

PS ARKISTO
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ja tuhannen ja yhden turvapaikanhakijan tarinoita – Purra: Loppu turvapaikkateatterille
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin tuomitsi Suomen viime marraskuussa ihmisoikeussopimuksen rikkomisesta. Irakilaismies, joka ei Maahanmuuttoviraston mukaan ollut oikeutettu turvapaikkaan, palasi Irakiin ja sai surmansa.
Suomen sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) keskeytti kaikki palautukset Irakiin ja pani Maahanmuuttoviraston käymään uudelleen läpi jo kielteisiksi todettuja päätöksiä.
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra ei ole lainkaan yllättynyt, että tapaus osoittautui huijaukseksi. Keskusrikospoliisi tiedotti keskiviikkona epäilevänsä, että langettavaan päätökseen johtaneet asiakirjat ovat väärennettyjä ja että kuolleeksi väitetty mies on yhä elossa.
– Yritimme useissa yhteyksissä selvittää, miten on mahdollista, että aidoksi todentamaton kuolintodistus on hyväksytty, vieläpä poliisiraportin ohella ainoana todisteena. Tällaisia kuolintodistuksia kun saa netistä ostettua hyvin helposti, Purra ihmettelee.
Vastaukset jääneet saamatta
Purra kertoo, että hän on yrittänyt selvittää asiaa hallintovaliokunnassa, oikeusistuimissa, tapaamisissa prosessissa mukana olleiden kansalaisjärjestöjen, päättäjien ja viranomaisten kanssa.
– Kukaan ei ole osannut vastata, miksi todentamaton kuolintodistus on hyväksytty. Näin nyt kuulemma vain on. Myös Maahanmuuttovirasto on ihmetellyt asiaa, Purra kertoo.
Poliisi on aloittanut esitutkinnan epäillystä törkeästä petoksesta ja törkeästä väärennyksestä. Yksi henkilö on Suomessa tällä hetkellä pidätetty.
Pakolaisjärjestö kiistää tienneensä
Asian EIT:hen vienyttä irakilaismiehen tytärtä avusti prosessissa Pakolaisneuvonta. Järjestö kiisti torstaina tienneensä mahdollisista vääristä tiedoista. Purra ihmettelee asiaa.
– Kuulostaa ihmeelliseltä. Aivan varmasti kaikki maahanmuuttoasioiden parissa olevat tietävät, miten paljon väärennettyjä asiakirjoja on liikkeellä. Ilmeisesti järjestö ei edes yrittänyt selvittää paperin aitoutta vaan vei sen suoraan EIT:hen. Tarina kun sopi sen omiin tavoitteisiin. Ei kyseessä ole mikään neutraali kansalaisjärjestö vaan turvapaikkateatterin oleellinen peluri, Purra sanoo.
– Vielä ihmeellisempää tietysti on, että ihmisoikeustuomioistuinkaan ei välitä tarkastaa asioiden paikkansapitävyyttä. Ei tällainen Suomen tuomioistuimissa toivottavasti läpi menisi.
EIT:n antama langettava päätös vaikutti Suomen sisäpolitiikkaan paljon. Vihreät pääsi julistamaan ideologiaansa ja sisäministeri Ohisalo kertoi, että kyseinen ”kuolemaan toimittaminen” on ”häpeätahra” koko maalle.
– Hetken aikaa tuntui kuin Suomessa ei olisi koskaan tapahtunut mitään pahempaa. Totta kai se vaikutti myös Suomen maineeseen oikeusvaltiona.
Kansalaisjärjestöjen toiminta selvitettävä
Purran mukaan Suomessa pitäisi aloittaa selvitys poliittisesta prosessista, kunhan KRP on saanut tutkintansa päätökseen.
– Ohisalo kommentoi, että ei kyseenalaista tuomioistuimen päätöksiä. Ilmeisesti Maahanmuuttoviraston päätöksiä kuitenkin voi kyseenalaistaa, koska sitä ei tässä tai muissakaan tapauksissa haluttu uskoa.
– Pakolaisneuvonnan ja muiden turvapaikkaprosessissa hyvin kiinteästi toimivien niin sanottujen kansalaisjärjestöjen toiminta täytyy selvittää perinpohjaisesti. Järjestelmä sallii toinen toistaan karmeampia huijauksia, joista ei valitettavasti edes haluta oppia mitään. Niihin selvästi jopa kannustetaan, Purra hämmästelee.
– Tässä taas yksi perustelu sille, että koko niin kutsuttu humanitaarinen maahanmuutto Suomeen on lopetettava.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Pakolaisneuvonta huijaus kansalaisjärjestöt EIT KRP humanitaarinen maahanmuutto kielteinen turvapaikkapäätös Maria Ohisalo Riikka Purra Maahanmuuttovirasto Irak SIsäministeri Turvapaikanhakijat vihreät perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Aikuisia miehiä kotoutetaan suomalaiskouluissa – jopa 65 prosenttia ikätestatuista ”alaikäisistä” turvapaikanhakijoista valehtelee ikänsä

Halla-aho: ”Suomi ei voi taata kuolemattomuutta Irakissa asuville ihmisille”

Purra: Turvapaikkajärjestelmä rapautuu sen väärinkäytön takia

Perussuomalaisten Purra, Halla-aho ja Peltokangas: Piikki on auki – ”Hallitus ei luovu hankkeistaan eikä maailmanparantamisesta edes kriisioloissa”

Raiskausten määrä noussut huomattavasti, epäiltynä yhä useammin ulkomaalainen tekijä – Halla-aho: Merkittävä osa jäisi tapahtumatta ilman tällaista maahanmuuttoa

Halla-aho sisäministeri Ohisalolle: ”Aiotteko jatkossa olla vähemmän hyväuskoinen nyyhkytarinoiden edessä?”

Antikainen: Henkiin herännyt irakilaismies osoitus suomalaisviranomaisten sinisilmäisyydestä

Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Immonen: Turvapaikanhakuprosessiin liittyvät huijaukset tunnistettava ajoissa – eivät saa vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää









