukauden sisällä esittää rikostaustaote ennen kuin virka voidaan vahvistaa. Tunnin tai päivän kestävään ja satunnaiseen vapaahehtoistentyöhön osallistuvien taustoja ei tarvitse selvittää.
Jarvan mielestä vapaaehtoistöihin lyhytaikaisesti osallistuvien taustojen selvittely kuormittaisi poliisia liikaa.
Kerhovierailujen tarkoitus on ollut Jarvan käsityksen mukaan näyttää turvapaikanhakijoille, millaista työtä kirkko tekee eri-ikäisten ihmisten kanssa Suomessa.
Vanhemmille keskustelutilaisuus
Jarvan mukaan seurakunta on ollut keskusteluyhteydessä lasten vanhempien kanssa. Lisäksi seurakunta järjestää vanhemmille keskustelutilaisuuden ensi viikolla.
– Suurin virhe tässä on se, että kerhoihin on tullut vieraita, vaikka heistä ei ole etukäteen ilmoitettu. Sitä selvitetään, miksi näin on käynyt.
– Meillä on ohjeet, joiden mukaan lasten vanhemmille pitää kertoa vieraista etukäteen. Myös valokuvaaminen on luvanvaraista. Jos olisi toimittu Kirkkohallituksen ohjeiden mukaan, niin tällaista tilannetta ei olisi päässyt syntymään, Jarva myöntää.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää