

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Euroopan poliisiviranomaiset: Rikollisjengit hyödyntävät lapsia operaatioissaan kautta mantereen – kokonaiset perheet saattavat elää lapsen rikoksista hankkimilla tuloilla
Euroopan huumekaupassa liikkuvat kymmenet miljardit eurot. Taistelu markkinaosuuksista ja mammonasta on johtanut jengisotiin sekä väkivallan ennätykselliseen kasvuun eteläamerikkalaiseen malliin. Euroopan poliisiviranomaisten toinen merkittävä huolenaihe on alaikäisten hyödyntäminen rikollisuudessa. Yleisimminkin ja murhissa eritoten.
Suomen satamat pysäyttäneillä poliittisilla lakoilla saattaa olla vaikutuksensa myös täällä käytävään huumekauppaan. Kokaiinista ja kannabiksesta voi tulla niukkuutta ja hinnat nousevat.
Huumeet virtaavat Eurooppaan ja liikkuvat mantereen sisällä paljolti konteissa, joita ei nyt pureta Suomen satamissa. Kontit toki liittyvät huumekauppaan muutenkin, sillä huumeliigat käyttävät niitä esimerkiksi kidutuskammioina Hollannissa.
Huumekaupan arvo 30 miljardia vuodessa
Euroopan huumekaupassa liikkuu vuodessa 30 miljardia euroa, josta riittää rahaa myös logistiikkaketjujen rasvaamiseen. Valtavat ansiomahdollisuudet ajavat liigat, jengit ja klaanit reviirisotiin toisiaan vastaan.
Rikolliset ovat valmiita käyttämään eduntavoittelussaan ”ennennäkemättömän raakaa” väkivaltaa. Näin toteavat Euroopan poliisiviranomaiset Euroopan huumausaineiden ja niiden väärinkäytön seurantakeskus EMCDDA:n viimeisimmässä raportissa.
Väkivalta liittyy tavalla tai toisella lähes poikkeuksetta kokaiini- sekä kannabiskauppaan.
Lapset laitettu asialle
Toinen huolestuttavasti kasvava piirre Euroopan järjestäytyneessä rikollisuudessa on alati kasvava lasten hyödyntäminen laittomissa operaatioissa.
Marseillessa jengit palkkaavat lapsia tarkkailemaan poliisin liikkeitä ja suoraan myös huumekauppiaiksi. Tämä on johtanut siihen, että lapset tappavat toisiaan rynnäkkökivääreillä.
Antwerpenin ja Rotterdamin satamaviranomaiset ovat ottaneet kiinni alaikäisiä, jotka on värvätty purkamaan kokaiinilasteja rahtikonteista.
– Kokonaiset perheet elävät lasten rikollisesti hankkimilla tuloilla, ” totesi Europolin johtaja Catherine De Bolle EMCDDA:n raportin julkistustilaisuudessa Politicon mukaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Catherine De Bolle Marseille rahtikontti satama rikollisliigat Rotterdam EMCDDA kokaiini salakuljetus kannabis Antwerpen Klaanit järjestäytynyt rikollisuus rikollisjengit Jengirikollisuus Eurooppa Europol
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Yli 60 000 henkilöllä yhteyksiä rikollisverkostoihin: ”Jäävuori voi vielä upottaa Ruotsin”

Tärkeä ennakkotapaus Ruotsissa: Poika rakensi pommeja kotona – kunnan asuntoyhtiö antoi koko perheelle häädön

Rikollisryhmät etsivät kuumeisesti uusia jäseniä – jengeihin hamutaan jopa 6-vuotiaita ja yläasteen koululaiset saavat rahakkaita tarjouksia palkkamurhasta

Rikollisjengi houkutteli 16-vuotiaan torpedoksi – matkasi toiseen kaupunkiin murhaamaan

Löysän maahanmuuttopolitiikan aiheuttamat ongelmat näkyvät nyt entistä kirkkaammin julkisuudessa – ”Perussuomalaiset olivat oikeassa maahanmuutosta”

Ruotsin poliisin oma arvio: Lisäresurssit eivät kirittäneet virkavaltaa parempiin saavutuksiin

Rikollisjengit salakuljettavat huumeita Ruotsista Suomeen jättivoittojen toivossa – hinta jopa viisinkertainen lahden tällä puolen

Garedew tyrmää ehdotuksen kannabiksen laillistamisesta: ”Vihervasemmiston ideologisella hulluudella ei ole rajoja”

Kaksi Dödspatrullen-jengin jäsentä tuomittiin Uppsalassa seitsemän vuotta sitten tapahtuneesta murhasta
Viikon suosituimmat

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Meri: Hallitus vie läpi historiallista uudistusta ulosottovelallisten aseman parantamiseksi
Perussuomalainen oikeusministeri Leena Meri kertoi eduskunnan kyselytunnilla oikeusministeriön valmistelleen pitkään uudistusta, joka helpottaa ulosottovelallisten mahdollisuuksia käydä töissä ja lyhentää velkojaan. Edellinen hallitus vastusti hanketta, mutta Meri sanoo olevansa ylpeä nykyhallituksesta, joka vie uudistusta määrätietoisesti eteenpäin.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Mamukoulutusbisneksen loppu – Nieminen: ”Maksajana on ollut suomalainen veronmaksaja”
Perussuomalaiset näkee, että kolmansista maista tulevat opiskelijat maksavat lukukausimaksuja, jotka vähentävät opiskeluperäiseen maahanmuuttoon liittyvää koulutusjärjestelmän hyväksikäyttöä sekä parantavat ulkomaalaisten opiskelijoiden asemaa. Lakimuutoksen myötä yksityinen ja veronmaksajien rahoilla pyöritetty koulutusbisnes menettää pohjansa.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.