

LEHTIKUVA
Etelä-Amerikan Elon Musk ei kuvia kumarra – aikoo laittaa Argentiinan talouden paraatikuntoon vaikka väkisin
Runsaat puoli vuotta presidenttinä ollut taloustieteilijä Javier Milei on pistänyt Argentiinan taloutta ojennukseen kovalla kädellä. Inflaatio on ollut laskusuuntainen jo monta kuukautta ja valtio kuluttaa nyt vähemmän kuin tienaa. Eläminen yli varojen loppuu, mutta sillä on hintansa.
Javier Milei esitteli sunnuntaina maan ensi vuoden tulo- ja menoarviota kongressin puolitäydelle salille. Opposition edustajat eivät osallistuneet tilaisuuteen. Presidentin arvostelijoiden mukaan hänen valitsemansa tie johtaa työväenluokan ja vähäosaiset entistäkin suurempaan kurjuuteen.
Konsensuksesta ei Argentiinassa ole tietoakaan, sillä presidentti ilmoitti budjetin käsittelyn lomassa tyrmäävänsä kaikki lakiesitykset, joiden avulla yritetään estää maan kroonisen budjettialijäämän painaminen nollaan.
Lisämenoja vain leikkauksia vastaan
”Budjetti on periaatteiden julistus”, kommentoi argentiinalainen ekonomisti Agustín Almada. Hänen mukaansa Milei jatkaa finanssipoliittisen kiristyksiä, tuli oppositiolta kompromissiesityksiä tahi ei.
Jos kävisi niin, että vaikutusvaltaiset lainsäätäjät lisäisivät menoja presidentin veto-oikeudesta huolimatta, tämä lupasi löytää muita tapoja pienentää valtion runsaskätisyyttä.
– Keskustelemme menojen lisäämisestä vain silloin, kun lisäykseen liittyy selitys, mistä vastaavasti leikkaamme, ilmoitti Milei.
Vapaa markkinatalous ennen kaikkea
Milei on libertarististen ajatustensa kanssa mielipiteitä voimakkaasti jakava poikkeusyksilö. Hän vastustaa valtion kaikkivoipaisuutta sekä vääristäviä sosiaalietuuksia ja puolustaa siten railakkaan vapaata markkinataloutta.
Donald Trump ja Elon Musk ovat presidentin idoleita, feminismi sekä LGBTQ-liike eivät ehkä niinkään. Milei haluaa tiettävästi hävittää maan keskuspankin ja ottaa Argentiinan valuutaksi Yhdysvaltain dollarin.
Nuorten kannattajien tukema
Sanomansa hän saa läpi karismansa, nuorten kannattajiensa ja sosiaalisen median avustuksella. Milei on toki vallankumouksellinen mutta perin argentiinalaisella tavalla.
Kriitikot arvostelevat presidentin linjaa kovin tutusti oikeistopopulismiksi. Joka tapauksessa Argentiinassa ”peronisteista” on tullut ”javierinisteja”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veto-oikeus libertarismi vapaa markkinatalous Agustín Almada Argentiinan budjetti 2025 peronistit Argentiina Javier Milei valtiontalous Etelä-Amerikka Elon Musk Donald Trump Alijäämä finanssipolitiikka Inflaatio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”EU:n pahin painajainen” voitti Hollannin vaalit – maahanmuuttokriittinen valtavirta vahvistuu Euroopassa

Dosentti Ruotsila Verkkouutisissa: Trumpin uudelleenvalinta näyttää todennäköiseltä

Jimmie Åkesson valoi uskoa ruotsalaisiin: ”Maan suunta on kääntynyt”

EU-komissaari lähetti Elon Muskille uhkailukirjeen ennen Trumpin haastattelua, komissaarin sananvapauden vastainen herättää voimakasta kritiikkiä – Tynkkynen: ”Uskomatonta röyhkeyttä EU:n nimissä”
EU-komissaarin uhkailukirje Elon Muskille on herättänyt laajaa vastustusta Suomessa. Sitä pidetään hyökkäyksenä sananvapautta vastaan. Myös Yhdysvaltain sitoutumaton presidenttiehdokas Robert Kennedy Jr on arvostellut EU-komissaarin kirjettä.
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Opetusministerin mielestä maahanmuutto ei ole syy huonoille Pisa-tuloksille – Koponen on eri mieltä: ”Haitallinen maahanmuutto heikentää oppimistuloksia”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää tuoreita Pisa-tuloksia vakavana muistutuksena siitä, että Suomen on jatkettava peruskoulun suunnan korjaamista ja uskallettava puhua myös maahanmuuton vaikutuksista koulutukseen.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













