

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Eskilstunan eskareissa opetetaan suojautumaan luodeilta – kesään mennessä puolet oppilaista koulutettu kätkeytymään lukkojen taakse
Ampumistapausten lisääntyminen on tuonut todellisen vaaran käsin kosketeltavaksi Ruotsin kouluissa. Viranomaiset ovat reagoineet uhkaan aloittamalla esikoululaisten ja koulujen henkilökunnan harjoittamisen pahimman varalta. Kaikki osaavat paeta tulipaloa, mutta nyt on toimittava toisin.
Eskilstunan ongelmalähiöiden 15 esikoulua ovat aloittaneet joulukuussa kriisiharjoitukset mahdollisen ampumisvälikohtauksen varalta. Kouluissa valmistaudutaan itse oppilaitoksen alueella tai sen välittömässä läheisyydessä tapahtuvaan ammuskeluun.
Tärkeintä ammuskelun alkaessa on toimia rauhallisesti ja nopeasti, ennalta laaditun suunnitelman mukaisesti. Henkilöstö ja oppilaat vetäytyvät lukittavaan sisätilaan ja piiloutuvat mahdollisimman hyvin.
– Osaamme paeta tulipalon sattuessa ja se rutiini tulee meiltä selkärangasta. Mutta nyt pitääkin toimia päinvastoin ja sitä meidän pitää harjoitella, toteaa Alvägenin esikoulun rehtori Sara Nilsson.
Naapurikoulussa ammuttiin syksyllä
Alvägenin väki on itse asiassa saanut jo esimakua todellisesta tilanteesta, sillä viereisen koulun pihalla ammuttiin lokakuussa ja laukaukset kuuluivat esikouluun asti. Tuolloin henkilökunta vei lapset välittömästi sisälle ja hälytti poliisit. Tapauksen johdosta koulun ohjeistusta tarkennettiin:
– Kukaan ei työskentele yksin. Meillä on porteilla kamerat, joten näemme alueella liikkujat. Olemme keskustelleet tarvittavista suunnitelmista ja tehneet tiettyjä välinehankintoja, rehtori kertoo.
Eskilstunan 53 esikoulusta puolet käy suojautumiskoulutuksen läpi ensi kesään mennessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Alvägens förskola vetäytyminen suojaan piiloutuminen lukittava tila ampumavälikohtaus kriisiharjoitus Sara Nilsson tulitaistelu koulualue jengirikollliset ongelmalähiö suunnitelma varautuminen ampumiset Eskilstuna rikollisjengit Ammuskelu esikoulu Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koulujen kulmilla satoja ampumisia Ruotsissa: ”Nuoret tuntevat paikat”

Ruotsin tappoluvut hämmentävät brittiprofessoria: Södertäljessä ammutaan hengiltä yhtä monta ihmistä vuodessa kuin Lontoossa

Ruotsin pääministeri Kristersson: Sisäisen turvallisuuden ongelmien korjaamisessa voi ottaa oppia Tanskasta – ”Jengirikollisuuteen puuttumiseen tarvitaan nyt uutta voimaa”

Perussuomalaiset: Hallitus on epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa – ”Sinisilmäinen maahanmuuttopolitiikka on suoraan yhteydessä jengirikollisuuteen”

Purra Haapala-TV:ssa: Katurikollisuuden juurisyy on huono maahanmuuttopolitiikka – ”Tästä ei pääse mihinkään, vaikka jengeissä mukana olisi myös suomalaisia”

Demarien jäljet pelottavat Ruotsissa – nyt sosiaalityöntekijätkin pakenevat ongelmalähiöstä

Entistä harvempi kuoli luoteihin alkuvuonna – räjäytysten määrä kasvoi selvästi Ruotsissa

Taas verinen viikonloppu Tukholmassa – Yksi kuoli ja luodeista saivat myös sivulliset
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.















