Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Europarlamentaarikko Hakkarainen syyttää EU-eliittiä äärivasemmiston ja islamistien paapomisesta

22.10.2019 |10:14

Euroopan parlamentin jäsen Teuvo Hakkarainen suomi Euroopan parlamentin yksisilmäistä suhtautumista ääriliikkeisiin maanantai-iltana Strasbourgissa pidetyssä täysistuntuntokeskustelussa.

Teuvo Hakkarainen ihmetteli, miksi monet hänen kollegoistaan tuomitsevat vain oikeiston teot, vaikka tilastot kertovat väkivaltaisen äärivasemmiston ja islamistien olevan ylivoimaisesti suurin turvallisuusuhka Euroopassa.

− Eikö EU kestä totuutta? arvuutteli Hakkarainen syitä Euroopan parlamentin jäsenten haluttomuudelle suhtautua ääriliikkeiden uhkaan objektiivisesti.

”Olemme vaarallisella tiellä”

Euroopan parlamentissa kansallismielistä Identiteetti ja demokratia –ryhmää edustava Hakkarainen totesi maahanmuuton luoneen tilanteen, jossa juutalaiset ovat joutuneet vainon kohteeksi. Hänen mukaansa juutalaisten vainoajat tulevatkin aivan muualta kuin mitä EU-eliitti ja valtamedia kansalle pyrkivät vakuuttelemaan.

− EU-eliitti paapoo äärivasemmistoa ja islamisteja, jotka ovat juutalaisten suurimpia vainoajia. Olemme vaarallisella tiellä, jos väkivaltainen äärivasemmisto ja islamistit pyhitetään arvostelun ja tuomitsemisen ulkopuolelle, varoitti Hakkarainen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
7.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
8.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää